Zkáza z ptačí perspektivy: Kam až se vylilo jedovaté bahno

Zkáza z ptačí perspektivy: Kam až se vylilo jedovaté bahno
Hliníkrána MAL.
Hliníkárna (bez perspektivy) z větší perspektivy.
Toto bývala živoucí obec Kolontár. Žilo tu na 800 obyvatel.
Druhá z těžce zasažených obcí: Devecser s 5000 obyvatel.
Foto: Reuters
Reuters Simona Holecová, Reuters
11. 10. 2010 12:05

Budapešť - Přesně před týdnem - v pondělí po poledni - přepsala maďarská hliníkárna poblíž obce Kolontár statistiky evropských ekologických katastrof.

Z protržené hráze se do širokého okolí vylily tuny jedovatého kalu, únik si vyžádal sedm mrtvých a na sto dvacet zraněných.

Nabízíme vám vůbec první snímky, které katastrofu ukazují v celém měřítku.

Snímky z nebe.

S dovětkem, že v hrázi nádrže stále přibývají trhliny. Záchranáři staví val, který by případný nový únik - tentokrát by byl hustší a mohl by se dostat až do vzdálenosti 1000 metrů od rezervoáru - zastavil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy