OSN velí do boje s potravinovou krizí. Dokud je čas

mih
29. 4. 2008 17:38
Na okamžitou pomoc krizovým oblastem není dost peněz

Bern - Svět mobilizuje síly a prostředky pro boj s potravinovou krizí.

Velká konference s ústředním tématem potravinové krize právě vrcholí ve švýcarském Bernu. Účastní se jí zástupci významných světových organizací včetně OSN, Světové banky, Světové obchodní organizace a Mezinárodního měnového fondu.

Zástupci těchto organizací představili opatření, která by měla dopady celosvětového zdražování základních potravin zmírnit.

OSN: Rychle potřebujeme miliony navíc

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úterý oznámil, že bude stát v čele zvláštní skupiny, která bude hledat řešení potravinové krize.

Současnou prioritou je podle Pan Ki-muna získat 755 milionů dolarů (zhruba 12 miliard korun) pro Světový potravinový program (WFP), který zajišťuje potravinovou pomoc pro 73 milionů lidí v krizových oblastech.

Tato organizace potřebuje výrazně více peněz, protože kvůli obrovskému celosvětovému nárůstu cen základních potravin ze svého rozpočtu nakoupí výrazně méně potravin než dřív.

Prezident Světové banky Robert Zoellick
Prezident Světové banky Robert Zoellick | Foto: Reuters

"Máme slíbených 471 milionů, ale jen 18 milionů je hotovost, kterou máme ihned k dispozici," řekla ředitelka WFP Josette Sheeranová.

Pomoc zemědělcům

Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) chce zemědělcům v nejchudších zemích poskytnout osivo a sazenice za 1,7 miliardy dolarů.

Zástupci Světové banky oznámili, že v příštím roce zdvojnásobí úvěry pro zemědělský sektor v Africe na 800 milionů dolarů.

Prezident Světové banky Robert Zoellick vyzval vlády států, aby deregulovaly trh. Některé chudé země totiž ve snaze zajistit svým obyvatelům dostatek jídla zakázaly vývoz základních plodin za hranice. To však podle Zoellicka vede jen k dalšímu růstu cen. "Přestože ceny pšenice v posledních dnech klesly, ceny rýže, kukuřice i obilí nejspíš zůstanou vysoké," řekl.

Ani nejvýznamnější světoví odborníci se však nedokáží shodnout, zda bude růst cen pokračovat. Například prezident Programu OSN pro životní prostředí Achim Steiner na bernské konferenci prohlásil, že potravin je ve světě dostatek a za růst cen mohou hlavně spekulanti s komoditami.

Foto: Ondřej Besperát
Speciál o potravinové krizi:
Růst cen potravin se stává největším problémem současnosti
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy