Ostřelování na hranicích Pásma Gazy pokračuje. Palestinci už vypálili přes 400 raket

ČTK ČTK
13. 11. 2018 12:33
V oblasti Pásma Gazy pokračuje i v úterý vzájemné ostřelování izraelské armády a palestinských radikálů, zatímco izraelský bezpečnostní kabinet jedná o dalším postupu. Eskalace za posledních 24 hodin je podle agentury Reuters nejhorší v oblasti od roku 2014. Podle deníku The Times of Israel zmrazilo izraelské vedení kontakty se zástupci OSN a Egypta, kteří se už řadu měsíců snaží vyjednat příměří.
Ostřelování nedaleko izraelského města Aškelon.
Ostřelování nedaleko izraelského města Aškelon. | Foto: Reuters

Deník The Times of Israel citoval nejmenovaného izraelského vládního úředníka, podle něhož izraelské vedení se zástupci OSN ani Egypta jednat nyní nebude. Několik izraelských ministrů také podle deníku dalo před úterním jednáním bezpečnostního kabinetu najevo, že Izrael bude pokračovat v bojích.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se zatím k posledním střetům nevyjádřil, v předchozích dnech ale opakovaně zdůraznil, že Izrael nemá jinou alternativu než zastavit útoky radikálů.

Z Pásmy Gazy, které od roku 2007 ovládá hnutí Hamás, radikálové za posledních 24 hodin vypálili přes 400 střel. Většina munice spadla do neobydlených oblastí. Jedna zasáhla v pondělí jedoucí autobus v jižním Izraeli, v němž byl těžce zraněn voják.

V noci na úterý našli v troskách domu v izraelském městě Aškelon u severní hranice Pásma Gazy mrtvého muže a dvě těžce zraněné ženy.

Palestinští radikálové tvrdí, že jejich pondělní ostřelování bylo odvetou za nedělní operaci speciálních jednotek izraelské armády, která na území Pásma zabila sedm Palestinců, včetně jednoho z velitelů ozbrojeného křídla Hamásu. Izrael na ostřelování reagoval rovněž bombardováním, při němž podle agentury Reuters zasáhl několik budov, včetně studia televize Al-Aksá, oficiální televize hnutí Hamás. V Pásmu Gazy i v izraelských městech u hranic s pásmem zůstaly dnes uzavřeny školy i úřady.

Izraelská armáda v úterý uvedla, že opět střílela na několik Palestinců, kteří se podle ní snažili dostat na izraelské území. Podle agentury AFP izraelská armáda v úterý zabila dva Palestince.

Ostřelováním se tak vyhrotily protesty na hranicích Pásma Gazy s Izraelem, kde Palestinci od konce března násilně manifestují za právo vrátit se na území, která kdysi obývali a která jsou už 70 let ve státě Izrael. Protestují i proti blokádě Pásma Gazy, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007, když oblast ovládlo hnutí Hamás. Blokáda a konflikt Hamásu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi. Od roku 2007 vedl Hamás s Izraelem tři války, naposledy v roce 2014.

Při protestech na hranicích Pásma Gazy s Izraelem zemřelo od března už asi 200 Palestinců a jeden izraelský voják. Většinu těchto Palestinců zastřelila izraelská armáda, která používá proti protestujícím ostré náboje, za což ji kritizovala i OSN. Izraelská armáda hájí použití ostrých nábojů s tím, že brání své území. Palestinci při protestech házejí na vojáky kamení, zapalují pneumatiky nebo posílají přes hranici zápalné balonky s hořlavinami.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V části Čech se bude v noci a v sobotu při dešti tvořit ledovka

V části Čech se bude v noci a sobotu tvořit při mrznoucím dešti ledovka, varují meteorologové. Upozornění na ledovku se týká Prahy, Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje a dále částí Libereckého kraje (Českolipsko, Novoborsko) a Vysočiny (Pacovsko, Pelhřimovsko) a platí od sobotních 1:00 do 14:00. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. 

Další zprávy