OSN: Saúdská Arábie zneužívá protiteroristické zákony proti ochráncům lidských práv

ČTK ČTK
4. 3. 2019 21:04
Saúdská Arábie využívá protiteroristických zákonů k umlčení ochránců lidských práv, a to i žen, a porušuje mezinárodní právo zaručující svobodu slova. Na svém pondělním ženevském jednání to podle zprávy agentury Reuters konstatovali odborníci Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).
Ženy nyní mohou v Saúdské Arábii legálně řídit. Ti, kteří za právo bojovali, jsou však stále ve vězení.
Ženy nyní mohou v Saúdské Arábii legálně řídit. Ti, kteří za právo bojovali, jsou však stále ve vězení. | Foto: Reuters

Saúdskoarabská agentura SPA v pátek oznámila, že prokurátor připravuje podklady pro zahájení procesů se zadrženými, které skupiny ochránců lidských práv označují za aktivistky bojující za práva žen.

Zvláštní zpravodajka OSN pro ochranu práv v boji proti terorismu Fionnuala Ní Aoláinová konstatovala, že saúdskoarabský protiteroristický zákon a další předpisy jsou "nepřijatelně široce formulované a vágní".

"Zahrnují i lidi propagující nebo vyzývající k protestům vsedě, ke shromážděním nebo společným prohlášením. Kohokoli, kdo jakýmkoli způsobem škodí jednotě nebo stabilitě království. To jsou obecně známé uhýbavé formulace," řekla Ní Aoláinová. Právě tyto zákony jsou podle ní využívány k omezování práv prominentních ochránců lidských práv, náboženských představitelů, spisovatelů, novinářů, akademiků a občanských aktivistů.

Zvláštní zpravodaj pro otázky ochránců lidských práv Michel Forst řekl, že ho znepokojuje zaměřování se na ochránkyně práv žen. "Všechny zatčené jsou zadržovány na neznámých místech a bez možnosti komunikovat s okolím," řekl Forst.

Saúdskoarabský velvyslanec při OSN Abdalazíz Vásil minulý týden řekl, že "království v otázce lidských práv dodržuje mezinárodní a národní normy".

V Ženevě zazněly výzvy k propuštění zadržených aktivistů, například právníka Valída abú Chajra, básníka Ašrafa Fajáze a žen Ludžajn Hazlúlové a Isráy Ghamghámové. "Někteří jsou vůdci známých kampaní, například za práva žen řídit automobil nebo za zrušení mužského poručnictví. Útoky na ně je mají umlčet a zničit tato hnutí," sdělila Zajnab Chavádžaová z centra lidských práv v zemích Perského zálivu.

Její tým upozornil ve své zprávě na metody mučení používané v Saúdské Arábii. Patří k nim elektrické šoky, bičování, sexuální útoky, při nichž jsou ženy přinuceny se svléknout, jsou pak fotografovány a osahávány.

Bloggerka Umajma Nadžárová, která získala v cizině azyl, se domnívá, že v Saúdské Arábii bylo obviněno nejméně 18 žen. "Je důležité připomenout, že zatímco dnes v království může mnoho žen řídit auta, ty, které za toto právo bojovaly, jsou stále ve vězení. Ženy mohou volit a chodit do kin, avšak ty, které o tyto reformy usilovaly, jsou vězněny," sdělila agentuře Reuters. Obává se, že nebude-li na Saúdskou Arábii vyvíjen tlak zvenčí, mohou tito lidé strávit zbytek života za mřížemi.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump zrušil veškeré sankce uvalené proti Turecku kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy