Omylem ukradli radioaktivní kobalt, čeká je rychlá smrt

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 12. 2013 14:55
Dvoudenní pátrání je u konce. Radioaktivní materiál neukradli teroristé, ale smolaři.
Foto: Reuters

Ciudad de México - Zatímco lupiče, kteří v pondělí v Mexiku přepadli náklaďák s vysoce radioaktivním kobaltem 60, čeká jistá smrt, zbytek světa si může oddychnout.

Zdravotnického materiálu, jenž může být použit k výrobě špinavé bomby, se nezmocnili teroristé, ale nic netušící lapkové. Ti kontejnery pouze otevřeli, a když zjistili, že je pro ně obsah bezcenný, nechali je prostě stát u silnice.

V tu chvíli ještě netušili, že se zřejmě sami odsoudili k smrti. "Lidé, kteří s tím zacházeli, budou mít vážné potíže s radiací. Bez pochyby zemřou," řekl agentuře AP Mardonio Jimenéz z mexické agentury pro jadernou bezpečnost.

"Kontejner byl nalezen asi kilometr od ukradeného kamionu a byl otevřený. Myslím, že nevěděli, co mají. Prostě je zajímalo, co v těch přepravkách je," upřesnil pro CNN jeho kolega Juan Eibenschutz Hartman.

Nákladní auto, které radioaktivní materiál převáželo z nemocnice v Tepojaco poblíž mexické metropole do skladiště jaderného odpadu v centrální části země, podle něj nebylo pro převoz takto nebezpečného odpadu dostatečně vybaveno. Chyběl například systém pro vyhledávání pomocí GPS.

Podobné krádeže těchto typů aut jsou v Mexiku běžné, protože jde o drahé vozy vybavené plošinou pro manipulaci s těžkým nákladem, poznamenává BBC s odkazem na místní úřady.

 

Dekontaminace potrvá týdny

Radioaktivní kobalt, po němž se začala shánět i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), byl nalezen vně bezpečnostních schránek poblíž města Hueypoxtla, tedy asi 40 kilometrů od místa, kde byl vůz ukraden.

Po zlodějích úřady sice pátrají, dřív než zákon je ale pravděpodobně stihne smrt.

Odcizení materiálu určeného pro radioterapii vyvolalo ve světě znepokojení a zalarmována byla policie v šesti mexických státech.

Pro tentokrát se ale ukázalo, že šlo o planý poplach. V okolí místa, kde zloději schránky otevřeli, byla nicméně zjištěna zvýšená radiace. Odborníci nyní zjišťují, zda nemohla být ohrožena veřejnost, a pro jistotu v okolí vytyčili půlkilometrové ochranné pásmo.

Přestože bylo v bezpečnostní schránce radioaktivního materiálu "pouze" 40 gramů, potrvá dekontaminace místa celé týdny. Mexičané totiž nemají potřebné robotické vybavení. Nevylučují proto, že požádají o pomoc MAAE, Spojené státy nebo Kanadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy