Rennes - Úcta ke starším a naslouchání jim nemusí být pouze záležitostí dobrého vychování. Svou roli zřejmě hrají rovněž geny. Nasvědčuje tomu alespoň studie francouzských vědců.
Při pozorování opic, tedy živočichů, kteří jsou lidem evolučně nejbližší, vědci zjistili, že se mladší jedinci, stejně jako většina lidí, zastaví a pozorně naslouchají, pokud se někdo ze starších chystá projevit.
Navíc se ukázalo, že přestože se starší členové opičího společenství projevují méně, vzbuzují u mladších členů tlupy silnější a častější reakce. To, že se takové chování nevyskytuje pouze u lidí, ale můžeme ho pozorovat také u opic, podle vědců nasvědčuje tomu, že je respekt ke starším spíše vrozený, než naučený.
"Věk je nejvýznamnějším faktorem, který ovlivňuje v jaké míře se jedinci ve skupině prosazují. Starší jsou méně povídaví, ale když už se projeví, dostávají více odpovědí," píší autoři studie uveřejněné v časopise Biology Letters.
Vědci z univerzity v Rennes dále došli k závěru, že starší opice vzbuzují větší pozornost proto, že mají více zkušeností a silnější postavení v tlupě. Ukázalo se dokonce, že starší dávají svým mladším souputníkům "rady do života" - jen v primitivnější formě, než jaké jsou schopni lidé.