Orbán doslova řekl: "Dostali jsme mnoho kopanců do zadku. Poláci dělají pokryteckou politiku. Kritizují nás za naše vztahy s Ruskem, přitom s ním sami obchodují přes prostředníky. Nikdy jsem neviděl na státní úrovni něco tak pokryteckého."
Skutečnost, že mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Polskem, Maďarskem, Českem a Slovenskem, existují rozdíly v názorech na Rusko a Ukrajinu, není novinkou. V únoru prosáklo na veřejnost ze schůzky premiérů Visegrádu v Praze, že Orbán a jeho polský protějšek Donald Tusk na sebe křičeli. Nyní je to ale poprvé, co maďarský předseda vlády veřejně použil tak ostrý slovník k zemi, kterou dosud označoval za nejbližšího spojence v Evropě.
Náměstek polského ministra zahraničí Wladyslaw Teofil Bartoszewski v reakci uvedl, že Polsko na rozdíl od Maďarska s Ruskem od jeho agrese proti Ukrajině v únoru 2022 neobchoduje.
Orbán ve svém proslovu také obvinil Polsko, že je hlavním vykonavatelem amerických zájmů v Evropě. Šokoval i dalšími větami. Podle něj Rusko ukázalo flexibilitu tím, jak se vyrovnalo se sankcemi po anexi Krymu. "Ruská pozice ve světě je racionální a předvídatelná, zatímco Západ je slabý," uvedl. Moc se podle něj v následujících desetiletích přenese do Asie. Za nové velmoci označil Čínu, Indii, Pákistán a Indonésii.
"Evropská politika se zhroutila a Evropa dnes nedělá nic jiného, než že bezvýhradně následuje politiku amerických demokratů, i když ji to poškozuje," uvedl Orbán v Rumunsku v městečku Baile Tušnad na kulturním festivalu maďarské menšiny, kde svůj projev přednesl.
Bartoszewski v reakci na Orbánovu řeč prohlásil, že "skutečně nechápe, proč Maďarsko zůstává členem Evropské unie a Severoatlantické aliance, když je nemá rádo a nelíbí se mu, jak s ním zacházejí". "Proč prostě Orbán neodejde do nějakého klubu s Vladimirem Putinem a podobnými autoritářskými vládci," citovala Bartoszewského polská tisková agentura PAP.
Polské příspěvky na sociální síti X jsou plné rozhořčení. "Je to sluha Kremlu," napsal stručně bývalý vicepremiér a ministr hospodářství Janusz Piechociński.
"Orbán těžce nese, že Polsko je teď jednoznačně proti jeho zahraniční politice. Proti jeho kontaktům s Putinem. Navíc doufal, že do jeho frakce Patrioti pro Evropu v Evropském parlamentu vstoupí i polská konzervativní strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, což se nestalo," uvedl pro deník Wiadomosci profesor Bogdan Góralczyk, expert na maďarskou politiku.
Co se týká Orbánových názorů na Spojené státy, maďarský premiér v nadcházejících listopadových volbách jednoznačně podporuje republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Nedávno prohlásil, že je nadějí pro USA a pro celý svět. Tvrdí, že americký exprezident jako jediný může zastavit válku na Ukrajině, zatímco evropské země ji - podle maďarského premiéra - zhoršují dodávkami zbraní ukrajinské armádě.
"V tom je konzistentní. Už v roce 2016 byl jediným evropským státníkem, který naprosto jasně vyjádřil podporu Trumpovi. Vlastně se podobně zachoval váš tehdejší prezident Miloš Zeman. Za Trumpa měl americký velvyslanec velmi dobré vztahy s Viktorem Orbánem, po vítězství Joea Bidena v roce 2020 nastal pravý opak. Orbán jednoznačně doufá, že prezidentem bude znovu Trump. Pokud ne, vztahy Maďarska s USA za nové demokratické administrativy spadnou velmi hluboko," řekl minulý týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý analytik kanceláře maďarské premiéra a Orbánův odpůrce Gábor Györi. Orbán mu o víkendu slovy o Evropě, která jen slouží zájmům americké Demokratické strany, dal za pravdu.
Někteří evropští politici se pozastavují také nad Orbánovým plánem udělovat takzvané pracovní karty občanům Ruska a Běloruska, které by jim umožnily snadný vstup do Maďarska. "Nejvyšší čas vystrčit Orbána ze Schengenu," komentoval to vlivný poslanec Evropského parlamentu a belgický expremiér Guy Verhofstadt.
Reakce přišla i z Česka, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na X napsal, že "maďarské vydávání víz občanům Ruska a Běloruska představuje obrovskou hrozbu pro bezpečnost Česka a Evropské unie". "Proto s kolegy z Evropské lidové strany chceme vyzvat Evropskou komisi, aby zahájila jednání, které povede k omezení přístupu Maďarska do Schengenu," uvedl.