Na Sixtinské kapli už je komín, volba papeže se blíží

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 3. 2013 12:16
Sbor volících kardinálů má volnou neděli, volit se začne v úterý
Na střeše Sixtinské kaple se v sobotu objevil komín, který oznámí zvolení nového papeže.
Na střeše Sixtinské kaple se v sobotu objevil komín, který oznámí zvolení nového papeže. | Foto: REUTERS/Dylan Martinez

Vatikán - Ve Vatikánu se urychlují přípravy k volbě nového papeže, která začne v úterý. Na střeše Sixtinské kaple se v sobotu objevil komín, ze kterého bude stoupat kouřové znamení, zda byl papež zvolen, nebo zda byla volba neúspěšná.

Kardinálové se v sobotu dopoledne sešli na 9. generální kongregaci, zasedají od pondělí každý den, v neděli ale budou mít volno.

Řemeslníci také začali v Sixtinské kapli, v níž budou kardinálové do konečného rozhodnutí o novém papeži uzavřeni, pokládat provizorní podlahu, aby se ochránila ta původní.

Komín pro Sixtinskou kapli

Hlavně ale připevnili tradiční komín, z nějž se bílým kouřem oznámí přítomným věřícím na Svatopetrském náměstí a televizním divákům po celém světě, že byl zvolen 266. papež.

Bílý kouř se nad Sixtinskou kaplí objeví teprve ve chvíli, kdy bude známo jméno nového papeže. Neúspěšné pokusy, ze kterých nový papež nevzešel, oznamuje kouř černé barvy.

Uvnitř kaple proto řemeslníci nainstalovali dvoje kamna napojená na jediný sopouch. Jedny už od roku 1939 kardinálové používají k pálení hlasovacích lístků. V druhých, elektronických, je vytvářen kouř a pomocí chemikálií zabarvován podle potřeby na bílo nebo na černo.

Trubka v Sixtinské kapli spojuje kamna a komín, který bílým kouřem oznámí zvolení nového papeže.
Trubka v Sixtinské kapli spojuje kamna a komín, který bílým kouřem oznámí zvolení nového papeže. | Foto: REUTERS/Stefano Rellandini

Za poslední století netrvala žádná volba papeže déle ne pět dní, mnohé úspěšně skončily už po dvou třech dnech. Zatím poslední volba papeže, která na vatikánský stolec v roce 2005 usadila kardinála Ratzingera, netrvala ani 24 hodin, uvádí agentura Reuters. Hlasování mělo pouze čtyři kola.

Sobotní generální kongregace se podle agentury AFP sešla k přípravě konkláve už jen za účasti 115 volitelů. Právě tento sbor ještě za účasti 153 kardinálů rozhodl v pátek, že konkláve začne v úterý. Volit nástupce Benedikta XVI., jenž opustil papežský úřad 28. února, však mohou jen kardinálové mladší 80 let.

Mezi  nimi je tak i 69letý pražský arcibiskup Dominik Duka. Naopak druhý český kardinál, bezmála 81letý Miloslav Vlk, se v minulých dnech účastnil jen přípravných kongregací.

Papež Benedikt XVI. se loučil. Takový byl jeho poslední den:

Program Dne D

V úterý ráno se nejdříve uskuteční mše, při níž budou kardinálové prosit o to, aby je Svatý Duch vedl, ochránil a osvítil při výběru papeže. Odpoledne se pak volitelé uzavřou v Sixtinské kapli. Podle analytiků citovaných agenturou ANSA by mohl být nový papež znám do konce týdne.

Ve Vatikánu i jinde se množí spekulace o seznamu favoritů, mezi kterými by se mělo rozhodovat v prvních hlasováních. Zatím se podle AFP hovoří o až šesti vážných kandidátech. Pokud z nich ale při prvních hlasováních nikdo neobdrží více než 20 hlasů, kardinálové budou vybírat i z kandidátů, kteří nejsou považováni za favority, tvrdí odborník na Vatikán John Allen.

Zdá se nyní téměř nemožné předvídat, kdo se stane novou hlavou římskokatolické církve. "Problém tohoto konkláve je v tom, že na jeho začátku není výrazný favorit, jakým byl Joseph Ratzinger při volbě papeže v roce 2005," vysvětlil agentuře AFP Allen.

 

Právě se děje

Další zprávy