Tajné služby USA: Putin velí místo důstojníků, ve vedení ruské armády bobtnají spory

Martin Novák Martin Novák
23. 9. 2022 14:38
Tajné služby Spojených států získaly odposlechy telefonických hovorů ruských důstojníků na Ukrajině. Vyplývá z nich, že ve vedení armády jsou spory ohledně dalšího postupu ve válce a také že prezident Vladimir Putin osobně vydává rozkazy, které by za normálních okolností vydávali velitelé. O obsahu telefonátů informovala s odkazem na své zdroje stanice CNN, detaily ale neuvedla.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Putin podle CNN vydává rozkazy a instrukce týkající se přímo bojových operací, což je nezvyklé. Politici obvykle takovým způsobem do pravomocí armádních velitelů nesahají.

Ruský prezident před vstupem do politiky pracoval v sovětské tajné službě KGB a pak v její nástupkyni Federální a bezpečnostní službě (FSB), žádné bojové zkušenosti z nasazení v armádě ale nemá. Podobně je na tom i ministr obrany Sergej Šojgu, který - ačkoliv užívá generálskou hodnost - ani nestudoval žádnou vojenskou školu. 

Potvrzují se tak domněnky, které kolovaly již v květnu. Tehdy obvykle dobře informovaný britský deník The Times zveřejnil názory jednoho z nejmenovaných vojenských představitelů. Podle něj má britská armádní rozvědka potvrzené zprávy o tom, že se přímo ruský prezident Vladimir Putin zapojuje do rozhodování, které přísluší spíše nižším důstojníkům.

"Činí taktická rozhodnutí, které by za normálních okolností přijímal důstojník, který velí zhruba 700 vojáků," citovaly The Times britský armádní zdroj. Sedm stovek vojáků odpovídá zhruba velikosti jednoho praporu ruské armády.
"Pokud je to pravda - a já doufám, že ano -, ukazovalo by to na velké zoufalství. Bylo by skvělé, kdyby Putin osobně velel místo důstojníků, podobně jako to dělal Adolf Hitler," řekl k tomu v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý velitel amerických pozemních sil v Evropě generál Ben Hodges.

Rozkazy z Moskvy

O Putinově nespokojenosti s rozhodováním důstojníků svědčí také fakt, že na svém místě velitele takzvané "speciální vojenské operace" vydržel jen krátce generál Alexandr Dvornikov.

Prezident ho jmenoval do čela ruských sil na Ukrajině v polovině dubna po neúspěšném začátku invaze a porážce u Kyjeva. Dvornikov měl reputaci z války v Sýrii, že používá taktiku spálené země a v boji neváhá ostřelovat obytné čtvrti měst a veškerou infrastrukturu. Proto se mu přezdívalo syrský řezník. Na konci června ale v tichosti skončil, podle nepotvrzených zpráv ho Putin nahradil generálplukovníkem Gennadijem Židkem.

Z nových odposlechů podle CNN vyplynulo, že ruští důstojníci na Ukrajině se mezi sebou hádají o to, jakou strategii zvolit proti Ukrajincům, kteří v září úspěšnou protiofenzivou vyhnali ruské vojáky z Charkovské oblasti. "Odposlechnutí důstojníci si v rozhovorech stěžují na rozhodnutí a rozkazy, které přicházejí z Moskvy," uvedla televize.

Zákaz ustupovat

Ruská armáda v posledních týdnech nebyla schopna na žádném úseku fronty postoupit. Ztratila nejen území na severu v Charkovské oblasti, ale Ukrajinci pomalu postupují také na jihu směrem k okupovanému Chersonu. "Je pravděpodobné, že ukrajinské síly v následujících týdnech získají západní část Chersonské oblasti, pokud budou v ofenzivě pokračovat a nepřestanou útočit na ruské zásobovací konvoje," uvádějí k tomu experti z amerického Institutu pro studium války.

Podle nich ruské dělostřelectvo sice také nadále ostřeluje město Bachmut na východě Ukrajiny, ale tyto útoky nedávají žádný taktický smysl, protože po porážce u Charkova Rusové nemají šanci město sevřít z více směrů. Tvrdé boje pokračují o Lyman, které se ukrajinská armáda snaží dobýt zpět.

Ruský vojenský bloger vystupující na sociální síti Telegram pod jménem Rybar, která často mívá ověřené informace, také informoval o zákazu ustupovat pro ruské vojáky na východě Ukrajiny. Velitelé podle něj vydali rozkaz zůstat na pozicích, ať se děje cokoliv.

Video: Nápor ruských uprchlíků na rusko-gruzínské hranici je obrovský, říká Ruščák

To, co je v Gruzii na první pohled vidět, je značné navýšení rusky mluvících lidí a prudký nárůst cen, který na příval Rusů reaguje. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy