Živě: Francouzská policie u Paříže zmařila další připravený atentát, oznámil ministr vnitra

Přenos skončil
Belgické úřady intenzivně pokračují ve vyšetřování úterních teroristických útoků. Podle nejnovějších - zatím oficiálně nepotvrzených - zpráv zřejmě ve stanici metra neútočil jeden sebevrah, ale hned dva. Do Bruselu se odpoledne sjeli ministři vnitra zemí EU. Jak vyplynulo ze společného prohlášení po jejich schůzce, členské země EU budou nyní hledat způsoby, jak získat snazší přístup k datům mobilních operátorů a poskytovatelům internetového připojení. Francouzský ministr vnitra Cazeneuve pozdě večer oznámil, že policie u Paříže zmařila další připravovaný atentát.
Francouzští policisté hlídkují po teroristických útocích u Eiffelovy věže.
Francouzští policisté hlídkují po teroristických útocích u Eiffelovy věže. | Foto: Reuters

Belgie po explozích v metru a na letišti

Přenos skončil
23:55

Belgická policie zatkla dnes večer šest lidí v souvislosti s úterními teroristickými útoky. Podezřelé osoby zadržela při raziích provedených od 21:00 SEČ v bruselském regionu, uvedla belgická televize RTBF. Tři z nich zatkly bezpečnostní složky v těsné blízkosti federální prokuratury v plném centru Bruselu, sdělil podle agentury AFP mluvčí prokuratury Eric Van Der Sypt. Podle RTBF dvě razie podnikla policie v nechvalně proslulé čtvrti Schaerbeek, která je označována za líheň islámských radikálů v Belgii. Policisté zasahovali také například v takzvané evropské čtvrti, kde jsou instituce Evropské unie.

23:20

Policie dnes v severním předměstí Paříže zatkla Francouze, který je podezřelý z přípravy dalšího atentátu ve Francii. Sdělil to večer francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Příprava útoku byla podle něj v "pokročilém stádiu" a podařilo se mu zabránit. V místě zatčení podle médií pokračují razie a působí pyrotechnici.

Zatčený patřil k hlavním strůjcům nového teroristického spiknutí, řekl ministr bez dalšího upřesnění. Dodal, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že tento případ nějak souvisí s listopadovými atentáty v Paříži či útoky islamistů v Bruselu začátkem týdne.

Početné policejní síly v místě zatčení u třídy Général Delambre evakuovaly více bytů a zablokovaly několik ulic v okruhu asi 200 metrů. Obyvatelé byli vyzváni, aby nevycházeli. Na místo dorazili pyrotechnici. "Policisté mají na hlavě kuklu. Vzhledem ke kontextu (atentátů v Bruselu) mají lidé strach. Můj syn mi řekl, že zítra nechce jít do školy," citoval deník Le Parisien jednoho z obyvatel.

22:00

Závěrečné společné prohlášení po dnešním mimořádném jednání ministrů zemí EU odpovědných za spravedlnost a bezpečnost uvádí, že pro členské země se stává prioritou nalezení cest, jak by bylo možné efektivněji a rychleji získat "digitální důkazy". Zmiňuje se v této souvislosti nutnost užší spolupráce se třetími zeměmi a s poskytovateli služeb, kteří v EU působí. Potřebné jsou podle textu také přímé kontakty těchto firem s institucemi, které v členských zemích unie odpovídají za bezpečnost obyvatel. Návrhy konkrétních kroků v této "komplexní" oblasti by měly být probírány na červnovém unijním summitu.

Český ministr vnitra Milan Chovanec poznamenal, že do té doby bude třeba daleko přesnější vysvětlení, co se podobným postupem myslí. "Tady to zaznělo jen velmi vágně a já budu chtít, aby se to rozvedlo," řekl v Bruselu Chovanec.

20:45

Členské země EU jsou po teroristických útocích v Bruselu odhodlané vyměňovat si daleko těsněji potřebné informace a spolupracovat v boji proti terorismu. Po dnešním mimořádném jednání unijních ministrů odpovědných za spravedlnost a bezpečnost to novinářům řekli nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk a belgický ministr spravedlnosti Koen Geens.

Unie je nyní podle nich také odhodlána už skutečně prosadit kroky, na nichž se země v oblasti boje proti terorismu v minulosti dohodly. Mnohé z nich však zatím z různých důvodů nezačaly skutečně fungovat. Příkladem může být jmenný rejstřík pasažérů leteckých spojů, který stále čeká na přijetí v europarlamentu.

20:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Belgičané vyslýchali Salaha Abdeslama (je podezřelý z účasti na teroristických útocích v Paříži 13. listopadu) v čase mezi pátečním večerem, kdy ho belgická policie zatkla, a úterními atentáty v Bruselu pouze jednu hodinu. Podle bruselského týdeníku Politico to uvedl jeho právník a dva zdroje blízké vyšetřování. Abdeslam měl přitom v Bruselu spoustu kompliců. Buňka, ve které pracoval, měla mít podle francouzského premiéra Manuela Vallse až 30 členů.

Podle Politica ho belgické úřady nevyslýchaly proto, že byl ještě slabý a unavený po operaci, kterou podstoupil poté, co ho při zatýkání střelil policista do kolene. Týdeník se nad tím pozastavuje především proto, že belgická a francouzská policie našla v místě, kde byly na sklenici Abdeslamovy otisky, zároveň zbraně a rozbušky, což mohlo naznačovat, že se buňka k nějakému útoku může chystat.

20:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak to bylo s vyhoštěním Ibrahima Bakraouiho, není podle belgického ministra spravedlnosti Koena Geense „ještě přesně známo“. „Turecko nás informovalo o jeho vyhoštění až poté, co ho vyhostilo. Osoba přistála na letišti Schiphol v Nizozemsku a podle toho, co nám bylo řečeno, se o tom nizozemské úřady dozvěděly až po přistání letadla. Takže ho nemohly nijak zadržet. Měl belgickou občanku a tak nemusel jít k žádné zvláštní bezpečnostní kontrole,“ uvedl Geens s tím, že zítra dodá více informací.

20:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Ministři vnitra se v deklaraci shodli na tom, že "budou hledat cesty, jak zajistit a získávat rychleji a efektivněji digitální důkazy tím, že zintenzivní spolupráci se třetími zeměmi a poskytovateli služeb, aktivními v Evropě". Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens uvedl, že data komunikačních společností jako Skype, Viber nebo What´s up „by měla být přístupná pro tajné služby“.

Foto: Aktuálně.cz
19:40

Belgické informační a bezpečnostní centrum snížilo stupeň teroristické hrozby z nejvyššího – čtvrtého – stupně na třetí. Uvedl to belgický ministr vnitra Jan Jambon.

19:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka by bylo možná efektivnější se zaměřit ne na samotné radikály, ale na tok nebezpečného materiálu. Zabránit útočníkům v přístupu ke zbraním a rozbuškám. „Určitě se logistika, která je potřebná k takovému výbuchu, hledá snáze než samotný pohyb osob, které mohou a nemusí být radikálové,“ uvedl Kaliňák.

„I my jsme našli díru v naší legislativě, kterou jsme museli velmi rychle změnit,“ přiznal Kaliňák. Na mysli měl velmi laxní zákony pro znehodnocování zbraní. Podle slovenského zákona znehodnocené zbraně šly totiž velmi jednoduše znovu aktivovat. A podle vyšetřovatelů to byly právě zbraně koupené na Slovensku, kterými zabíjeli útočníci například v redakci Charlie Hebdo.

A už se řeže. Róbert Kaliňák, slovenský ministr vnitra, bojuje se závorou na společné hranici.
A už se řeže. Róbert Kaliňák, slovenský ministr vnitra, bojuje se závorou na společné hranici. | Foto: Ondřej Besperát
19:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Belgičané mohli pochybit nejen v případě Turky navráceného Ibrahima Bakraouiho, ale také v případě jeho bratra Khalida, který spáchal sebevražedný atentát ve stanici metra Maelbeek. Ten byl v belgickém vězení za krádeže aut. Byl ale propuštěn na podmínku. Tu však porušil. Podle belgického deníku De Morgen, kterému to potvrdil prokurátor z Monsu, ho policisté viděli, jak se schází s bývalým komplicem, což podle podmínek propuštění nesměl. Soud ho ale do vězení nevrátil, protože jinak všechno, co měl, dodržoval: scházel se s pracovníkem justice, hledal si práci a nejevil známky radikalizace. Situace se ale změnila po 22. říjnu 2015, tedy před atentáty v Paříži. Khalid se přestal scházet s justičním dozorem a úřadům zmizel.

19:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Ministři vnitra na mimořádné schůzce jednali také o snazším přístupu tajných služeb k datům mobilních operátorů a internetových provozovatelů. Podle českého ministra vnitra Milana Chovance je ale nejdříve potřeba dát dohromady konkrétní detaily toho, jak by mohla nová pravidla vypadat. „Nesmí to znamenat výrazný zásah do svobod lidí. My přece nemůžeme teroristům udělat tu radost, že na základě hrozeb omezíme natolik svobodu lidí, že přestanou věřit v demokracii,“ uvedl Chovanec.

Foto: HN - Martin Svozílek
18:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Belgický ministr vnitra Jan Jambon řekl svým kolegům, jak Belgie postupuje ve vyšetřování teroristických útoků. Podle českého ministra vnitra Milana Chovance vysvětloval i to, jak proběhlo vrácení Ibrahima Bakraouiho z Turecka. Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan totiž uvedl, že muže, který v úterý spáchal sebevražedný atentát na bruselském letišti, do Belgie Turci vrátili s tím, že se snažil přejít z Turecka do Sýrie a Belgie ho po vrácení ani nevyslechla. „Říkali, že neměli šanci toho člověka zadržet, protože neměli od Turecka dostatek informací,“ uvedl Chovanec. Podle zdroje přímo z jednání šlo ale z belgické strany spíše o „výmluvy“.

Foto: Aktuálně.cz
18:40

Rakouský deník Kronen Zeitung přinesl informaci o tom, že nejhledanější terorista Evropy Salah Abdeslam cestoval před dvěma měsíci do Budapešti. Zpráva naznačuje, že tam vyzvedl jednoho ze svých kompliců cestujících mezi uprchlíky ze Sýrie.

18:30

Belgická opozice dnes vyzvala k vytvoření vyšetřovací komise, která by se měla zabývat selháním vládních úřadů v kauze Brahima El Bakraouiho. Vláda se po úterních teroristických útocích v Bruselu ocitla pod značným tlakem, především pak kvůli prohlášení Turecka, že loni Belgii s varováním předalo jednoho z nynějších atentátníků.

17:40

Belgická prokuratura dnes potvrdila dřívější informaci médií, že úřady na Brahima El Bakraouiho vydaly před atentáty mezinárodní zatykač kvůli podezření z podílu na pařížských atentátech z 13. listopadu.

17:27

Od naší zpravodajky v Paříži:

"Shodli jsme se také na tom, že dnes se Evropa čím dál tím víc musí věnovat tomu, aby řešila bezpečností otázky ve svém okolí - s tím, že je potřeba, aby se navyšovaly výdaje na obranu. Tedy aby jednotlivé evropské země posilovaly své bezpečnostní složky a struktury," řekl po jednání s francouzským premiérem Bohuslav Sobotka.

Ten informoval své francouzské partnery o tom, že Česko navyšuje svůj rozpočet na obranu a posiluje tajné služby. "Mluvili jsme také o spolupráci tajných služeb, protože je to velmi důležitá otázka prevence teroristických útoků," dodal. "Potvrdili jsme si, že máme zájem dále rozvíjet spolupráci mezi českými a francouzskými tajnými službami, která už dnes velmi intenzivně probíhá."

16:43

Bruselské letiště Zaventem zůstane uzavřené minimálně do pondělí.

16:35

"Naše země je v šoku, ale jsme silní a sebevědomí," tweetoval belgický premiér Charles Michel poté, co se zúčastnil smutečního ceremoniálu po boku krále Philippeho a předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera.

16:29

"Zásadní je sdílet informace. Ještě před dvěma měsíci se informace v rámci Europolu sdílely jen velmi vlažně. Teď se ta situace ale výrazně zlepšila," uvedl před schůzkou český ministr vnitra Milan Chovanec.

Když se ministři vnitra sešli naposledy na mimořádné schůzce po atentátech v Paříží na konci listopadu, zjistilo se například, že seznam svých občanů, kteří byli bojovat v Sýrii sdílelo prostřednictvím Europolu pouze pět států z 28. "Potřebujeme znát, kde ti lidé jsou, co zamýšlí, a k tomu snad tyto debaty směřují," dodal Chovanec.

Tajné služby některých států jsou ale k většímu sdílení informací skeptické, bojí se úniku informací.

16:16

"Musíme se posunout od slov k činům. Životy našich obyvatel jsou v ohrožení," uvedl eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos.

"Dnes je klíčový moment. Nemůže už čekat. Já doufám, že dnes tady uděláme několik velmi důležitých rozhodnutí," dodal s tím, že po pařížských atentátech ministři vnitra přijali protiteroristickou strategii, ale jen velmi pomalu ji přetavují do praxe. "Naši obyvatelé se bojí, musíme jim vrátit pocit bezpečí," uvedl Avramopulos.

Foto: Wikimedia Commons
16:14

V Bruselu zasedají ministři vnitra členských zemí:

"Smutněním to nemůže skončit, musíme (z útoků) vyvodit důsledky, hlavně lepší sdílení informací," apeloval německý ministr vnitra Thomas de Maizière v Bruselu. A nebyl jediný. Lepší spolupráci států při výměně informací požaduje například i místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

16:08

Najim Laachraoui, který se odpálil na letišti Zaventem, a který je také podezřelý z výroby výbušnin použitých při teroristických útocích v Paříži v listopadu loňského roku, byl vzorným studentem bruselské katolické střední školy. Její ředitelka o tom informovala agenturu Reuters.

"Najim byl velmi dobrý student," nechala se slyšet ředitelka institutu Sainte Familie d'Helmet Veronica pellegrini. "Nikdy nezmeškal hodinu."

Laachraoui odmaturoval v roce 2009. "Od té doby jsme o něm neslyšeli," uzavřela ředitelka školy.

15:49

Mezitím český premiér Bohuslav Sobotka jedná v Paříži o bezpečnosti s prezidentem Francoisem Hollandem.

Foto: Simone Radačičová
15:33

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Do budovy Rady EU začali přijíždět ministři vnitra členských států EU na mimořádnou schůzku svolanou nizozemským předsednictvím po teroristických útocích v Bruselu.

"Musíme udělat vše pro to, abychom ochránili naši svobodu, demokracii a způsob života," uvedl před schůzkou nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk.

Foto: Aktuálně.cz
15:19

Poblíž stanice metra Maelbeek, kde při útoku sebevražedného atentátníka zahynulo v úterý 21 lidí, pokládají obyvatelé Bruselu květiny.

15:08

Portrét možného pátého teroristy, který koluje po internetu, je podle belgického prokurátora falešný.

14:55

Podle informací serveru CBS News byly útoky na belgickou metropoli naplánované organizací Islámský stát na Velikonoční pondělí. Kvůli pátečnímu zadržení Salaha Abdeslama, který byl na útočníky údajně napojen, byla ale celá akce urychlena.

Server dále upozorňuje na chyby, kterých se belgické úřady dopustily, když bratry El Bakraouiovy označily za pouhé zločince a unikly jim jejich vazby na islámský extremismus.

14:39

V Bruselu se dnes mimořádně sejdou ministři vnitra členských zemí EU, aby diskutovali o boji proti terorismu.

14:32

Přesně v půl třetí drželi obyvatelé Belgie minutu ticha za oběti úterních teroristických útoků v Bruselu. Lidé se sešli i před budovou parlamentu, kde král Philippe položil věnce.

14:24

Pátrání po nezvěstných lidech stále pokračuje. Jako další pravděpodobná oběť teroristického útoku na letišti byla identifikována jedenapadesátiletá zaměstnankyně letiště Zaventem Fabienne Vansteenkisteová. Když bomby v úterý ráno explodovaly, údajně jí akorát končila pracovní směna.

14:18

Belgický premiér Charles Michel pronesl proslov na Place de la Nation.

"Naše země je v šoku, Zaventem a Maelbeek reprezentují naši každodenní svobodu," řekl Michel.

Vláda po atentátech vyhlásila třídenní smutek. Při dvou atentátech v Bruselu zemřelo 31 lidí a dalších 300 bylo zraněno, z toho 60 je stále v kritickém stavu.

14:01

Celkem 11 zaměstnanců belgické jaderné elektrárny Tihange bylo postaveno mimo službu.

V návaznosti na domovní prohlídky v bruselské čtvrti Forest byl sedmi lidem zakázán přístup do elektrárny. Po úterních útocích byli další čtyři lidé propuštění.

Tento krok může mít spojitost s tím, že podle médií bratři Khalid a Ibrahim Bakraouiovi, kteří se v úterý odpálili na letišti a v metru v Bruselu, sledovali šéfa belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky (SCK/CEN). O tom, že policie našla kamerový záznam, který zachycuje den ředitele střediska, informoval s odvoláním na své zdroje belgický deník La Dernière Heure.

13:45

"Potřebujeme lepší spolupráci tajných služeb zemí EU, rychlou výměnou informací a musíme mít také schopnost na to rychle reagovat z hlediska naší vlastní legislativy," dodal Sobotka. "Téma boje proti terorismu a snahy o bezpečnější Evropu nás může v příštích měsících výrazně sblížit, protože boj proti terorismu je společný evropský problém."

Foto: Simone Radačičová
13:44

Od naší zpravodajky v Paříži:

"Chci diskutovat o posílení ochrany vnější evropské hranice. Já bych byl velice rád, kdyby Francie podobně jako Česká republika podporovala vznik společné evropské pohraniční a pobřežní stráže," uvedl před setkáním s francouzským premiérem Manuelem Vallsem předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

"Myslíme si, že by měla být mnohem silnější než ji plánuje dnes Evropská komise. Chceme abychom už konečně zavedli systém výměny informací o cestujících v letecké dopravě v Evropě. To je proces, který běží, ale zatím pořád nefunguje."

13:31

Demisi podal podle La Libre Belgique i ministr spravedlnosti Koen Geens. I jeho rezignaci ale předseda vlády Charles Michel odmítl.

13:24

Belgický ministr vnitra nabídl svoji rezignaci, a to v reakci na teroristické útoky v Bruselu. Premiér ji odmítl.

13:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Projet se bruselským metrem po teroristickém útoku na stanici metra Maelbeek je trochu mrazivá zkušenost. Do stanic je otevřen vždy jen jeden vchod, u kterého vojáci kontrolují obsah kabelek a všech zavazadel. Zároveň vojáci vyzývají k rozepnutí bund, aby mohli zkontrolovat, jestli pod nimi nemá člověk pás s výbušninou. V samotném metru je pak jen minimum lidí oproti normálním dnům. Několik obyvatel Bruselu mi včera řeklo, že se do metra teď nějakou dobu neodváží.

Není zatím úplně jisté, jestli Khalidovi Bakraouiovi pomáhal provést teroristický útok ve stanici metra Maelbeek ještě další člověk. Média ale spekulují, že policie pátrá po dalším podezřelém, který podle záznamu bezpečnostních kamer v metru s Khalidem ve stanici před útokem mluvil a měl v té době u sebe velkou tašku.

12:57

Reportérka BBC na svém twitteru zveřejnila fotografii toho, co jí zbylo ze švýcarského nože po bezpečnostních kontrolách při vstupu na bruselské nádraží.

12:38

Slovensko po útocích v Bruselu dříve v tomto týdnu vůbec poprvé zvýšilo stupeň teroristického ohrožení země na druhý z dosud nejnižší úrovně.

Podle slovenského ministerstva vnitra přímá hrozba teroristického útoku zemi ale nehrozí. Slovenská policie současně vyslala do ulic více strážníků, například na bratislavském letišti hlídkují policisté vybavení samopaly.

"Teroristické útoky v Bruselu změní způsob cestování. Letiště Bratislava jako jedno z prvních v Evropské unii aktivovalo celý komplex bezpečnostních opatření, z nichž většina zůstane cestující veřejnosti skryta. Aktivace takovýchto bezpečnostní opatření nikdy v minulosti na bratislavském letišti nebyla," uvedl šéf bratislavského Štefánikova letiště Ivan Trhlík.

12:31

Brahim El Bakraoui, který se v úterý odpálil na letišti Zaventem, byl v loňském roce dvakrát zadržen v Turecku a dvakrát deportován, píše agentura Reuters s odkazem na tureckého státního úředníka.

Turecký prezident Erdogan již včera informoval o jeho zatčení v červnu loňského roku, nyní vyplula na povrch informace o tom, že se do země vrátil a byl znovu zadržen v sprnu.

12:16

V bruselském metru jsou zavedena přísná bezpečnostní opatření.

12:10

"Rád bych získal podporu Francie pro postoje skupiny V4 k posílení ochrany vnějších hranic. Musíme mít kontrolu nad tím, kdo přichází do Evropy, musíme být schopni identifikovat lidi, kteří by mohli radikalizovat muslimy v Evropě. Musíme být schopni identifikovat lidi, kteří by mohli mít sklon k terorismu. A musíme být schopni proti takovým lidem zasáhnout," uvedl Sobotka.

Foto: Reuters
12:01

Od naší zpravodajky v Paříži Simone Radačičové:

O terorismu bude v Paříži dnes s premiérem Manuelem Vallsem a prezidentem Francoisem Hollandem jednat i český premiér Bohuslav Sobotka. S nimi hodlá mluvit o posílení bezpečnosti v Evropě, aby se zde lidé "cítili bezpečně".

"Čelíme společně hrozbě terorismu v Evropě. Myslím si, že musíme mít společný zájem České republiky i Francie na ochranu vnějších hranic EU. Máme společný zájem na stabilizaci situace v Sýrii a zvládnutí migrační krize," řekl premiér.

11:55

Francie posílila bezpečnostní opatření už po atentátech z 13. listopadu. Pařížané si všímají, že u památek nebo na nádražích a v metru je hodně vojáků a policistů. Ti hlídkují například u Eiffelovy věže nebo u Louvru.

Foto: Simone Radačičová
11:48

V Bruselu nad centrem města krouží policejní helikoptéra.

 

11:39 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na letišti Zaventem, kde se v úterý ráno odpálili dva sebevražední atentátníci, proběhla smuteční ceremonie, které se účastnil královský pár a belgický premiér Charles Michel. Podle aktuálních informací zůstane letiště uzavřené až do soboty.

11:26

Bratislavské Štefánikovo letiště zavedlo plošné kontroly osob, které vstupují do letištního terminálu. Jde o součást balíku bezpečnostních opatření po útocích v Belgii, vysvětlil šéf letiště Ivan Trhlík.

Cestující se prozatím nemusejí dostavit k odletům dříve než dosud.

11:13

Soudní líčení o vazbě pro Salaha Abdeslama bylo na žádost obhajoby odročeno na 7. dubna, informuje britský The Guardian.

Sven Mary před soudní síní zopakoval, že jeho klient "chce být převezen do Francie, jak jen to půjde".

10:54

Atentátník z Paříže Salah Abdeslam nevěděl o útocích v Bruselu, prohlásil jeho obhájce Sven Mary.

Salah Abdeslam, terorista z Paříže.
Salah Abdeslam, terorista z Paříže. | Foto: ČTK
10:51

Policejní zdroje agentuře AFP potvrdily, že belgičtí vyšetřovatelé pátrají po druhém atentátníkovi z metra.

Po bruselských útocích je zapotřebí vyvinout ještě větší úsilí v boji proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii.

Na úvod rozhovorů se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem to v Moskvě řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Atentáty podle něj zdůraznily nutnost, aby každá země, která má možnost, pomohla skoncovat s IS.

John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem.
John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem. | Foto: Reuters
10:31 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Teroristé v Bruselu zaútočili v úterý ráno. Přesto je celá řada věcí nejasných. Shrnujeme, co zatím o atentátech víme.

10:23

Salah Abdeslam, který jako jediný útočník přežil teroristické útoky v Paříži loni v listopadu, chce být " co nejrychleji" vydán do Francie. Podle francouzské televize BFM TV to prohlásil jeho právní zástupce, informuje AFP.

Abdeslam byl zatčen minulý pátek v Bruselu poté, co byl čtyři měsíce na útěku. Francie o jeho vydání také usiluje, v zemi čelí obvinění z terorismu.

10:11

Jednašedesát zraněných zůstává po úterních útocích v kritickém stavu. Uvedla to ministryně zdravotnictví Maggie de Blocková.

Panují proto obavy, že bilance krveprolití se ještě zhorší. Momentálně úřady evidují 31 mrtvých a na 300 zraněných.

9:48

Izrael údajně varoval belgické úřady jen pár týdnů před úterními útoky, že se na letišti v Bruselu vyskytují závažné bezpečnostní nedostatky.

Problémy na letišti Zaventem odhalili izraelští představitelé, kteří mají na starosti posuzování bezpečnosti na jednotlivých mezinárodních letištích, kam létají spoje z Tel Avivu. Informovala o tom televize Channel 2.

9:43

Agentura Reuters vydává snímky z poničeného letiště v Bruselu.

Rozbitá okna na letišti Zaventem
Rozbitá okna na letišti Zaventem | Foto: Reuters
9:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

I přesto, že má nová legislativa obsahovat významné bezpečnostní pojistky proti zneužití, jedná se v Evropě o velký obrat.

Byly to právě mnohé evropské státy v čele s Německem, které kritizovaly Spojené státy za jejich přístup ke sběru informací a přímého přístupu do dat mobilních operátorů poté, co praktiky amerických tajných služeb vyzradil jejich bývalý zaměstnanec Edward Snowden.

9:27

Ministři vnitra zemí Evropské unie odpoledne přiletí do Bruselu na mimořádnou schůzku. Podle předběžných závěrů schůzky, které viděl deník Financial Times, budou požadovat, aby měly země snazší přístup k datům mobilních operátorů a poskytovatelům internetového připojení.

Mobilní operátoři by měli zlepšit vydávání dat a umožnit bezpečnostním složkám k datům v některých případech přímý přístup.

Ministři budou požadovat, aby byla evropská legislativa, která jim to umožní, navržena už do června.

9:09

Atentátník Khalid Bakraoui, který se v úterý odpálil v bruselském metru, měl očividně společníka. Uvedla to belgická televize RTBF s tím, že druhého muže nesoucího velké zavazadlo zachytily bezpečnostní kamery. Není jasné, zda tento předpokládaný útočník rovněž spáchal sebevraždu, nebo z metra utekl ještě před výbuchem. Prokuratura se k této zprávě nevyjádřila, během dne ale chystá tiskovou konferenci o průběhu vyšetřování.

9:05

Mezi oběťmi útoků nejsou zřejmě žádní Češi, stoprocentní jistotu ale české ministerstvo zahraničí nemá. Oficiální potvrzení totiž ještě z Bruselu nepřišlo.

9:02

Český premiér Bohuslav Sobotka bude dnes v Paříži jednat se svým francouzským protějškem Manuelem Vallsem a také prezidentem Françoisem Hollandem o aktuální bezpečnosti v Evropě po teroristických útocích v Bruselu. K dalším tématům má patřit obchod a investice, strategické partnerství mezi Francií a Českem, spolupráce ve vědě a výzkumu a kosmickém průmyslu, situace na Blízkém východě či příprava červencového summitu NATO ve Varšavě.

Francouzský premiér Manuel Valls při setkání se svým českým protějškem Bohuslavem Sobotkou.
Francouzský premiér Manuel Valls při setkání se svým českým protějškem Bohuslavem Sobotkou. | Foto: Úřad vlády ČR
8:55

Bruselské letiště zůstane nejméně další dva dny pro cestující zavřené.

8:46

Ministři vnitra zemí EU se dnes odpoledne mimořádně sejdou v Bruselu, aby diskutovali o boji proti terorismu. Jednání má především ukázat solidaritu zemí Unie s Belgií, probrat stávající situaci a přispět také k rychlému dokončení a prosazení potřebné legislativy.

Právě o potřebě zrychlit schvalování a skutečné zavádění už dojednaných kroků mluví po útocích představitelé Evropské komise. Za Českou republiku se jednání v zemi, kde stále trvá státní smutek, zúčastní ministr vnitra Milan Chovanec.

Foto: Jakub Plíhal
8:40

Izrael údajně varoval belgické úřady jen pár týdnů před úterními útoky, že se na letišti v Bruselu vyskytují závažné bezpečnostní nedostatky. Problémy na letišti Zaventem odhalili izraelští představitelé, kteří mají na starosti posuzování bezpečnosti na jednotlivých mezinárodních letištích, kam létají spoje z Tel Avivu. Informovala o tom televize Channel 2.

8:33

Bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi sledovali šéfa belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky (SCK/CEN). Dnes o tom s odvoláním na své informace informoval belgický deník La Derniére Heure. Zmíněného ředitele, o kterého se zajímali krátce po loňských listopadových teroristických atentátech v Paříži, natáčeli skrytou kamerou. Příslušné záběry, na kterých je zachycen průřez ředitelovým dnem, nalezli policisté při jedné z razií. Záznam má podle deníku deset hodin. Ačkoli představitel SCK/CEN, které sídlí v severobelgickém městě Mol, není v přímém spojení s žádnou atomovou elektrárnou, je podle belgické federální agentury pro bezpečnost jaderných provozů AFCN případná existence takového videa vysoce citlivá.

8:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění po explozích v Bruselu.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Kateřina Vítková Simona Fendrychová Simone Radačičová Reuters ČTK Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Kateřina Vítková, Silvie Housková, Simona Fendrychová, Simone Radačičová, Reuters, ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2016 0:04
 

Právě se děje

Další zprávy