Opravdové zázraky: Žijí, ač to teorie popírá

Opravdové zázraky: Žijí, ač to teorie popírá
Snímek byl pořízen z videa. Zachycuje další "zázrak z Port-au-Prince". 
Chlapce jménem Kiki. Zhruba sedmiletý hošík přežil osm dní pod troskami. Vědci v té době dostávali otázky, jak je něco takového možné. Odmítli slova o zázracích. "Otázka přežití záleží na mnoha a mnoha faktorech. A nejvíc na tom, jakým způsobem se budova zřítila. Ti, kteří přežili, měli veliké štěstí. Většinou zůstali ve vzduchové kapse, která se vytvořila tak, že se kusy zdi zapřely jedna o druhou," popisoval třeba Vincent Gawronski vyučující na Birmingham-Southern College pro New York Daily.
Neméně důležité však bylo neutržit během otřesů krvácivé zranění. "Jsou tu vysoké teploty. Pokud by do tkáně pronikla gangréna, pak by to samozřejmě bylo fatální," popisují další odborníci. Děcko mělo štěstí v neštěstí: Vytáhli jej pouze vystrašené, hladové a dehydrované, ale jinak "v pořádku".
Jakákoli zranění mohou být začátkem konce. "Otevřená zranění jsou pod sutinami fatálnější. Do těla z té špíny okolo rychle pronikne infekce, která se rozšíří a dochází k selhání organismu," popsal doktor Paul Lyons z Temple University. Chlapec Kiki (na snímku) měl prostě štěstí.
Jeden ze zázraků. Osm dní pod sutinami. Kiki žije. Zobrazit 15 fotografií
Foto: Reuters
Simona Holecová
26. 1. 2010 14:38

Port-au-Prince/Haiti - Říká se, že člověk vydrží bez dýchání tři minuty. Bez vody tři dny. Bez jídla až tři týdny.

Z perspektivy této lidové moudrosti je Haiti, které už pohřbilo přes 150 tisíc obětí zemětřesení, místem zázraků. I po více než týdnu se záchranářům dařilo nalézt živé. V troskách, v horku a často se zraněními, dokázali nemožné: Přežít.

Podívejte se do tváří těch, kteří měli štěstí v neštěstí.

 

Právě se děje

Další zprávy