Spolek kritizuje Duku za přístup ke zneužívání kněžími

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 3. 2013 20:17
Americká organizace odmítá 12 členů chystaného konkláve kvůli údajnému krytí zločinů
Foto: Martina Machová

Vatikán/Praha - Americká organizace obětí sexuálního násilí a zneužívání kněžími (SNAP) odmítá 12 členů chystaného konkláve včetně českého kardinála Dominika Duky kvůli údajnému krytí zločinů.

Organizace podle agentury APA sestavila seznam těch volitelů papeže, kteří podle jejího názoru nereagovali odpovídajícím způsobem na obvinění kněží ze zneužívání. Proto by se konkláve neměli účastnit, vyzvala organizace.

Na seznamu SNAP jsou tři kardinálové, kteří jsou považováni za možné nástupce 85letého Benedikta XVI., který se papežského stolce vzdal minulý čtvrtek. Jsou jimi milánský arcibiskup Angelo Scola, Kanaďan Marc Ouellet a americký kardinál Sean O'Malley.

Kritika je podle arcibiskupství neopodstatněná

Pražské arcibiskupství se proti kritice na adresu českého kardinála ohradilo. Je prý neopodstatněná. "Přichází přitom v okamžiku, kdy je ze strany médií o kardinálské kolegium veliký zájem kvůli připravované volbě papeže a kardinálové, kteří nejsou doma a jsou vázáni mlčenlivostí, se jen těžko mohou bránit," upozornilo arcibiskupství.

Kardinál Duka si mohl takovou kritiku podle arcibiskupství vysloužit tím, že upozorňoval i při své cestě do USA na skutečnost, že "v případě zneužívání jde o problém celé naší společnosti, jejíž je církev součástí". Podle Duky jde o problém rozpadlých rodin a uvolnění morálky obecně.

"Současně kardinál Duka vždy trval na tom, že církev v těchto věcech musí být obezřetnější než ostatní instituce a že je třeba podpořit všechna opatření, která zneužívání znemožní. Je třeba si také uvědomit, že v době, kdy ke zneužívání ve světě docházelo především, u nás komunistický režim neumožňoval, aby církev zakládala církevní školy. Paradoxně díky komunismu se tedy církvi u nás tento problém v podstatě vyhnul," dodalo pražské arcibiskupství.

Obvinění v rozhovoru pro Českou televizi vyvracel i sám Duka. Připomněl, že v době svého působení v čele královéhradecké diecéze se musel zabývat dvěma podobnými kauzami. "Řešili jsme je v rámci spolupráce s policií, oba případy byly také předány soudu, takže nemám žádný důvod, abych se cítil být jakýmkoli způsobem vinný," řekl kardinál.

Nedostatečně se za oběti zneužívání podle SNAP postavili také kardinál komoří Tarcisio Bertone, jenž nyní formálně vede římskokatolickou církev, a dále Mexičan Norberto Rivera Carrera, Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, Australan George Pell, Ital Leonardo Sandri, Ghaňan Peter Turkson a oba američtí kardinálové Timoty Dolan a Donald Wuerl.

Vatikán na iniciativu SNAP reagoval odmítavě. "Sdružení známe delší dobu. Není jeho úkolem určovat, kteří kardinálové se smí účastnit konkláve. Kardinálové sami musí rozhodnout, kdo se účastnit smí, a kdo ne," prohlásil vatikánský mluvčí Federico Lombardi.

Právo zúčastnit se konkláve mají všichni kardinálové mladší 80 let. Mezi 115 voliteli je 69letý pražský arcibiskup Duka jako jediný český zástupce. Druhý český kardinál, bezmála 81letý Miloslav Vlk, se účastní jen přípravných jednání kongregace.

Kvůli podezření ze sexuálního obtěžování se minulý týden účasti v konkláve vzdal britský kardinál Keith O'Brien.

 

Právě se děje

Další zprávy