Omylem ukradli radioaktivní kobalt, čeká je rychlá smrt

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 12. 2013 14:55
Dvoudenní pátrání je u konce. Radioaktivní materiál neukradli teroristé, ale smolaři.
Foto: Reuters

Ciudad de México - Zatímco lupiče, kteří v pondělí v Mexiku přepadli náklaďák s vysoce radioaktivním kobaltem 60, čeká jistá smrt, zbytek světa si může oddychnout.

Zdravotnického materiálu, jenž může být použit k výrobě špinavé bomby, se nezmocnili teroristé, ale nic netušící lapkové. Ti kontejnery pouze otevřeli, a když zjistili, že je pro ně obsah bezcenný, nechali je prostě stát u silnice.

V tu chvíli ještě netušili, že se zřejmě sami odsoudili k smrti. "Lidé, kteří s tím zacházeli, budou mít vážné potíže s radiací. Bez pochyby zemřou," řekl agentuře AP Mardonio Jimenéz z mexické agentury pro jadernou bezpečnost.

"Kontejner byl nalezen asi kilometr od ukradeného kamionu a byl otevřený. Myslím, že nevěděli, co mají. Prostě je zajímalo, co v těch přepravkách je," upřesnil pro CNN jeho kolega Juan Eibenschutz Hartman.

Nákladní auto, které radioaktivní materiál převáželo z nemocnice v Tepojaco poblíž mexické metropole do skladiště jaderného odpadu v centrální části země, podle něj nebylo pro převoz takto nebezpečného odpadu dostatečně vybaveno. Chyběl například systém pro vyhledávání pomocí GPS.

Podobné krádeže těchto typů aut jsou v Mexiku běžné, protože jde o drahé vozy vybavené plošinou pro manipulaci s těžkým nákladem, poznamenává BBC s odkazem na místní úřady.

 

Dekontaminace potrvá týdny

Radioaktivní kobalt, po němž se začala shánět i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), byl nalezen vně bezpečnostních schránek poblíž města Hueypoxtla, tedy asi 40 kilometrů od místa, kde byl vůz ukraden.

Po zlodějích úřady sice pátrají, dřív než zákon je ale pravděpodobně stihne smrt.

Odcizení materiálu určeného pro radioterapii vyvolalo ve světě znepokojení a zalarmována byla policie v šesti mexických státech.

Pro tentokrát se ale ukázalo, že šlo o planý poplach. V okolí místa, kde zloději schránky otevřeli, byla nicméně zjištěna zvýšená radiace. Odborníci nyní zjišťují, zda nemohla být ohrožena veřejnost, a pro jistotu v okolí vytyčili půlkilometrové ochranné pásmo.

Přestože bylo v bezpečnostní schránce radioaktivního materiálu "pouze" 40 gramů, potrvá dekontaminace místa celé týdny. Mexičané totiž nemají potřebné robotické vybavení. Nevylučují proto, že požádají o pomoc MAAE, Spojené státy nebo Kanadu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy