Milé čtenářky, milí čtenáři, náš online přenos souhrnem událostí v tuto chvíli končí. Děkujeme za pozornost. Další dění ve Francii sledujte v naší zahraniční rubrice.
Shrnujeme klíčové události prvního kola francouzských prezidentských voleb:
- Středový nezávislý kandidát Emmanuel Macron zvítězil s 23,75 procenta hlasů.
- Pro šéfku krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů.
- Většina neúspěšných kandidátů i hlavních politických stran ve Francii už vyjádřila podporu Emmanuelu Macronovi. Kromě zástupce krajní levice Jean-Luca Mélenchona, jehož voliči by podle pozorovatelů mohli dát ve druhém kolem přednost Le Penové.
- Marine Le Penová chystá příští dva týdny mohutnou ofenzivu. Doufá, že přiláká i hlasy voličů tradiční pravice.
- Druhé kolo voleb se koná v neděli 7. května.
Za dva týdny se chci stát vaším prezidentem, zaznělo z řečnických pultů jak Marine Le Penové tak i Emmanuela Macrona po prvním kole.
Oba kandidáti mají před ruhým kolem stejné přání: chtějí získat hlasy francouzských patriotů.
Francie rozdělená na půl. To je výsledek prvního kola prezidentských voleb.
"France torn apart"? International media react to presidential vote https://t.co/7tFiTVFk4M #France2017 pic.twitter.com/W0BXRlGTF7
— AFP news agency (@AFP) April 24, 2017
Protesty v neděli v noci neprobíhaly jen v Paříži.
Asi 40 dalších podobných akcí se konalo i mimo hlavní město, souhrnný počet jejich účastníků se odhaduje na 2000. Nejvíce osob - asi 300 - se sešlo v Nantes a 250 v Toulouse. Větší zásah si vyžádala akcetaké v Bordeaux, kde se zatýkalo.
Mnoho demonstrantů, kteří vyšli do ulic na výzvu antifašistických a protikapitalistických hnutí mělo na sobě podle agentury AFP kukly a na policisty házeli petardy a zápalné lahve. Vzplálo několik automobilů a rozbíjely se výkladní skříně.
Podívejte se, jak probíhala ve Francii volební noc. Macron a Le Penová slavili, zatímco v ulicích vypukly nepokoje.
Někteří francouzští politici kritizují Macrona kvůli příliš bujarým oslavám vítězství. Ještě není rozhodnuto, vzkazují mu.
"Je si příliš jistý a příliš arogantní, jako byl už hlasy Francouzů byly k ničemu a průzkumy už rozhodly," prohlásil na účet Emmanuela Macrona místopředseda FN Florian Philippot.
Podle něj Macron ve svém projevu po vyhlášení výsledků hovořil, jako by šlo o konečné vítězství a Francouzi už neměli co říci.
Během nepokojů, které vypukly v Paříži ve volební noc, bylo zraněno šest policistů a tři demonstranti. S odkazem na policejní zdroje invormuje server televizní stanice France24.
Po střetu demonstrantů s policií bylo na Place de la Bastille zadrženo celkem 29 lidí.
První kolo prezidentských voleb Francii rozdělilo.
Emmanuela Macronavolily především západní oblasti a také Paříž i s okolními departementy.
Marine Le Penová uspěla zejména na severovýchodě a pak na jihovýchodě Francie a pařížskou aglomeraci svírá v obklíčení.
Vyplývá to z volební mapy zveřejněné na webu listu Le Monde.
#Presidentielle2017 : retrouvez les #cartes par départements dans le cahier résultats du @lemondefr pic.twitter.com/4tyXPsE3sc
— Véronique Malécot (@Vero_Malecot) April 24, 2017
"V podobě Macrona a Le Penové proti sobě stojí dvě představy o společenské a politické budoucnosti Francie, které nemohou být odlišnější," je přesvědčena komentátorka serveru Spiegel Online.
"Emmanuel Macron prosazuje všechno to, co by Le Penová ráda zrušila. Ve svých proslovech načrtává vizi energií nabité a dopředu směřující země, která globalizaci vnímá jako šanci, nikoliv ohrožení. Naproti tomu Le Penová se chce odvrátit od Evropy, chce zavřít hranice, které už dávno neexistují," píše server, podle něhož bude druhé kolo hlasování rozhodovat o celé Evropě.
Francouzská Socialistická strana (PS) je v rozpadu, přiznal bývalý francouzský premiér Manuel Valls.
"To je konec jednoho příběhu. Od referenda o Maastrichtu v roce 1992 (od referenda o Smlouvě o EU) jsme se nepoučili o tom, jak má vypadat levice. Mohou patřit k téže politické rodině lidé, kteří nesdílí stejné názory o Evropě, ekonomice, podnicích? Nemyslím. Jsme v demoliční fázi a já bych si přál, abychom brzy přešli do fáze výstavby," řekl Valls.
Sám v prvním kole voleb hlasoval pro centristu Macrona. Kandidát PS se podle něj musí držet středu a Benoit Hamon se příliš přikláněl ke krajní levici.
Marine Le Penová chystá příští dva týdny mohutnou ofenzivu.
Jak dnes napsal deník Le Parisien, šéfka Národní fronty doufá, že přiláká i hlasy voličů tradiční pravice, a podle jejích spolupracovníků se ji chystají podpořit i někteří republikánští poslanci, jejichž kandidát François Fillon skončil třetí. Le Penovou by tak podle komentátorů mohlo podpořit 20 až 30 procent voličů Republikánů.
Podpořit by ji mohli také voliči levicového radikála Jean-Luca Mélenchona.
Le Penová podle Le Parisien svým blízkým spolupracovníkům řekla, že je ochotna přijít s kompromisními postoji, aby získala ve druhém kole širší podporu.
"Jsou to stejní voliči jako ti, kteří hlasovali pro Trumpa nebo brexit - mají pocit, že velmi špatně doplácejí na globalizaci," popisuje voliče Marine Le Penové francouzská novinářka Anne-Elisabeth Moutetová.
Podle ní pro kandidátku Národní fronty hlasovali hlavně mladí lidé v ekonomicky slabých regionech. Upozorňuje, že tito mladí lidé mají jen malé ponětí o historii této krajně pravicové politické strany.
Emmanuelu Macronovi už přislíbili podporu ostatní poražení kandidáti kromě Jean-Luca Mélenchona, který stojí na levém okraji politického spektra. Podle některých komentátorů je to právě proto, že zastává podobně extrémní postoje jako Le Penová.
Kolaps tradičních stran je vidět na propadu podpory socialistů. Ve volbách v roce 2012 získal v prvním kole hlasování Francois Hollande téměř 29 % hlasů, zatímco letos socialista Benoit Hamon pouhých 6,4 procenta.
AFP Graphic shows areas where Socialist Party candidates won the vote in first round of the presidential election in 2012 compared to 2017 pic.twitter.com/IetjZTiAi0
— AFP news agency (@AFP) April 24, 2017
Také podle britského listu The Guardian je Macron "nejlepší nadějí velké země s hlubokými problémy". Hrozba, že se k moci dostane krajní pravice, ale podle listu trvá.
Deník Le Parisien píše o "fenoménu Macron" a regionální list Journal de la Haute-Marne soudí, že politik postavil "všechno vzhůru nohama".
"Klobouk dolů!" reagoval Le Républicain Lorrain, podle kterého Macronovi a jeho hnutí stačilo pouhých osm měsíců kampaně na to, aby se dostal na politické výsluní.
"Emmanuel Macron ještě nevyhrál, ale jeho akce se mu zdařila. Rozdrtil totiž starý politický svět," komentoval list Ouest-France.
I ostatní francouzská média označují porážku kandidátů tradičních velkých stran, tedy konzervativní pravice a socialistů, za politické zemětřesení nebo malou revoluci.
Postup centristy Emmanuela Macrona, který postupuje do závěrečného duelu s nacionalistkou Marine Le Penovou z prvního místa, přirovnává tisk k "velkému třesku", který "knokautoval pravici" a levici srazil k zemi.
O "skoku do prázdna" píše hospodářský deník Les Echos, podle kterého projevili voliči "znechucení nad systémem a snahu zapomenout na minulost". "Voliči se rozhodli v neděli otočit stránku francouzského politického života, takového, jaký byl strukturován od začátku páté republiky," uvádí se v komentáři.
Francouzský list Le Monde píše o novém rozdělení francouzské společnosti. Poukazuje přitom na to, že Francouzi odmítli tradiční partaje tíhnoucí z jedné či druhé strany k politickému středu.
Podle Le Monde už není společnost tradičně rozdělena na levici a pravici, ale na proevropské voliče Macrona a protekcionistické a globalizaci odmítající podporovatele Le Penové
Přehled konečných výsledků prvního kola.
VIDEO. ÉDITO – "Tout le monde a perdu lors du 1er tour de la présidentielle"https://t.co/gbFbvDZym6 pic.twitter.com/V7rYyVw7pq
— BFMTV (@BFMTV) April 24, 2017