Budapešť - Obyvatelé Kolontáru na západě Maďarska, kteří byli nuceni opustit ve dvou vlnách domovy kvůli toxickému kalu z protržené jímky nedaleké hliníkárny, se mohou od pátku vracet domů. V pátek také hliníkárna obnoví provoz, uvedla agentura MTI.
Puklina na poškozené hrázi se podle ministra životního prostředí Zoltána Illése, který navštívil město Ajka, kde hliníkárna stojí, v noci zvětšila. Ministr ale zdůraznil, že ochranná hráz postavená v minulých dnech skýtá dostatečnou záruku pro vesničany.
Ochranná hráz má zamezit tomu, aby v případě zhroucení nádrže, jež reálně hrozí, neunikly do okolí další tuny jedovatého kalu. Čtyřiapadesáticentrimetrová prasklina na poničené hrázi se v noci na dnešek zvětšila o jeden a půl centimetru.
První část obyvatel Kolontáru byla evakuována minulý týden, poté co červený kal vytekl z protržené jímky, zničil část této vesnice i části dalších dvou obcí v okolí, zabil devět lidí a na 150 jich zranil. Znečistil také menší toky v okolí, zcela vyhladil život v řece Marcal a částečně poškodil i druhou největší řeku v Evropě Dunaj. V Kolontáru bude nutné podle Illése strhnout nejméně devět domů.
O víkendu provedly úřady evakuaci zbývajících 715 lidí poté, co jejich obec ohrozila možnost dalšího zatopení jedovatými látkami, když se objevily pochybnosti o stabilitě hráze. Ti se mohou vrátit v pátek, dříve evakuovaní pak v dalších dnech.
Provoz v hliníkárenském závodě bude obnoven od pátečního poledne, řekla mluvčí vládního komisaře pro dohled nad hliníkárenskou společností Tímea Petrócziová. Dodala, že stroje již byly zprovozněny, aby se zajistila páteční výroba. Kal, který je odpadním produktem při výrobě hliníku, bude podle dřívějších prohlášení po obnovení provozu odváděn do prozatím nevyužívané jímky.
Společnost MAL, která hliníkárnu vlastní, byla dána pod státní kontrolu, kde zůstane až dva roky. Její generální manažer, který byl v úterý zadržen, byl posléze propuštěn z vazby. Soud nepodpořil jeho obvinění z nedbalosti.
Policie stále zkoumá, proč se nádrž protrhla. K dispozici má nyní letecké snímky dokazující, že známky blížící se katastrofy byly na hrázi hliníkárenské jímky patrné už před několika měsíci. Společnost ale vinu nepřipouští, tvrdí, že nic nezanedbala. Necelé dva týdny před katastrofou zkoumal hráz i tým vládních inspektorů, kteří rovněž nezjistili žádné známky blížící se pohromy.