Jeruzalém – "Dobrý den, jmenuji se Eva Lavi. Narodila jsem se v polském Krakově, a když mi byly dva roky, vypukla druhá světová válka. Když skončila, bylo mi osm let. Během války mě deportovali do Osvětimi a potom do Československa. Žiju a můžu svůj příběh vyprávět díky dvěma lidem, Oskaru Schindlerovi a své matce," vzpomíná pětasedmdesátiletá žena, která je nejmladším přeživším člověkem ze Schindlerova seznamu.
Jako malá nikdy nechodila do školky, neměla prarodiče, zato dobře znala drsné prostředí koncentračních i vyhlazovacích táborů. Nejprve se společně s matkou dostala do židovského ghetta v Krakově, odkud je poslali do pracovního tábora a poté do Osvětimi.
Ve dvou letech do továrny
Eva barvitě popisuje, jak ji jistý důstojník odebral od matky a slíbil, že půjde na mnohem lepší místo. Společně s dalšími dětmi pobývala v části tábora, která sloužila jako kamufláž pro inspektory Červeného kříže. Byla slušně oblečená, dostávala najíst a hrála si s ostatními dětmi.
To ale nemělo trvat věčně. Naštěstí se její jméno dostalo na seznam podnikatele Oskara Schindlera, který během války zachránil 1200 židů před smrtí tím, že si je vybíral pro práci ve své továrně.
Důstojník, který jména kontroloval, ale nechtěl uvěřit, že na práci bylo vybráno dvouroční batole. Schindler si své rozhodnutí obhájil tím, že dívenka je moc šikovná a má hbité prsty na montování součástek do zbraní. Tato scéna se pak objevila ve filmu Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga.
V Československu měla malá Eva lehčí život a v roce 1945 se dočkala konce války.
Armáda je její život
Maturitu už skládala v Izraeli. Poté vstoupila do armády a sloužila u letectva, kde se také seznámila se svým budoucím mužem.
Armáda má v jejich rodině tradici. I proto se rozhodla svěřit se svým příběhem právě na stránkách izraelského vojska. "Opravdu mám izraelskou armádu ráda celým svým srdcem. Moje nejstarší vnučka Anne je také v armádě. Jsem na ni tak hrdá," řekla Eva, která doufá, že její dva vnuci půjdou také v jejich šlépějích.