Při palestinském protestu Izraelci zabili dva Palestince

ČTK ČTK
5. 10. 2018 23:50
Podle izraelské armády k hraničnímu plotu přišlo na 20 000 lidí a mnozí házeli na vojáky granáty a zápalné lahve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Gaza - Při pátečních palestinských protestech na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem izraelští vojáci zabili dva demonstranty. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Zraněno bylo přes 300 osob, sedm z nich je ve vážném stavu.

Podle izraelské armády k hraničnímu plotu přišlo na 20 000 lidí a mnozí házeli na vojáky granáty a zápalné lahve.

Palestinci od března pořádají podobné akce, aby poukázali na situaci občanů Pásma Gazy, které je dlouhodobě uzavřeno izraelskou blokádou. Motivem protestů je boj za právo Palestinců vrátit se do domovů svých předků v dnešním Izraeli.

Demonstranti k vojákům strkali zapálené pneumatiky a podle Izraele se nejméně deset Palestinců pokusilo překonat hraniční plot. Izraelci použili slzný plyn a také ostrou munici.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví identifikovalo dva mrtvé jako dvanáctiletého chlapce a čtyřiadvacetiletého muže. Podle úřadu je mezi zraněnými 126 lidí, jež zasáhla ostrá střelba.

Izraelská armáda ve čtvrtek kvůli obavám z bouřlivé demonstrace oznámila, že posiluje jednotky u hranice. Kromě jiného byli k zásahu připraveni odstřelovači, kteří mají za úkol zabránit Palestincům proniknout na izraelské území. Kvůli házení výbušnin přes hranici armáda v pátek použila letadlo ke dvěma náletům. Při jednom z nich munice podle agentury AP dopadla asi 50 metrů od automobilů označeným novinářským logem. Nikdo nebyl zabit.

Podle Izraele protesty organizuje radikální skupina Hamás, která Pásmu Gazy vládne od roku 2007. Izrael tehdy proti pásmu zahájil blokádu. Hamás se podle izraelských představitelů snaží demonstracemi odvést pozornost obyvatel od závažných ekonomických problémů, s nimž se potýkají.

Od března Izraelci při těchto protestech zabili 147 Palestinců, mezi nimiž bylo 33 nezletilých.

Chálil Hajjá z vedení Hamásu řekl, že jeho hnutí s protesty neskončí, dokud Izrael nezruší blokádu. "Nejde nám o konfrontaci, ale chceme svobodu," řekl.

Izrael zasáhly desítky raket z Gazy, letectvo podniklo protiútok | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy