Oprava dějepisu: Egyptské pyramidy prý nestavěli otroci

Lucie Kalivodová
12. 1. 2010 16:20
Hrobky dělníků jsou vedle královských pyramid, proto nesvobodným lidem
Pyramidy v Gíze jsou jediným "starým divem" který ještě stojí
Pyramidy v Gíze jsou jediným "starým divem" který ještě stojí | Foto: Reuters

Gíza - Nově objevené hrobky v Gíze podporují názor, že místní velké pyramidy nebyly postaveny otroky, ale že se na jejich výstavbě podíleli dělníci.

Nasazení otroků na stavbách egyptských skvostů je tak spíše jen mýtus. Informují o tom zpravodajské agentury s odkazem na hlavního egyptského archeologa Zahí Haváse.

"Hrobky byly vybudovány vedle královských pyramid, což naznačuje, že tito lidé nebyli otroky," uvedl v prohlášení hlavní egyptský archeolog Zahí Havás.

"Kdyby se totiž jednalo o otroky, nikdy by si nesměli postavit hrobky vedle svých králů," dodal. Podle Havásových slov jsou nalezené hrobky, z nichž některé byly objeveny už v devadesátých letech minulého století, nejvýznamnějšími nálezy dvacátého a jednadvacátého století.

Hrobky měly podobu malých pyramid, které byly stavěny z malých hliněných cihel. V hrobkách byli uloženi pracovníci, kteří vystavěli Chufuovu neboli Cheopsovu pyramidu a pyramidu Chefrénovu. Havás už kdysi nalezl malby na stěnách, které tam zbyly po dělnících.

Sfinga a Zahí Havás.
Sfinga a Zahí Havás. | Foto: Reuters

Podle nich se dělníci nazývali "přáteli Chufuovými", což jen potvrzuje, že opravdu nešlo o otroky. Hrobky, které jsou součástí pyramidového pole v Gíze, byly vystavěny před 4510 lety.

Nálezy z místa naznačují, že na stavbě pyramid se podílelo okolo deseti tisíc dělníků, kteří denně snědli jedenadvacet kusů dobytka a třiadvacet ovcí. Maso jim dle Haváse posílali zemědělci z delty Nilu a Horního Egypta. Díky tomu pak nemuseli platit daně.

Zajímavostí je, že podle odhadu řeckého historika Herodota na stavbě pyramid pracovalo až sto tisíc dělníků, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy