Dramaticky roste počet cizinců v řadách teroristů, tvrdí OSN

ČTK ČTK
3. 4. 2015 7:24
Počet zahraničních bojovníků po celém světě se od poloviny loňského roku do letošního března zvýšil o 71 procent. Celkem jich je 25 tisíc.
Kmenoví bojovníci na stanovišti v Hadíse, za kterou začíná území Islámského státu.
Kmenoví bojovníci na stanovišti v Hadíse, za kterou začíná území Islámského státu. | Foto: Reuters

New York - Více než 25 tisíc zahraničních bojovníků ze stovky států opustilo domovy, aby se přidalo k radikálním skupinám jako teroristická organizace Al-Káida nebo hnutí Islámský stát. Uvádí to zpráva Organizace spojených národů (OSN).

Počet zahraničních bojovníků po celém světě se od poloviny loňského roku do letošního března zvýšil o 71 procent, stojí v dokumentu, ze kterého ve čtvrtek citovala agentura AP.

Zhruba 22 tisíc zahraničních bojovníků se nachází v Sýrii a v Iráku. Odešli tam bojovat především za Islámský stát, ale také na příklad za konkurenční radikální hnutí An-Nusra.

Zhruba 6500 dalších cizinců se podle odhadů bezpečnostních sil vydalo rozšířit řady radikálů v Afghánistánu. Stovky dalších jsou v Jemenu, Libyi, Pákistánu a v Somálsku, tvrdí ve zprávě odborníci, kteří sledují dodržování sankcí OSN uvalených proti Al-Káidě.

Experti se problematikou cizinců v řadách radikálních organizací začali zabývat na výzvu Rady bezpečnosti OSN, která je loni v září požádala o vypracování zprávy o hrozbě, kterou představují cizinci připojující se k Islámskému státu.

Dramaticky podle zprávy stoupl počet zemí, odkud bojovníci k radikálům přicházejí. Ještě v 90. letech prý tyto státy tvořily relativně malou skupinu. V současnosti se k radikálům přidávají lidé z více než stovky zemí, tedy z více než poloviny států planety.

"Vysoký počet" zahraničních bojovníků prý pochází z Tuniska, Maroka, Francie a Ruska, přibylo bojovníků z Malediv, Finska a z Trinidadu a Tobaga. Mimo to začali přicházet první bojovníci z některých států v subsaharské Africe, které ale zpráva podle AP nejmenovala.

Bojovníci a jejich sítě představují "bezprostřední a dlouhodobou hrozbu" a naléhavý problém pro světovou bezpečnost, se kterým je třeba se potýkat na mnoha frontách a který nemá jednoduché řešení, uvedl také panel, podle nějž teroristé v dlouhodobém výhledu usilují o to, vytvářet paniku mezi veřejností.

Nejúčinnějším opatřením v boji proti tomuto jevu je zabraňovat radikalizaci, náboru potenciálních bojovníků a tomu, aby překročili hranice.

 

Právě se děje

Další zprávy