Krátery Měsíce skrývají zmrzlou vodu, zjistila NASA. Led by v budoucnu mohli využít i lidé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 8. 2018 11:54
Nejvíc ledu se nachází v okolí jižního pólu v kráterech. Zmrzlou vodu objevila americká NASA.
Měsíc na snímku z britského Londýna.
Měsíc na snímku z britského Londýna. | Foto: Reuters

Washington - Na pólech Měsíce, kam nedopadají sluneční paprsky, je zmrzlá voda. Led by jednou mohl lidem sloužit jako zásobárna vody.

Objevila ho americká NASA pomocí přístroje Moon Mineralogy Mapper, který Měsíc mapoval z indické sondy Čandraján-1. Ta obíhala po oběžné dráze Měsíce před deseti lety. Data až teď zpracovali američtí astronomové.

Ukázalo se, že nejvíc vodního ledu se nachází v okolí jižního pólu v kráterech. Na severu je ledu méně, spektrometr tam objevil spíše izolované stopy zmrzlé vody.

Modrou barvou je znázorněn led na pólech Měsíce.
Modrou barvou je znázorněn led na pólech Měsíce. | Foto: NASA.gov

Oba dva póly Měsíce jsou prakticky neustále ve stínu slunečního záření a teplota tam klesá hluboko pod bod mrazu. Led se udržuje na místech, kde teplota nikdy nevystoupá nad -163 stupňů Celsia.

Nalezení ledu není jediným úspěchem indické mise Čandraján, která odstartovala v roce 2008. Zmrzlou vodu tam družice objevila už následující rok. Šlo ale pouze o molekuly spojené s měsíčním prachem. Aktuální snímky NASA jsou prvním přímým důkazem o existenci vodního ledu na povrchu Měsíce.

Proč je voda tak důležitá?

A právě proto, že je led na měsíčním povrchu je snadno dostupný, mohl by v budoucnu sloužit jako zásoby vody pro průzkumníky.

Nalezení vody na jiných vesmírných tělesech než Země je vždy velká událost. Právě existence vody je jedna z podmínek pro vznik života. Doslova pozdvižení proto vyvolal nedávný objev kapalné vody pod povrchem Marsu. Vědci z Evropské vesmírné agentury (ESA) v červenci představili důkazy o existenci obřího jezera se slanou vodou nedaleko jižního pólu rudé planety.

"Život tak jak ho známe my potřebuje ke svému vzniku a rozvoji vodu. A proto předpokládáme, že když i na jiných planetách najdeme vodu, zvýšili jsme šanci, že by se tam případně mohl nacházet nebo vzniknout život," řekl k tomu nedávno pro deník Aktuálně.cz Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

O životě na Měsíci se sice neuvažuje, ale protože jde o přirozenou družici Země, a je tedy blíže než kterékoliv jiné vesmírné těleso, soustředí se na něj pozornost lidstva jako na nejsnazší cíl expedic s lidskou posádkou. Na povrchu Měsíce se zatím prošlo celkem dvanáct astronautů.

Video: Na Marsu je jezero se slanou vodou

Na Marsu je kapalná voda. „Jezero" se slanou vodou objevila italská vesmírná agentura | Video: ESA
 

Právě se děje

před 15 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 47 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy