Orwella sledovali. Na příkaz Velkého bratra

rak
5. 9. 2007 0:09
Britské tajné služby větřily "komunistické názory"

Londýn - Winston Smith by se tomu rozhodně nedivil, Eric Blair s největší pravděpodobností ano. Čemu? Důvodu, proč na něj policie a tajná služba vedly spis.

První jmenovaný je hlavní postavou slavného antiutopického románu 1984. Pracuje pro Ministerstvo pravdy v zemi, kde není dovoleno ani samostatně myslet. Čtenářům předává otřesné zkušenosti z režimu, který nápadně připomíná stalinský Sovětský svaz.

Z jeho příběhu se stala bible všech odpůrců totality.

Druhý jmenovaný knihu pod uměleckým jménem George Orwell napsal. Přesto ho tajní policisté přes dvacet let sledovali. Nezdály se jim jeho "komunistické názory".

Bohémská móda

Uvádí se to ve zprávě, kterou odtajnil britský Národní archív. Příslušník Scotland Yardu v ní roku 1942 upozorňuje na Orwellovu "bohémskou módu" a svědectví několika přátel; údajně ho viděli na mítincích komunistické strany.

Mladý Orwell měl podle policie
Mladý Orwell měl podle policie | Foto: Reuters

Rodák z Indie a bývalý zaměstnanec koloniální policie v Barmě natrvalo přesídlil do Evropy ve 20. letech minulého století. To bylo poprvé, kdy si ho britská rozvědka MI6 všimla. Chudý autor se totiž v Paříži hlásil o místo zpravodaje levicového listu Workers Life.

Další sledování nařídili policisté poté, co Orwell sbíral ve městě Wigan materiál pro svou knihu o strádání pracující třídy na severu Anglie.

Upozornil na sebe i ve chvíli, kdy začal pomáhat v oblíbeném levicovém knihkupectví v Hampsteadu. Majitel a spisovatelův přítel Francis Westrop měl podle záznamů ze sledování "socialistické názory" a "byl považován za intelektuála".

Není ortodoxní komunista

Během druhé světové války Orwell působil v BBC. Vedl tam skupinu lidí, která připravovala anglické vysílání pro Indii. V té době jeho knihy vydával Victor Gollancz, známý pro svůj odpor ke všemu komunistickému.

O klesajícím zájmu o Orwelovu osobu ze strany policie svědčí fakt, že v roce 1943 získal bez problému povolení pro práci dopisovatele u spojeneckých jednotek v severní Africe.

Odtajněné archivy odhalují, proč tajné služby přestaly být podezíravé. Odpověď přichází z nezvyklého místa: přímo z MI5. Jistý příslušník "W Ogilvie" označil dřívější závěry mnohaletého sledování Scotland Yardu za spekulace.

ARCHIVY MLUVÍ: Nabídl, že zabije Hitlera. MI5 odmítla - ČTĚTE ZDE

"Byl trochu anarchista a byl v kontaktu s extrémistickými živly...V poslední době ale přerušil veškeré kontakty s komunistickou stranou. Blair má bezpochyby silné levicové názory, k ortodoxnímu komunismu to je ale daleko," napsal Ogilvie o jednom z nejvlivnějších spisovatelů 20. století.

 

Právě se děje

Další zprávy