Londýn dosud uvolnil na pomoc svým postiženým zámořským územím 32 milionů liber (přes 927 milionů Kč) a Johnson v pondělí oznámil, že další finance budou vyčleněny v nejbližších dnech. Z Británie bylo posláno 40 tun humanitární pomoci.
Na britské ostrovy v Karibiku se vydal šéf britské diplomacie Boris Johnson. Británie totiž čelí kritice, že na živelnou pohromu reaguje příliš pomalu. Duncan před dolní sněmovnou uvedl, že na místě "zcela vážně hrozí úplný rozklad pořádku a práva". Sněmovnu informoval, že na Panenské ostrovy vláda poslala 997 vojáků a policistů z oblasti.
Když hurikán Irma udeřil na Britské Panenské ostrovy, uteklo z místního vězení přes 100 nebezpečných zločinců. Uvedl to dnes náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan.
Na letišti v Havaně a ve zhruba 130 kilometrů vzdáleném Varaderu byla po třech dnech obnovena většina vnitrostátních a mezinárodních letů.
Kubánský prezident Raúl Castro řekl podle agentury AFP, že požadoval, aby byl co nejdříve obnoven přívod elektřiny do domácností, které se v důsledku hurikánu stále potýkají s výpadky. Rozsáhlé škody na elektrárnách, včetně té, na níž je závislá Havana, však podle ministerstva pro energetiku a doly situaci stále komplikují. Ačkoliv se podařilo obnovit přívod elektřiny do mnoha domácností na východě ostrova, zatím není jasné, jak dlouho bude trvat celková obnova, uvedlo ministerstvo.
"Elektřinu máme jen kvůli generátoru proudu, které rodina vlastní, signál GSM již více než týden nemám. Jediné spojení je pře Facebook, mail a podobně. Hlavně ale chybí voda a jídlo. Nikde se nedá nic sehnat, vojáci vám jen tak vodu nedají, musíte se ubytovat v tzn. "shelters", aby vám dali najíst a napít, nicméně uvedené úkryty jsou přeplněné a nikoho nepřijímají," popisuje Jakub Pekáč.
Zároveň si stěžuje na nedostatečnou pomoc ze strany ambasády. "Nikdo nás sám od sebe nekontaktoval, nijak nepomohl (musíte si vše zařídit sami, co si sami neuděláte, nemáte). Naposledy jsme v sobotu hovořili s úředníkem ambasády v Haagu. Jsme díky internetu v kontaktu s rodinou, s kterou úředníci komunikují a slibují nesplnitelné. Mluvil jsem se dvěma Slováky, které jsme potkali na letišti a těm jejich ambasáda dvakrát denně volala a zjišťovala, zda něco nepotřebují. Nemáme už ani vodu, ani jídlo a není možné jej zde sehnat. Dnes chceme odjet na letiště a zkusit štěstí tam."
Mezi Čechy, kteří zažili hurikán Irma, patří také Jakub Pekáč. "Spolu s přítelkyní se nacházíme v nizozemské části Cay Hill, kde nás před Irmou ukryla místní obyvatelka. Hurikán jsme přečkali ve zděném domě. Žádná evakuace neprobíhala, přes místní obyvatele jsme sehnali taxi v pozdní úterní odpoledne, kdy Irma přicházela na ostrov a dovezl nás k uvedené rodině. Bylo přibližně 5 hodin odpoledne, kdy jsme odjížděli z Nettle Bay, vlny dosahovaly 2,5 až 3 metrů." popsal deníku Aktuálně.cz.
Zástupci NHL, hráčské asociace NHLPA a floridských klubů Tampa Bay Lightning a Florida Panthers věnují 2,7 milionu dolarů (zhruba 59 milionů korun) obyvatelům Floridy postiženým hurikánem Irma. Nejen fanoušci mohou přispět prostřednictvím nadací obou celků, které navíc uspořádají charitativní sbírku v nadcházejících přípravných zápasech před sezonou.
Na Floridě začínají podle stanice CNN po vynucené přestávce, způsobeném hurikánem Irma, znovu ve větším množství přistávat linková dopravní letadla.
The first commercial flights since Hurricane Irma are landing across Florida https://t.co/HL32V1xbIq pic.twitter.com/8E5TEjv1DJ
— CNN International (@cnni) September 12, 2017
Podle stanice BBC uprchla na britských Panenských ostrovech během řádění hurikánu Irma stovka nebezpečných vězňů. Vláda v Londýně vyslala do oblasti vojáky nejen s humanitární pomocí, ale taky na ochranu tamních úřadů.
Hurricane Irma: More than 100 high risk prisoners escaped https://t.co/qBHiXfccz0
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 12, 2017
Do Karibiku se v úterý kromě Macrona vydal také nizozemský král Willem-Alexander a britský ministr zahraničí Boris Johnson. Francouzská, nizozemská a britská vláda čelí kritice, že se zpozdily při vyslání záchranářů a policejních posil na ostrovy zasažené chaosem a leckdy i rabováním.
"Vydrželi jsme čtyři pět dnů bez pomoci, sami jsme se museli bránit před ozbrojenými lidmi," řekl agentuře AFP jeden z majitelů restaurace na ostrově Svatý Martin, kam Macron také zavítá. Podpora ze strany francouzského státu byla podle naštvaného restauratéra nulová.
"Celá Francie je na straně těch, kteří vše ztratili, i své blízké, na straně obětí a na straně těch, kdo jsou v úzkých," řekl prezident Emmanuel Macron, když v úterý přiletěl do Pointe-a-Pitre na ostrově Guadeloupe v Karibiku. Za absolutní prioritu označil návrat do normálního života, zejména zajištění dodávek vody, elektřiny a obnovy školního vyučování.
Podle amerických úřadů hurikán Irma zbořil čtvrtinu domů na souostroví Florida Keys na jižním okraji státu Florida.
#BREAKING US official says a quarter of houses in Florida Keys destroyed by Hurricane Irma
— AFP news agency (@AFP) September 12, 2017
Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že tropická bouře Irma v úterý zeslábla na tlakovou níži a už nepředstavuje zásadní nebezpečí. Škody, které za sebou zanechala, jsou nicméně obrovské a obnova zničených objektů bude drahá.
Na interaktivním videu je vidět, jak v Karibiku a Spojených státech postupovaly hurikány Katia, Irma a José.
WATCH: Hyperlapse video shows Hurricane Irma's entire destructive path via @NBCNews pic.twitter.com/OXOOZuSfTB
— TODAY (@TODAYshow) September 12, 2017
Podle agentury Reuters je nyní na Floridě a v sousedních státech bez elektřiny 6,9 milionu domů a firem. Včera to přitom bylo až 7,4 milionu. Společnosti, které v postižených místech dodávají elektřinu, vyslaly do terénu desítky tisíc lidí. Škody jsou však rozsáhlé, a tak si některé domácnosti počkají na obnovu dodávek proudu až několik týdnů.
Podle nejnovějších odhadů mohou být škody v USA za hurikány Irma a Harvey srovnatelné s ničivými dopady hurikánu Katrina v roce 2005.
Hurricanes Irma and Harvey combined could be just as expensive as Hurricane Katrina, according to a new estimate https://t.co/wPxnt3GZXH pic.twitter.com/nkVaksp3NJ
— CNN (@CNN) September 12, 2017
Satelitní snímky ukazují, jak hurikán Irma poničil konkrétní části Karibiku. Obrázky před příchodem ničivého živlu a po něm.
Satellite images show how Hurricane Irma devastated parts of the Caribbean https://t.co/cTLIRiLsii pic.twitter.com/dYpo1SrwPj
— CNN (@CNN) September 12, 2017
Floridské úřady v úterý povolily asi 90 tisícům obyvatel zejména z Miami Beach, aby se vrátili do svých domů. Z Floridy muselo před hurikánem uprchnout více než 6,5 milionu lidí.
Podle amerických úřadů může přibližně 10 000 lidí ze silně poničených ostrovů Florida Keys potřebovat evakuaci, protože nemají kde bydlet ani základní podmínky k životu.
10,000 people who rode out Hurricane Irma in the Florida Keys may require evacuation https://t.co/SnhDPq5sor pic.twitter.com/P2QeZllNr5
— CNN (@CNN) September 12, 2017
Ničivý přírodní živel poškodil v Karibiku taky řadu základen špičkových atletů.
Mezinárodní olympijský výbor v úterý oznámil, že pošle milion dolarů (téměř 22 milionů korun) na obnovu tamních sportovišť.
Částka se ještě může zvýšit, až budou zmapovány skutečné následky této přírodní katastrofy. MOV kvůli tomu zřídil krizový fond, ze kterého se bude hradit pomoc národním olympijským výborům v postižené oblasti.
Bouře Irma sice výrazně zeslábla, její ničivé dopady jsou ale na Floridě a v jejím okolí pořád výrazně cítit.
Na Floridě zůstává bez proudu více než polovina všech obyvatel státu. Mezi nejhůře postižené patří ostrovy Florida Keys, kde je mnoho lidí odříznuto od kontaktu s úřady, které dosud zjišťují výši škod.
Aerolinky, které v minulých dnech zrušily tisíce letů, fungují pořád v omezeném provozu. V něm pracuje mezinárodní letiště v Miami. Znovu se otevřel i terminál ve městě Fort Lauderdale, ale i tam startují jen některé lety.
Podívejte se, jakou spoušť po sobě nechal hurikán Irma v Karibiku a v USA:
Velmi populární je na sociálních sítích video, jak se majitel automobilu na Floridě o víkendu rychle snažil využít přicházejícího silného deště, umýt v něm své auto a ušetřit tak za automyčku. Agentury bohužel neuvádějí, zda Američan nakonec v ničivé bouři, která následovala vzápětí, o svůj automobil nepřišel.
How's that possible? #IrmaHurricane pic.twitter.com/qExEJIakhH
— Andrew L.A. Correa (@jiujitsunow) September 12, 2017
Irma, José, Katia: Podívejte se na video tří silných hurikánů, které od minulého týdne ohrožovaly oblast Karibiku. Zachycuje jejich postup od minulé středy do včerejšího večera.
Hurricanes Irma, Jose and Katia From 22,000 Miles Above Earth - The New York Times pic.twitter.com/dpSI79fXv8
— Natalie G. Borden (@NatalieGBorden) September 12, 2017
Americké úřady povolily obyvatelům některých ostrovů na Florida Keys vrátit se zpět domů.
Zároveň ale varují, že na většině místech v oblasti ale stále nefunguje elektřina, telefonní připojení a někde neteče pitná voda. Stejně tak jsou uzavřená většina čerpacích stanic.
Americké úřady uvádějí, že bez elektřiny je v současné době na Floridě asi 5 až 6 milionů domácností, píše agentura Reuters.
Americké televize přinášejí další svědectví o tom, jak lidé na Floridě přežili ničivý hurikán Irma.
Tato rodina například ochránila své koně tím, že je namísto venkovní stáje ukryla v prádelně a pokojích svého domu.
WATCH: Floridians convert their laundry room into a stable to keep their horses safe during Hurricane #Irma: https://t.co/gFXyOwbgiI pic.twitter.com/pt4PUCoj6Y
— Good Morning America (@GMA) September 12, 2017
Tropická bouře Irma zeslábla nad státem Goergia na tlakovou níži a nyní už nepředstavuje už zásadní nebezpečí.
Na Floridě zůstává bez proudu více než polovina všech obyvatel státu. Mezi nejhůře postižené patří ostrovy Florida Keys, kde je mnoho lidí odříznuto od kontaktu s úřady, které dosud zjišťují výši škod.
Kromě nedostatku jídla a pití je na Svatém Martinovi také problém s ubytováním. Obyvatelé, kterým bouře zničila střechu nad hlavou, často přespávají u svých příbuzných nebo v hotelích.
Někteří místní lidé agentuře AP svěřili, že se na ostrově necítí bezpečně. Hlavně v noci tam řádí zloději a gangy, kvůli kterým na ostrov vyslala Francie a Nizozemsko bezpečnostní jednotky.
Na francouzské karibské ostrovy v pondělí večer vyrazil francouzský prezident Emmanuel Macron. Před několika desítkami minut jeho letoun přistál na ostrově Guadeloupe.
#Irma L'arrivée d'Emmanuel Macron Pointe-à-Pitre en Guadeloupe pic.twitter.com/ZP7WO5VuGK
— franceinfo (@franceinfo) September 12, 2017
Ničivé dopady měl také hurikán Irma na ostrov Svatý Martin.
"Není tu voda, ani jídlo," cituje agentura AP jednoho z obyvatel.
Obyvatelé karibského ostrova, který je rozdělený na francouzskou a nizozemskou část, bojují s devastujícími následky hurikánu Irma.
Na ostrově je také ještě mnoho turistů, kteří stále čekají na evakuaci.
Úklidové čety vyrazily během pondělka do ulic a čistily je od stovek popadaných stromů či suti z budov.
Raúl Castro ujistil, že do listopadu, kdy začíná hlavní turistická sezona na ostrově, bude vše opraveno. Právě turisté by měli do státní pokladny přinést část peněz, které bude muset země investovat do obnovy po hurikánu.
Vláda sice kromě počtu obětí žádná oficiální čísla nezveřejnila, podle odhadů medií však zůstávají bez elektřiny či pitné vody tisíce lidí.
Z více než milionu evakuovaných osob se již většina vrátila do svých domovů, které však mnohdy našli zcela zdevastované. Státní podniky se postupně snaží obnovovat dodávky elektřiny a pitné vody do všech postižených oblastí na Kubě.
Vítr o rychlosti až 260 kilometrů v hodině způsobil na pobřeží Kuby až jedenáctimetrové vlny, které zcela zaplavily frekventovanou pobřežní promenádu Malecón v Havaně a vytopily domy v jejím okolí.
"Byly to těžké dny pro kubánský lid, který během několika hodin sledoval, jak to, co bylo budováno s úsilím, je ničeno devastujícím hurikánem," uvedl ve vládním deníku Granma prezident Raúl Castro.
Kuba nezažila tak silný hurikán minimálně od 30.let minulého století. Přestože se obyvatelé severovýchodního pobřeží připravovali, obrovské vlny a silný vítr za nechal spoušť a záplavy. Škody se teprve sčítají.
Hurricane Irma left a trail of destruction in Cuba. pic.twitter.com/gcbjD65nVc
— AJ+ (@ajplus) September 11, 2017
Podívejte se na záběry ze zdevastovaných oblastí Kuby.
RAW VIDEO: People throughout Cuba trying to recover from Hurricane Irma. https://t.co/qbXXfzVLlW
— The Associated Press (@AP) September 12, 2017
Hurikán Irma nezabíjel jen ničivým větrem a deštěm. Díky větru a proměnlivému tlaku vysál vodu z některých pláží Floridy.
Zanechal tam řadu mořských tvorů, které se teď obyvatelé snaží zachránit.
Hurricane Irma strands manatees as residents rush to the rescue https://t.co/8nEQHWDFEJ pic.twitter.com/OgZ8aaNwXS
— CBS News (@CBSNews) September 12, 2017
Irma nadále slábne. Agentura Reuters s odkazem na Národní středisko pro hurikány (NHC) informuje, že bouři nyní doprovází vítr o maximální rychlosti 24 kilometrů v hodině.
Doprava na Floridě se pomalu obnovuje.
Obyvatelé některých zasažených oblastí už se mohou vracet domů.
Mezinárodní letiště v Miami a v Orlandu zahájí během úterka zatím jen omezený provoz.
Mimořádně silný hurikán Irma překonal hned několik rekordů. V čem byl vlastně výjimečný?
Na Floridě je stále bez elektrického proudu podle deníku Miami Herald na 13 milionů lidí.
Řada lidí v Karibiku a na ostrovech Florida Keys je rozzlobená z toho, jak pomalu postupuje pomoc zasaženým oblastem. Emoce a frustrace lidí, kteří prožili těžké chvíle, nabírají na síle.
Frustrations mount for Florida Keys residents post-Irma. More: https://t.co/wIg5uhRmYc via @ReutersTV #HurricaneIrma pic.twitter.com/EJ2B1EIkYy
— Reuters Top News (@Reuters) September 12, 2017
Z materiálního hlediska nebyla Irma pro Floridu tak ničivá, jak se předpokládalo, píše v Hospodářských novinách Václav Lavička. Škody budou v desítkách miliard dolarů.
Tady jsou záběry škod, která Irma napáchala v Goodlandu na Floridě.
This aerial footage shows the damage caused by Hurricane Irma in Goodland, Florida. https://t.co/bzUWoQS2qn pic.twitter.com/kAv6usRokf
— CNN (@CNN) September 12, 2017
V Havaně zemřelo sedm lidí, když se na ně zřítily kusy větrem poškozených budov.
Kubánská metropole je známá svými historickými, ale často velmi zchátralými koloniálními budovami. Ty nedokázaly čelit silnému větru a dešti, píše agentura AP.
Stejně dopadla výstavba v jiných historických městech, kde stovky lidí zůstaly bez střechy nad hlavou.
Část kubánského hlavního města Havana je bez elektřiny, píše BBC. Místní obyvatelé se obávají, že potrvá týdny, než se dodávky energie obnoví.
Severovýchod ostrova, který zasáhlo oko hurikánu, je zdevastovaný. Zasaženy jsou nejchudší oblasti, jejich obnova proto bude nejtěžší.
Podívejte se na fotogalerii z oblastí, kterými se Irma prohnala:
Floridu zasáhl v neděli, miliony lidí se evakuovaly do vnitrozemí.
Podívejte se na video zachycující řádění Irmy v Miami Beach.
A time-lapse video captured by the Associated Press shows the impact Hurricane Irma had on the Miami Beach area. pic.twitter.com/F5wlJoUKM8
— The Associated Press (@AP) September 12, 2017
Irma je považována za jeden z doposud nejsilnějších hurikánů. Některé ostrovy v Karibiku jsou po jejím řádění tak zničené, že jsou považovány za neobyvatelné.
Podle agentury DPA si hurikán vyžádal již nejméně 42 lidských životů.
V Karibiku zahynulo 34 osob, z toho deset na Kubě. Nejméně osm úmrtí hlásí zatím Spojené státy.
Tropická bouře Irma míří ve Spojených státech nad Alabamu a během úterý zeslábne. Tak zní předpověď Národního střediska pro hurikány (NHC).
Úřady mezitím hlásí další mrtvé v Georgii a Jižní Karolíně.