Zkáza z ptačí perspektivy: Kam až se vylilo jedovaté bahno

Zkáza z ptačí perspektivy: Kam až se vylilo jedovaté bahno
Hliníkrána MAL.
Hliníkárna (bez perspektivy) z větší perspektivy.
Toto bývala živoucí obec Kolontár. Žilo tu na 800 obyvatel.
Druhá z těžce zasažených obcí: Devecser s 5000 obyvatel.
Foto: Reuters
Reuters Simona Holecová, Reuters
11. 10. 2010 12:05

Budapešť - Přesně před týdnem - v pondělí po poledni - přepsala maďarská hliníkárna poblíž obce Kolontár statistiky evropských ekologických katastrof.

Z protržené hráze se do širokého okolí vylily tuny jedovatého kalu, únik si vyžádal sedm mrtvých a na sto dvacet zraněných.

Nabízíme vám vůbec první snímky, které katastrofu ukazují v celém měřítku.

Snímky z nebe.

S dovětkem, že v hrázi nádrže stále přibývají trhliny. Záchranáři staví val, který by případný nový únik - tentokrát by byl hustší a mohl by se dostat až do vzdálenosti 1000 metrů od rezervoáru - zastavil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Volkswagen a Bosch vytvoří do konce roku společný podnik

 Automobilka Volkswagen a společnost Robert Bosch vytvoří do konce roku společný podnik. Bude dodávat systémy na výrobu baterií a pomáhat výrobcům baterií při rozšiřování a údržbě jejich výrobních závodů. Společnost Volkswagen to uvedla ve svém dnešním sdělení, a potvrdila tak dřívější zprávu časopisu Manager Magazine.

"Evropa má jedinečnou šanci stát se v nadcházejících letech globálním výrobcem baterií," řekl člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall, který je ve VW odpovědný za plány na baterie. "Pracujeme na vybudování kompletního, lokalizovaného evropského dodavatelského řetězce pro e-mobilitu ´made in Europe´," dodal.

Schmall v pondělí podepsal se šéfem výroby a technologie společnosti Bosch Rolfem Najorkem memorandum o porozumění v této záležitosti, uvedl předtím Manager Magazine. Společný podnik by měl dodávat do Evropy a možná i do dalších oblastí, přičemž výrobu rozjede ve druhé polovině roku, napsal list.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Americký ministr zahraničí vzkázal Rusku, že je potřeba diplomaticky zmírnit napětí okolo Ukrajiny

Ministr zahraničí USA Antony Blinken řekl svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi, že je důležité pokračovat v diplomatické cestě s cílem zmírnit napětí kolem Ukrajiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy