První roboti na asteroidu. Japonci je vyslali k tělesu 280 milionů kilometrů od Země

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 9. 2018 15:24
Japonská sonda Hajabusa 2 vypustila na asteroid Ryugu dva roboty, kteří budou zkoumat jeho povrch. Jde o vůbec první misi svého druhu.
Japonci vyslali sondu Hayabusa-2 na asteroid Ryugu. Jeho povrch budou zkoumat robotické rovery | Video: JAXA

Tokio - Japonská sonda Hajabusa 2 v pátek jako vůbec první vesmírné plavidlo úspěšně vypustila dvojici robotických aparátů na asteroid. Roboti budou zkoumat povrch asteroidu Ryugu, který má v průměru asi jeden kilometr a nachází se zhruba 280 milionů kilometrů od Země.

Japonská vesmírná agentura JAXA k němu vyslala sondu v roce 2014 a plánuje, že s nasbíranými vzorky se vrátí zpátky do konce roku 2020.

Sonda se v pátek přiblížila na vzdálenost 55 metrů od povrchu asteroidu a vypustila kontejner MINERVA-II 1, ve kterém je dvojice robotů pojmenovaných Rover-1A a Rover-1B. Aparáty, z nichž každý váží zhruba jeden kilogram, mají válcovitý tvar. V průměru měří 18 centimetrů a na výšku mají sedm centimetrů. Jsou vybaveny kamerami, teplotními senzory, akcelerometrem a gyroskopem.

JAXA zatím nezískala snímky potvrzující úspěšné přistání, z technických dat ale dosednutí předpokládá. Agentura vychází mimo jiné z údajů o elektrickém napětí, které u robotů pokleslo přesně v okamžiku, kdy by se dostaly do stínu, pokud by byly na povrchu tělesa.

Roboti se pak budou muset po povrchu asteroidu speciálně pohybovat. Kvůli mimořádně nízké přitažlivosti není možná jízda, protože by aparát od asteroidu odpoutala. Rovery proto budou poskakovat.

Každý skok potrvá 15 minut a umožní přesun robota až o 15 metrů, uvedl portál Space.com.

Sonda Hajabusa 2 nese ještě kontejner MINERVA-II 2, ve kterém je robot Rover-2 a přistávací modul německé výroby MASCOT. Německý aparát by měl dosednout na asteroid počátkem října, Rover-2 pak až v příštích měsících.

S prvním sběrem vzorků z povrchu asteroidu Japonci počítají na konci října. Příští rok v březnu nebo dubnu pak sonda vystřelí na asteroid projektil, který na povrchu vytvoří malý kráter. Z jeho nitra chce JAXA odebrat vzorek.

Sonda se na vesmírnou pouť vydala v prosinci 2014, letos v červnu pak dorazila k asteroidu, u kterého setrvá do listopadu či prosince 2019.

Anglicky psaný název asteroidu Ryugu odkazuje na japonský mytologický podmořský palác Rjugu, tedy Dračí palác. Podle tradice se k němu na želvě vydal rybář, který se odtud vrátil s tajemnou krabičkou. Podobně by se měla k Zemi v roce 2020 vrátit i sonda Hajabusa 2 se vzorky.

Expedice Hajabusa 2 je druhým projektem agentury JAXA zaměřeným na průzkum asteroidů a přepravu vzorků na Zemi. První sondu japonští vědci vypustili v roce 2003 a její let byl úspěšný, i když návrat zkomplikovaly technické problémy. Pouzdro se vzorky nakonec na Zemi přistálo v polovině roku 2010.

Video: Asteroidy nás mohou vymazat z mapy

Česko může zničit asteroid o velikosti 150 metrů, na Evropu by stačilo 650 metrů, popisuje Nikola Schmidt. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy