Ferguson (USA) - Bez projevů násilí proběhl čtvrteční den i večer v americkém městě Ferguson, kde se tento týden odehrávaly bouřlivé protesty v reakci na rozhodnutí neobžalovat bělošského policistu za zastřelení neozbrojeného černošského mladíka.
Ke klidu přispěl vedle oslav Dne díkůvzdání rovněž velký mráz, uvedla stanice CNN. Zmíněný policista se podle svého právníka rozhodl, že v místním sboru skončí.
V ulicích Fergusonu, jednadvacetitisícového předměstí St. Louis ve státě Missouri, byly sice ve čtvrtek připraveny čelit násilnostem stovky členů Národní gardy, místo krvavých potyček s nimi však tentokrát lidé sdíleli tradičního krocana ke Dni díkůvzdání.
Na některých dalších místech USA sice došlo k drobnějším půtkám, policie však na rozdíl od minulých dnů zatýkala spíše sporadicky. Například při slavnostním defilé v New Yorku zadržela sedm lidí, kteří se snažili narušit jeho průběh.
Terčem bouřlivých reakcí se začátkem tohoto týdne stal policista Darren Wilson, jehož se velká porota rozhodla neobvinit v souvislosti se zastřelením osmnáctiletého Michaela Browna.
Policista odevzdá pistoli a odznak
Wilson na verdikt reagoval slovy, že má čisté svědomí a nemohl jednat jinak, což odsoudila Brownova matka. Podle svého právníka Neila Bruntragera však již nehodlá pokračovat v práci ve fergusonském sboru. "Otázka nezní zda, ale kdy," komentoval podle CNN advokát jeho plánovaný odchod od policie.
Wilson, který mladíka zabil šesti ranami z pistole, před vyšetřovateli vypověděl, že ho mladík napadl, pral se s ním o zbraň a on se cítil v ohrožení. Podle jiných tvrzení mladík naopak prý zvedal ruce na znamení toho, že se vzdává. Během protestů požadujících Wilsonovo obžalování bylo tento týden v USA zadrženo přes 600 lidí. Velká většina z nich byla do čtvrtka propuštěna.