Bagdád - Utrpení civilistů na území dobytém organizací Islámský stát (IS) lze těžko objasnit pomocí čísel. Počty zavražděných, zotročených nebo vysídlených lidí jsou přesto šokující.
Radikální islamisté mají v Iráku - podle zprávy Organizace spojených národů - za necelé dva roky na svědomí minimálně 18 800 mrtvých.
Od počátku roku 2014 do konce loňského října navíc muselo kvůli válce a násilí opustit své domovy na 3,2 milionu lidí.
Na dobytém území pak džihádisté silou lidem vnucují své zákony a oponenty veřejně vraždí. Zpráva OSN zmiňuje zastřelení, useknutí hlavy, upálení nebo házení lidí z vysokých pater budov.
Ženy a děti jsou vystavovány sexuálnímu násilí. V jiných případech jsou děti unášeny a podrobovány vojenskému výcviku. Jen v Mosulu takto bylo uneseno 900 dětí. "V některých případech jde o válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a zřejmě i o genocidu," stojí ve zprávě, na níž se podílela i Rada OSN pro lidská práva.
Navíc skoro 3500 Iráčanů drží islamisté v otroctví. Jde především o ženy a děti z komunity jezídů, ale i z jiných náboženských či etnických skupin.
Zpráva čerpá z rozhovorů s vysídlenci a ze svědectví obětí, přeživších a svědků porušování lidských práv. Údaje ale pocházejí především z ohniska konfliktu v západní provincii Anbár.
Asi polovina úmrtí pak byla zaznamenána v provincii Bagdád.