"Obyvatel Alčevsku na frontě, v zajetí nebo už mrtvý - bude nějakým způsobem hlasovat. Možná i telepaticky - hlas bude započten," napsal v sobotu Hajdaj na svém telegramovém účtu. Členové volebních komisí podle něj v doprovodu ozbrojených ruských vojáků nutí obyvatele hlasovat doma, aby zvýšili hlasovací účast.
Zastavují lidi na ulicích a na námitku, že člověk nemá u sebe pas, odpovídají: není třeba, známe tě, tvrdí Hajdaj. Proruské úřady podle něj rovněž lidem volají a obyvatelé čelí výhrůžkám výpovědi v práci, pokud nebudou volit. Už dříve tento oblastní gubernátor podle rádia Svobodná Evropa řekl, že lidé nesmějí odjet z okupovaných míst, dokud pětidenní referendum neskončí.
"Máme zprávy od lidí, že takzvané 'volební komise' přicházejí do obydlí zaznamenávat hlasy a doprovázejí je lidé se zbraněmi… Pokud se dveře do bytů neotevřou, hrozí, že je rozbijí," uvedl Hajdaj, podle něhož si úředníci zapisují jména obyvatel, kteří hlasují proti připojení k Rusku.
"Absurdní divadlo v Chersonské oblasti"
Činitel z Chersonské oblasti Jurij Sobolevskyj uvedl, že proruské síly praktikují "praxi rodinného hlasování", kdy lidé musí "hlasovat" za příbuzné. Tvrdí, že proruské úřady nutí obyvatele hlasovat i dvakrát nebo za ostatní členy rodiny, když nejsou doma.
"Druhý den absurdního divadla v Chersonské oblasti. Volební místnosti zůstávají prázdné. 'Volební komise' v doprovodu ozbrojených vojáků kočují po oblasti a stále loví voliče, kteří se všemi způsoby snaží vyhnout se setkání s nimi," napsal na telegramu. "Někteří měli smůlu už dvakrát - vyplnit lístky museli ve druhém kole," dodal Sobolevskyj.
Světové agentury už dříve informovaly, že proruští úředníci chodí společně s ozbrojeným doprovodem od dveří ke dveřím s mobilními volebními urnami. Ruská televize zároveň ukázala záběry lidí vhazujících hlasy do mobilních uren v různých halách či na dvorech.
Hlasování se odehrává v samozvané proruské Luhanské lidové republice (LNR), Doněcké lidové republice (DNR) a na Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti, do nich ruské okupační síly "začlenily" i části dalších oblastí, které zatím drží. Odevzdat svůj hlas mohou přijít i obyvatelé zmíněných částí Ukrajiny, kteří jsou v Rusku.
Hlasování má trvat pět dní
Plebiscit má trvat pět dní. První čtyři mají členové volebních komisí navštěvovat domácnosti, popsal už dříve server Meduza a stanice BBC. Okupační úřady toto rozhodnutí vysvětlují obavou o bezpečnost obyvatel, z nichž mnozí musí volit v obcích u frontové linie.
Kyjev a jeho západní spojenci předem označili referenda za podvod. Jejich představitelé uvedli, že výsledky neuznají; považují hlasování jen za krok Moskvy k nelegální anexi dalšího ukrajinského území. Rusko tvrdí, že referenda jsou pro obyvatele regionu příležitostí vyjádřit svůj názor. Všeobecně se očekává, že oficiální výsledky podpoří připojení k Rusku.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která běžně monitoruje různé volby, uvedla, že výsledky nynějšího hlasování na Ukrajině nebudou z právního hlediska platné, protože akce je v rozporu s ukrajinskými zákony i mezinárodním právem. Koná se v oblastech, kde není bezpečno, a neúčastní se jí nezávislí pozorovatelé.
Ruské tiskové agentury informují o místních a zahraničních pozorovatelích a zmiňují i dva Čechy. Podle agentury Interfax je v Rusy okupované Záporožské oblasti Čech Roman Blaško, kterého označila jako novináře. Agentura TASS v pátek informovala o muži jménem Jaromír Vašek, jenž podle ní tvrdil, že v Luhansku nezaznamenal žádné narušení hlasování a "všichni jsou připraveni hlasovat pro připojení k Rusku".