Konkláve, den první. Po úterý je papež stále neznámý

Konkláve, den první. Po úterý je papež stále neznámý
V úterý odpoledne zasedne konkláve, které v následujících hodinách či dnech vybere nového papeže.
Svatopetrské náměstí ve Vatikánu proto tepe životem.
Proudí sem stovky, možná tisíce lidí.
Většina z nich je zvědavá na to, jaká barva kouře z tohoto komína na střeše Sixtinské kaple vyletí. Šedobílá znamená, že konkláve kardinálů zvolilo papeže, černý kouř opak.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
12. 3. 2013 21:29

Křesťané po celém světě s napětím očekávají jméno nového papeže. Ten vystřídá Benedikta XVI., jenž rezignoval koncem února. Podívejte se na fotografie z Vatikánu, jež byly pořízeny v souvislosti s volbou nové hlavy katolické církve.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy