Na mexické Acapulco se žene hurikán Raymond

ČTK ČTK
21. 10. 2013 7:30
Hurikán znovu ohrozí Acapulco, které se ještě nevzpamatovalo z nedávných záplav.
Hurikán Sandy
Hurikán Sandy | Foto: Reuters

Mexiko - Tropická bouře Raymond, která míří k západnímu pobřeží Mexika, dosáhla síly hurikánu a bude dál zesilovat. Uvedlo to Národní středisko pro hurikány (NHC) v americkém Miami.

Hurikán zřejmě znovu ohrozí mexické letovisko Acapulco, které se stále ještě vzpamatovává z nedávných rozsáhlých záplav.

Mexiko už vyhlásilo pohotovost na pobřeží - od Acapulca po přístav Lázaro Cárdenas. Podle NHC Ryamond zřejmě pobřeží Mexika naplno nezasáhne, déšť by však mohl způsobit povodně a sesuvy půdy.

Poslední řádění bouře v Mexiku:

Raymond se pozdě večer mexického času nacházel asi 250 kilometrů západně až jihozápadně od Acapulca a pohyboval se na sever rychlostí kolem devíti kilometrů za hodinu. Dosáhl druhé kategorie na stupnici hurikánů s maximální rychlostí větrů 160 kilometrů v hodině.

V noci a v pondělí by se z něj podle NHC mohl stát silný hurikán.

Mexická vláda uvedla, že místní úřady jsou v případě potřeby připraveny k evakuaci lidí z ohrožených oblastí.

Mexiko zažilo své dosud nejhorší záplavy v polovině září, kdy je postihly dva silné hurikány Ingrid a Manuel, které zasáhly zemi najednou na východním i západním pobřeží. Usmrtily přes 150 lidí a způsobily škody až šest miliard dolarů (113 miliard korun).

Jedním z nejhůře postižených míst bylo právě Acapulco, kde sesuvy půdy odřízly od světa tisíce turistů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy