New York – Evropské země stižené migrační vlnou musí vyvinout větší úsilí k vyřešení uprchlické krize ve Středomoří a na svých územích. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který zároveň oznámil, že na toto téma uspořádá na konci září speciální schůzi na okraj Valného shromáždění OSN.
Šéf OSN vyslovil "zděšení a zármutek nad smrtí uprchlíků a přistěhovalců" v Evropě a Středomoří. Zmínil se také o nálezu 71 mrtvých těl migrantů, pravděpodobně ze Sýrie, v kamionu v Rakousku a o ztroskotání další lodi u Libye, při kterém zahynulo nejméně 76 osob.
Podle něho by země potýkající se s migrační krizí měly zajistit bezpečnost a právní podporu migrantům cestujícím na starý kontinent. Činit tak mají lidsky, se soucitem a v souladu se svými mezinárodními závazky.
"Když se posuzují žádosti o azyl, státy by neměly činit rozdíly na základě náboženství či totožnosti. A také nemohou nutit lidi k návratu do míst, z kterých uprchli, pokud existuje zřejmé nebezpečí, že budou cílem pronásledování nebo útoků," dodal Pan Ki-mun.
"To není jen otázka mezinárodního práva, to je také naší povinností jakožto lidských bytostí," dodal.
Pan také vyzval příslušné země, aby prokázaly větší odhodlání k vyřešení konfliktů a jiných problémů, které nutí lidi k útěku. Bez toho se počet migrantů, dosahující více než 40 tisíc denně, bude prý zvyšovat.