OSN se bojí další Rwandy. Genocida hrozí Střední Africe

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 1. 2014 21:20
Spojené národy vyzývají svět, aby pomohl Středoafrické republice.
Příslušník středoafrické křesťanské milice anti-balaka v metropoli Bangui.
Příslušník středoafrické křesťanské milice anti-balaka v metropoli Bangui. | Foto: Reuters

Bangui/Ženeva - Situace ve Středoafrické republice se nelepší a zemi hrozí genocida.

Zabránit nejhoršímu může jen zesílená reakce mezinárodního společenství, naznačil v Ženevě koordinátor humanitárních záležitostí OSN John Ging.

"Má to všechny prvky toho, co už jsme viděli jinde, v místech, jako jsou Rwanda a Bosna. Ty prvky tady jsou, je tady zárodek genocidy. O tom není pochyb," varoval a vyzval svět k mobilizaci humanitární a vojenské pomoci této africké zemi.

Příliv peněz vázne

Podle něj se zvěrstva ve Středoafrické republice odehrávají průběžně a nyní nastala situace, kdy obyvatelé jedné obce mají strach z lidí z obce jiné.

"Momentálně nejde o náboženský konflikt, ale mohl by se jím stát. Měli bychom vytvořit podmínky k tomu, aby strach zmizel," poznamenal Ging a vyzval mezinárodní společenství k navýšení humanitární i vojenské pomoci.

OSN se prozatím podařilo získat jen asi šest procent z celkových 247 milionů dolarů (zhruba pět miliard Kč), k jejichž poskytnutí na humanitární pomoc Středoafrické republice vyzvala v prosinci.

Sektářské násilí nepolevuje

Středoafrická republika zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo hnutí Séléka, jemuž velel Michel Djotodia. Ten se stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země.

Djotodia minulý pátek odstoupil pod tlakem sousedních zemí. Nedokázal totiž zastavit násilí, za kterým stojí neshody mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou a které si vyžádalo už hodně přes 1000 mrtvých.

Nejnovější násilnosti s více než 130 mrtvými propukly minulý pátek po odstoupení Djotodii. Hlavně metropoli Bangui však sužuje sektářské násilí už několik měsíců.

Francouzi v hledáčku

Při několika incidentech na severu metropole přišlo v noci na čtvrtek o život sedm lidí. Těla tří mrtvých, včetně zastřeleného 15letého mladíka, byla položena do mešity ve čtvrti Bégoua 3 na severním okraji města.

Obyvatelé čtvrti obviňují francouzské vojáky z operace Sangaris, že muže zastřelili při osobních prohlídkách. Armáda podle agentury AFP potyčky potvrdila, ale popřela jakoukoli spojitost s mrtvými.

Místní Červený kříž uvedl, že kromě toho ráno evidoval čtyři muže zabité sečnou zbraní. Šlo o místní křesťany. Několik křesťanských obyvatel Bangui přitom tvrdilo, že na ně útočili příslušníci islamistického hnutí Séléka.

Poslední incidenty začaly podle různých svědectví ve středu večer. Stovky křesťanů, včetně žen a dětí, se uchýlily k severnímu výjezdu z města kontrolovaného středoafrickými a francouzskými vojáky. Muslimští civilisté dál prchají do Čadu.

Možnosti svého zapojení do řešení situace ve Středoafrické republice zvažuje rovněž Evropská unie. Estonsko oznámilo, že do africké země vyšle až 55 vojáků.

Bangui/Ženeva - Situace ve Středoafrické republice se nelepší a zemi hrozí genocida.

 

Právě se děje

Další zprávy