Krátery Měsíce skrývají zmrzlou vodu, zjistila NASA. Led by v budoucnu mohli využít i lidé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 8. 2018 11:54
Nejvíc ledu se nachází v okolí jižního pólu v kráterech. Zmrzlou vodu objevila americká NASA.
Měsíc na snímku z britského Londýna.
Měsíc na snímku z britského Londýna. | Foto: Reuters

Washington - Na pólech Měsíce, kam nedopadají sluneční paprsky, je zmrzlá voda. Led by jednou mohl lidem sloužit jako zásobárna vody.

Objevila ho americká NASA pomocí přístroje Moon Mineralogy Mapper, který Měsíc mapoval z indické sondy Čandraján-1. Ta obíhala po oběžné dráze Měsíce před deseti lety. Data až teď zpracovali američtí astronomové.

Ukázalo se, že nejvíc vodního ledu se nachází v okolí jižního pólu v kráterech. Na severu je ledu méně, spektrometr tam objevil spíše izolované stopy zmrzlé vody.

Modrou barvou je znázorněn led na pólech Měsíce.
Modrou barvou je znázorněn led na pólech Měsíce. | Foto: NASA.gov

Oba dva póly Měsíce jsou prakticky neustále ve stínu slunečního záření a teplota tam klesá hluboko pod bod mrazu. Led se udržuje na místech, kde teplota nikdy nevystoupá nad -163 stupňů Celsia.

Nalezení ledu není jediným úspěchem indické mise Čandraján, která odstartovala v roce 2008. Zmrzlou vodu tam družice objevila už následující rok. Šlo ale pouze o molekuly spojené s měsíčním prachem. Aktuální snímky NASA jsou prvním přímým důkazem o existenci vodního ledu na povrchu Měsíce.

Proč je voda tak důležitá?

A právě proto, že je led na měsíčním povrchu je snadno dostupný, mohl by v budoucnu sloužit jako zásoby vody pro průzkumníky.

Nalezení vody na jiných vesmírných tělesech než Země je vždy velká událost. Právě existence vody je jedna z podmínek pro vznik života. Doslova pozdvižení proto vyvolal nedávný objev kapalné vody pod povrchem Marsu. Vědci z Evropské vesmírné agentury (ESA) v červenci představili důkazy o existenci obřího jezera se slanou vodou nedaleko jižního pólu rudé planety.

"Život tak jak ho známe my potřebuje ke svému vzniku a rozvoji vodu. A proto předpokládáme, že když i na jiných planetách najdeme vodu, zvýšili jsme šanci, že by se tam případně mohl nacházet nebo vzniknout život," řekl k tomu nedávno pro deník Aktuálně.cz Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

O životě na Měsíci se sice neuvažuje, ale protože jde o přirozenou družici Země, a je tedy blíže než kterékoliv jiné vesmírné těleso, soustředí se na něj pozornost lidstva jako na nejsnazší cíl expedic s lidskou posádkou. Na povrchu Měsíce se zatím prošlo celkem dvanáct astronautů.

Video: Na Marsu je jezero se slanou vodou

Na Marsu je kapalná voda. „Jezero" se slanou vodou objevila italská vesmírná agentura | Video: ESA
 

Právě se děje

před 15 minutami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy