Potvrzeno, kardinálové začnou volit 266. papeže v úterý

ČTK ČTK
9. 3. 2013 8:02
Církev spěchá, Velikonoce, největší křesťanský svátek, se blíží
115 kardinálů zvolí v Sixtinské kapli nového papeže.
115 kardinálů zvolí v Sixtinské kapli nového papeže. | Foto: Reuters

Vatikán - Kardinálové se sejdou k volbě nového papeže příští týden v úterý. Sbor kardinálů - generální kongregace - o tom rozhodl ve Vatikánu. Takzvané konkláve zvolí nástupce Benedikta XVI., který se vzdal papežského úřadu 28. února.

Právo zúčastnit se konkláve mají všichni kardinálové mladší 80 let. Mezi 115 voliteli je i 69letý pražský arcibiskup Dominik Duka. Druhý český kardinál, bezmála 81letý Miloslav Vlk, se účastnil jen kongregací, které volbu připravovaly.

Vatikán se na Benediktův odchod připravoval už od 11. února, kdy své překvapivé rozhodnutí hlava římskokatolické církve oznámila.

V úterý ráno se nejdříve uskuteční modlitba, při níž budou kardinálové prosit o to, aby je svatý duch vedl, ochránil a osvítil při výběru 266. papeže.

Odpoledne se pak volitelé uzavřou v Sixtinské kapli, kde se volba uskuteční. Podle analytiků citovaných agenturou ANSA by mohl být nový papež znám do konce příštího týdne.

Dopředu bylo jasné, že nový papež musí nastoupit do začátku Velikonoc, které jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem.

Aby se volba urychlila, změnil Benedikt XVI. pravidlo pro konání konkláve, které se nyní může sejít i dříve než 15 dní po uvolnění papežského stolce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy