Soul - Severní Korea dnes opakovaně pohrozila zrušením chystaného summitu Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco za první možný podnět k odvolání vrcholné schůzky označil Pchjongjang společné vojenskému cvičení Jižní Koreje a USA, o několik hodin později hovořila KLDR o nepřípustném nátlaku Washigntonu na denuklearizaci KLDR. Severní Korea kvůli manévrům zrušila dnešní ministerská jednání s představiteli sousední země. Soul v reakci na to vyzval KLDR k rychlému obnovení vzájemných jednání.
Náměstek severokorejského ministra zahraničí podle oficiální agentury KCNA prohlásil, že jeho země nebude mít zájem o summit, pokud by se měl stát jednostrannou záležitostí, během níž bude Trump tlačit na Kima, aby se vzdal jaderných zbraní. Severokorejský činitel se ohradil proti výrokům Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona, podle něhož by měl být v případě KLDR uplatněn "libyjský model" jaderného odzbrojení a dosaženo "úplné, ověřitelné a nevratné demontáže" jaderných zbraní.
Mezikorejské jednání, plánované na hraničním přechodu Pchanmundžom, se mělo věnovat následným opatřením navazujícím na dubnový summit obou korejských lídrů. Po jihokorejském prezidentovi Mun Če-inovi se má Kim setkat také s Trumpem, a to 12. června v Singapuru.
Společné letecké cvičení pod názvem Max Thunder provádí Washington se Soulem každý rok. Trvá vždy zhruba dva týdny.
KLDR kritizovala i nynější cvičení, kterého se letos účastní zhruba stovka stíhacích letadel. Podle agentury Jonhap je od pátku do něho zapojeno mimo jiné osm "neviditelných" stíhaček F-22 Raptor a blíže neupřesněné množství strategických bombardérů B-52.
Pentagon se v úterý snažil snižovat význam společných cvičení, která jsou podle něj svou povahou rutinní a obranná. "Korejská republika a vojenské síly USA v současnosti provádějí pravidelná každoroční jarní korejsko-americká cvičení, zahrnující cvičení Foal Eagle 2018 a Max Thunder 2018," uvedl mluvčí Pentagonu a dodal, že bojové letecké cvičení Max Thunder je naplánováno na dny od 14. do 25. května.
"Tato obranná cvičení jsou součástí korejsko-amerického spojeneckého, rutinního, každoročního výcvikového programu, jehož účelem je udržení základní vojenské připravenosti," dodal Pentagon.
Pchjongjang společná cvičení amerických a jihokorejských vojáků označuje za bezpečnostní hrozbu, provokaci a přípravu na invazi do Severní Koreje.
"Toto cvičení, které je namířeno proti nám a které probíhá v celé Jižní Koreji, je flagrantním napadením Pchanmundžomské deklarace (výsledku mezikorejského summitu) a záměrnou vojenskou provokací, jež je v rozporu s pozitivním politickým vývojem na Korejském poloostrově," uvedla ve svém prohlášení severokorejská agentura KCNA.
"Spojené státy budou muset také pečlivě zvážit osud plánovaného summitu Severní Koreje a Spojených států ve světle tohoto provokativního vojenského povyku vedeného společně s jihokorejskými orgány," dodala KCNA podle agentury Jonhap.
Spojené státy nebyly o žádné změně postoje KLDR informovány, sdělila dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová s tím, že USA budou nadále pokračovat v přípravách summitu.
Vztahy mezi KLDR na jedné straně a jejím jižním sousedem a Spojenými státy na straně druhé se začaly uvolňovat před letošními zimními olympijskými hrami v jihokorejském Pchjongčchangu. Výsledkem byl mimo jiné společný nástup obou korejských týmů pod jednou vlajkou na únorových hrách a na konci dubna pak i setkání Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun če-inem na hranici mezi oběma Korejemi.
Vrcholem diplomatické ofenzivy, jejímž hlavním cílem má být podle Washingtonu denuklearizace komunistické KLDR, má být červnové setkání mezi Trumpem a Kimem. Oba si přitom ještě před několika měsíci vyměňovali osobní urážky a navzájem si hrozili zničením.
Video: Proč Kim přehodil výhybku a chce jednat s Donaldem Trumpem?