Vídeň - Irán údajně pracuje na vývoji jaderných zbraní. Podle serveru BBC News zveřejní v pondělí nebo nejpozději do středy Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své zprávě důkazy.
Server se odvolává na diplomatické zdroje. Pravidelná čtvrtletní zpráva o Íránu údajně obsahuje informace od výzvědných služeb dokazující, že Teherán vytvářel počítačové modely bojové hlavice s jadernou náloží.
Zpráva obsahuje rovněž satelitní záběry velkého ocelového kontejneru, jenž je podle MAAE využíván na testy výbuchů souvisejících s jadernými zbraněmi.
Írán zprávu odmítá
Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí již označil zprávu za výmysl a součást americké propagandy proti jeho zemi. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je zacílen výhradně na civilní využívání energie.
Izrael naopak v poslední době tvrdí, že by se mělo reálně uvažovat i o vojenském zásahu proti Íránu s cílem zabránit mu v získání jaderných zbraní.
Útok mocností na Írán je podle izraelského prezidenta Šimona Perese "stále pravděpodobnější". Zdůvodnil to podle agentury AFP znepokojivými poznatky zpravodajských služeb o íránském jaderném programu.
"Dohlížející zpravodajské služby různých zemí jsou znepokojeny a tlačí na své vedoucí představitele, aby zabránili připravenosti Íránu získat jadernou zbraň," řekl Peres podle izraelských médií v televizním rozhovoru.
Experti se domnívají, že Írán je od získání jaderné zbraně vzdálen ještě několik let.
Tvrdá kritika
Podle izraelských novinářů bude zpráva vůči Íránu netvrdší ze všech, které MAAE od roku 2003 zveřejnila. Jasné ale není, zda v ní bude jasně řečeno, že je Írán schopen jadernou zbraň vyrobit. Bude v ní ale zdůrazněno, že Írán od roku 2004 pokračoval v aktivitách směřujících k výrobě jaderné zbraně, což je v rozporu se zprávou amerických rozvědek z roku 2007.
Íránci prý testovali sílu jaderného výbuchu a snaží se získat technologii k výrobě, testům a simulacím s cílem minimalizovat velikost zbraně tak, aby mohla být umístěna do hlavice střely. Většina zkoušek se prováděla na vojenské základně Paršín, vzdálené 30 kilometrů od Teheránu. Jelikož jde o vojenské zařízení, inspektoři MAAE do něj neměli přístup.
Rada guvernérů se sejde k diskusi asi týden po zveřejnění zprávy. Očekává se, že USA a další západní země požádají o schůzku Rady bezpečnosti OSN a o zavedení dalších protiíránských sankcí.