Případ Čajka: Synové generálního prokurátora jsou napojeni na mafii. Navalnyj ukázal důkazy

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
21. 12. 2015 18:55
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj tvrdí, že starší syn prokurátora Jurije Čajky je spojen s gangem, který na jihu Ruska povraždil skoro dvacet lidí. Čajkův mladší syn Igor pak podle protikorupčního fondu zbohatl díky státním zakázkám, které získává díky otcovu vlivu přes neprůhledná výběrová řízení.
Moskva, Rudé náměstí.
Moskva, Rudé náměstí. | Foto: Reuters

Moskva - Když ruský prezident Vladimir Putin mluvil ve svém výročním projevu o korupci, kamery státních kanálů nápadně zabraly tvář generálního prokurátora Jurije Čajky. Vyvolalo to spekulace, zda se nechystá jeho předčasné sesazení.

Pár dnů předtím totiž Fond Alexeje Navalného, který sleduje korupci v ruských mocenských orgánech, zveřejnil důkazy o pochybném byznysu rodiny státního zástupce, který je údajně propojen s kriminálním podsvětím.

V ulicích Moskvy se pak objevily plakáty stylizované jako upoutávka na představení Čechovovy divadelní hry Racek (rusky Čajka). "Monolog Proč rackové (čajky) nesedí (ve vězení) přednese Jurij Čajka," stojí na nich. Opoziční aktivisté se tak snaží na skandál spojený s byznysem rodiny prokurátora upozornit veřejnost.

Mezi "účinkujícími" jsou uvedeni Čajkovi synové, na jejichž činnost protikorupční nadace upozornila.

Mafiánský byznys

Podle dokumentu, který Navalnyj zveřejnil začátkem prosince, je starší syn generálního prokurátora Arťom Čajka majitelem přepychových nemovitostí v hodnotě desítek milionů eur v Řecku a ve Švýcarsku. Navíc je spojován s kriminálním gangem, který na jihu Ruska povraždil před několika lety téměř dvě desítky lidí.

Jeho obchodní partnerkou v Řecku je údajně žena, která s manželkami vrahů založila cukrovar a dosud na něm vydělává.

Čajkův mladší syn Igor pak podle protikorupčního fondu zbohatl díky státním zakázkám, které získává díky otcovu vlivu přes neprůhledná výběrová řízení.

Autoři materiálu tvrdí, že za rozmáhajícím se byznysem rodinného klanu stojí sám ruský generální prokurátor.

Dokument Čajka

"Investor zjevně nelitoval peněz. Akrobaté, kouzelníci, zpěváci, osvětlovači i floristé byli dovezeni z Ruska. Zahajovací řeči se ujal osobně ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Večer vyvrcholil ohňostrojem a laserovou show. Budovou hotelu rozzářila ohromná ruská vlajka. Kdo platil opulentní oslavy a komu gratuloval ruský ministr kultury?" ptali se tvůrci dokumentárního filmu nazvaného Čajka, který důkazy proti prokurátorově rodině obsahuje.

Upozornili, že díky sledování okolností pompézního otevření pětihvězdičkového hotelu Pomegrante na poloostrově Chalkidiki, kterého se účastnili vlivní ruští politici a podnikatelé, se podařilo odhalit "ohromnou mafiánskou strukturu, která je propojena s generální prokuraturou Ruské federace".

Arťom Čajka se podle zveřejněného materiálu už zhruba patnáct let s požehnáním otce zmocňuje aktiv klíčových průmyslových podniků v různých ruských regionech a získané prostředky investuje do realit v zahraničí.

Ve Švýcarsku měl získat dokonce povolení k pobytu. "Je dolarovým milionářem. V Evropě je považovaný za oligarchu a mezinárodního investora. Ve skutečnosti je jenom jedním z článků ohromné korupční sítě vytvořené pod záštitou jeho otce - Jurije Čajky," tvrdí Alexej Navalnyj.

Prokurátor: Lež amerických tajných služeb

Čajka označil obvinění Navalného za "lživé a neopodstatněné". Tvrdí, že mu za něj americké tajné služby zaplatily statisíce dolarů.

Za dokumentem podle něj stojí William Browder, zakladatel a výkonný ředitel fondu Hermitage Capital Management. Právě u něj pracoval auditor Sergej Magnitskij, jehož uvěznění a následná smrt ve vazbě vzbudila mezinárodní pozornost a podezření z porušení lidských práv.

Browder Čajkova obvinění následně označil za "emocionální žvanění". Navalnyj se pak prokurátora kvůli nařčení ze lži pokusil žalovat, ale soud jeho žalobu zamítl s tím, že nesprávně uvedl adresu žalovaného.

Podle Navalného Čajka svou reakcí "fakticky potvrdil veškerá obvinění". Tím, že za viníka označil CIA.

"Naše důkazy jsou podložené. Bude se muset hájit před kontrolními úřady. Proto se snaží zvrátit pozornost tímto komickým způsobem," uvedl Navalnyj.

Případ pro Kreml

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov nejdříve tvrdil, že zpráva Navalného fondu "Kreml nezajímá". Putin ale minulý týden na tiskové konferenci prohlásil, že "je třeba pochopit, zda děti generálního prokurátora porušily zákon, nebo ne, zda jsou v jeho (Čajkově) činnosti prvky spojené s konfliktem zájmů a zda nějak pomáhal svým dětem".

Dotlačit Kreml k personálním změnám - nebo v nich minimálně sehrát určitou roli - by podle politologa Alexeje Makarkina nakonec mohlo ruské veřejné mínění. Podobně jako v případě odvolání někdejšího kremelského chráněnce Vladimira Jakunina z funkce šéfa Ruských železnic.

I Jakunin byl sesazen po vydatné "masáži", hlavně té na sociálních sítích. Kolovaly po nich záběry jeho pochybně nabytého majetku, včetně vtipů o "úschovně kožichů", kterou prý pořídil pro náročnou manželku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy