Otázky a odpovědi: Jak bílý kouř prozradí nového papeže

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 3. 2013 13:05
Začíná volba Kristova náměstka. Nabízíme stručný scénář, jak to bude vypadat
Úterní dopoledne ve Vatikánu.
Úterní dopoledne ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Vatikán - Vše je připraveno, klíčoví lidé jsou na místě, volba šéfa největší organizace světa je tu.

Zřejmě ještě před koncem pracovního týdne bude 1,2 miliardy katolíků znát jméno nové hlavy své církve. Ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu už za účasti kardinálů začala "předvolební" mše.

Deník Aktuálně.cz se pokusil shrnout, co, jak a kdy už se kolem volby událo, a hlavně - co se ještě stane.

Vatikán před volbou nového papeže:

Kdo a kde nového papeže volí?

115členný volební sbor nazývaný konkláve. To sestává z kardinálů, jimž v den smrti nebo odstoupení papeže nebylo osmdesát let. Volba papeže probíhá za zavřenými dveřmi v Sixtinské kapli, kde jsou členové konkláve plně izolováni od okolního světa (ubytováni jsou v Domě svaté Marty uvnitř areálu). Nesmějí odejít, dokud novou hlavu církve nezvolí.

Volba není časově omezena a teoreticky by mohla probíhat dny a týdny, což už se v minulosti stalo. Nejdelší volba ve 13. století trvala 33 měsíců a právě tehdy vznikla tradice kardinály při volbě zamykat. Od roku 1831 ale žádná volba netrvala déle než tři dny.

Co se dělo a bude dít v nejbližších hodinách?

V úterý v sedm ráno našeho času se všech 115 kardinálů, kteří volí papeže, přestěhovalo do Domu svaté Marty (Domus Sanctae Marthae, DSM), kde budou pobývat po celou dobu konkláve. Pokoje jim byly rozděleny losem tak, aby nedocházelo k poradám mimo oficiální část.

V deset dopoledne se volitelé shromáždili v chrámu svatého Petra na slavnostní mši. Po přestávce na oběd a odpoledním odpočinku, tedy v 15:45, se kardinálové přesunou do Pavlovy kaple v Apoštolském paláci. V 16:30 pak vyjdou průvodem do Sixtinské kaple, kde proběhne samotná volba. Místa zaujmou podle předem stanoveného pořádku.

V 16:45 děkan kardinálského sboru přečte kolektivní přísahu. Pak půjdou všichni účastníci konkláve za sebou ke stolu v přední části kaple, kde se každý dotkne vystaveného evangeliáře a přednese předepsanou větu osobní přísahy. Ještě před samou volbou teolog určený k projevu připomene všem povinnost zachovat mlčení.

Jak bude volba probíhat?

Volba nesmí být přenášena ani nahrávána. Všichni zúčastnění jsou vázaní přísným informačním embargem. Volitelé hlasují tak, že do urny vhodí papírové lístky, na něž napíšou jedno jméno. Vzhledem k tomu, že pro nového papeže musí hlasovat dvě třetiny sboru, tedy nejméně 77 kardinálů, je zvolení v rané fázi konkláve nepravděpodobné.

V první den konkláve se koná jedno kolo volby odpoledne, v dalších dnech vždy dvě dopoledne (po 9:30) a dvě odpoledne (po 16:50), dokud nebude papež zvolen.

Výsledky se veřejnost dozvídá tradičním způsobem, tedy barvou kouře vycházejícího z komína Sixtinské kaple. Po neúspěšné volbě se lístky pálí společně s papírem a vlhkými pilinami, takže z komína stoupá černý dým na znamení, že se kolegium ještě neshodlo. Bílý kouř naopak značí úspěšnou volbu.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi uvedl, že kouř by se měl nad Sixtinskou kaplí objevit po skončení hlasování, tedy kolem 12., respektive 19. hodiny.

Pokud papež nebude zvolen během prvních čtyř dní, bude následovat volný den určený modlitbám a rozjímání. Dál by se pokračovalo tak, že po dvou volebních dnech by vždy následoval třetí den volna, a to až do 34. hlasovacího kola 11. dne večer. Pokud by do té doby nebyl papež zvolen, mění se procedura a nadále se hlasuje jen pro dva kandidáty s největším počtem hlasů v posledním kole. Papež musí i nadále získat hlasy dvou třetin volitelů, tedy 77 ze 115 přítomných kardinálů, připomíná ČTK.

Volí nového papeže i Češi?

Ano. Členem konkláve je Dominik Duka, kterého Benedikt XVI. kardinálem jmenoval loni.

Kardinál Miloslav Vlk už oslavil osmdesáté narozeniny, tudíž se volby nezúčastní. Přestože je katolická církev světovým náboženstvím, její hlavu zvolí převážně Evropané. 67 z celkem 125 kardinálů pochází právě ze starého kontinentu.

Kdo bude novým papežem a kdy budeme znát jeho jméno?

Teoreticky může být papežem zvolen jakýkoliv katolík mužského pohlaví, konkláve ale tradičně vybírá někoho z kardinálů. Posledním papežem "nekardinálského" původu byl v roce 1378 zvolen Urban VI.

Podle sázkových kanceláří mají největší šanci ghanský kardinál Peter Turkson, následovaný Kanaďanem Markem Ouelletem a milánským arcibiskupem Angelem Scolou. Ouellet se ale nechal slyšet, že papežem být nechce.

Co se stane, až bude papež zvolen?

Zvolenému je položena otázka, jestli papežství přijímá, a pokud dotyčný souhlasí, následuje druhý dotaz: "Jaké jméno si zvolíte?" Poté nově zvolený papež odchází do sakristie, kde obdrží bílý papežský oděv. V něm se vrací mezi kardinály a ti mu po jednom přísahají.

Na balkon u baziliky svatého Petra vystoupí nejprve první z kardinálů-jáhnů, který k lidu pronese slavné "Habemus Papam dominum cardinalem ... qui sibi nomen imposuit..." (Máme papeže, pana kardinála..., který si zvolil jméno...). Potom již nový papež z téhož balkonu udělí první požehnání Urbi et Orbi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Izraelské letouny a pozemní vojsko zesílily útoky na Pásmo Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Podle zdrojů agentury Reuters se však nejedná o zahájení pozemní invaze do palestinské enklávy.

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již pátý den a nejeví známky slábnutí. Izraelská armáda to uvedla poté, co krátce po půlnoci místního času vydala stručné prohlášení, že "letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy". Podle Reuters poté následovala další salva raket vystřelených z Pásma Gazy na Izrael.

Ačkoli sdělení neobsahovalo žádné další podrobnosti, podle zdrojů Reuters obeznámených s děním v izraelské armádě nejde o zahájení pozemní operace. Útokem pozemních sil se podle nich myslí střelba z děl z izraelského území na Pásmo Gazy ovládané hnutím Hamás.

Izrael ve čtvrtek oznámil, že u hranic s Pásmem Gazy shromáždil pozemní jednotky a povolal dalších 9000 vojáků v záloze, což některá izraelská média hodnotila jako předzvěst možné pozemní operace.

Obyvatelé severní části Pásma Gazy, kteří bydlí poblíž hranice s Izraelem, uvedli, že v enklávě nevidí žádné izraelské vojáky, hlásili ale silnou dělostřeleckou palbu a desítky izraelských leteckých útoků.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy