Nabídl, že zabije Hitlera. MI5 odmítla

rak, timesonline.co.uk
10. 1. 2007 0:00
Londýn - Dvojí agent nabídl za války sebevražedný plán, napsaly londýnské Timesy. Pro tehdejší Británii byl nepřípustný.

Učinila tak i kvůli následkům pražského atentátu na Heydricha, jehož smrt vyvolala odvetné řádění nacistů.

Špion Eddie Chapman chtěl zemřít jako hrdina a smazat tak svoje předválečné hříchy. Jeho řídící důstojníci z MI5 měli jiný názor.

Uznávaný britský historik M.R.D. Foot soudí, že za to mohlo několik faktorů - politika vlády odmítala zabíjení hlav cizích států a Chapman byl navíc notorickým trestancem.

Stejně odmítla tajná služba i obdobný plán z roku 1944. "Částečně proto, že bylo neuvěřitelné, že by se ozbrojený agent k Hitlerovi dostal a částečně proto, že Hitler byl užitečnější živý než mrtvý od té doby, co jeho strategie byla jasně nevyrovnaná," řekl Foot pro The Times.

Do Abwehru z vězení

Tehdy sedmadvacetiletého Chapmana najala německá vojenská rozvědka (Abwehr) poté, co nacisté obsadili v červnu 1940 Normanské ostrovy v lamanšském průlivu. Profesionální bankovní lupič si tam odpykával vězeňský trest. Nacisté ho vycvičili pro špionážní práci. Nakonec se ale z něj stal nejúspěšnější britský dvojitý agent s krycím názvem "Zigzag".

Po odeslání na britské ostrovy podstoupil výslech britské MI5. Archivní materiály odhalují konverzaci mezi Chapmanem a jeho řídícím důstojníkem, Ronnie Reedem.

Eddie Chapman chtěl atentátem na Adolfa Hitlera vstoupit do dějin a očistit tak svou minulost kriminálníka. Hitlera nezabil, opuštění všech svých předválečných prohřešků se mu nakonec od britské vlády za úspěšnou práci dvojitého agenta dostalo.
Eddie Chapman chtěl atentátem na Adolfa Hitlera vstoupit do dějin a očistit tak svou minulost kriminálníka. Hitlera nezabil, opuštění všech svých předválečných prohřešků se mu nakonec od britské vlády za úspěšnou práci dvojitého agenta dostalo. | Foto: Aktuálně.cz
 

"Ať už uspěješ, či nikoliv, budeš okamžitě zlikvidován," reagoval Reed na snahy agenta vrátit se do Německa a pomocí bomby zabít Hitlera. "Jaké je ale východisko?" odpověděl mu otázkou Chapman.

Chapman to podle Timesů vysvětloval slovy, že jeho německý nadřízený "Dr. Graumann" mu slíbil účast na nacistickém sjezdu, kde bude sedět v uniformě německého důstojníka poblíž Hitlera.

"Věří, že jsem pronacistický," tvrdil Chapman. "Věřím Dr. Graumannovi, že splní slib. Pak Hitlera zabiju. S mými znalostmi výbušnin a zápalných bomb by to mělo být možné," cituje z více než šedesát let starých dokumentů deník The Times.

Churchill řekl ne

MI5 byla přesvědčena, že Chapmanova nabídka je vážně míněna. Ronnie Reed, který ho vyslýchal, proto napsal svým nadřízeným: "Nepřemýšlí nad jiným, lepším způsobem, jak opustit život, než tak, že se jeho jméno objeví ve světovém tisku a bude navždy nesmrtelný v historických knihách."

Celá záležitost se dostala až na stůl ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ačkoliv se o případ "Zigzag" živě zajímal, možnost zabít Hitlera odmítnul.

Eddie Chapman nakonec Němce přesvědčil, že svoji misi v Británii splnil a byl jako jediný Brit odměněn Železným křížem za své "výjimečné úsilí a úspěch". V roce 1944 byl zpátky na ostrovech - účastnil se tam operace, jejímž cílem bylo špatné navádění německých létajících bomb V1.

MI5 zveřejnila o případu Chapman 1800 stránek dokumentů. V držení je teď má britský Národní archív.

Podle nových důkazů měl německý špion "Dr. Graumann", jehož skutečné jméno bylo Stephan von Gröning, v plánu Chapmana jako atentátníka podpořit. Stejně jako většina dalších důstojníků Abwehru, také von Gröning tajně nesouhlasil s Hitlerem. Jeho nabídka propašovat Chapmana na nacistický sjezd nasvědčuje podle deníku The Times, že věděl, co má agent "Zigzag" na mysli. 

Eddie Chapman válku přežil. Jeho prohřešky byly smazány. Zemřel v roce 1997.  

 

Právě se děje

Další zprávy