Ohrozí Obamu skrytý rasismus? Analytik odpovídal online

Simona Holecová, sim
8. 10. 2008 14:11
Co hraje do karet Obamovi a co McCainovi?
Pavel Tomášek z redakce Aktuálně.cz
Pavel Tomášek z redakce Aktuálně.cz | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Washington - Amerika v noci viděla druhý televizní souboj adeptů na prezidentský úřad. Barack Obama a John McCain měli hodinu a půl na to, aby se pokusili přesvědčit dosud nerozhodnuté voliče, že jsou tou správnou volbou.

První analýzy souboje označily za vítěze střetnutí Obamu. Přes veškeré snahy jeho konkurenta se zkrátka neznemožnil. A byl to naopak McCain, který působil jako suchý mentor, který nemá odpověď na palčivé otázky dneška.

Na vše, co vás kolem vrcholícího předvolebního boje v USA zajímá, jste se mohli online ptát analytika Aktuálně.cz Pavla Tomáška .

Přečtěte si všechny jeho odpovědi.  

Odpovězeno: 08. 10. | 13:02Autor: lada

Otázka: Kde berete odvahu, abyste hodnotil jiné, kterým nesaháte ani po kotníky ?

Pavel Tomášek: Dobrý den, upřímně se nedomnívám, že je třeba tolik odvahy, aby člověk (kterýkoli) hodnotil cokoliv (kohokoliv). Chtělo by to pořádnou odvahu se jednomu z těch dvou pánů, o nichž je tu především řeč, postavit třeba právě v té noční debatě.

Říkám upřímně, že si vážím obou, jak Obamy, tak McCaina. Každého z jiných důvodů. Nicméně tento upřímný obdiv, který k nim chovám, mi nebrání v tom, abych neřekl či nenapsal, že v té které konkrétní debatě podali mizerný výkon.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:12Autor: Ondra

Otázka: Zdravím Vás.
Přečetl jsem Váš dnešní článek na aktualne.cz a také jsem viděl část oné debaty. Řekněte. Domnívám se správně, že Obama sebral McCainovi středopravicový vítr z plachet? Podobně jako ho kdysi Tony Blair sebral Labouristům? Díky za odpověď.

Pavel Tomášek: Dobrý den,

domnívám se, že v jednom je situace, kdy v Británii nastupoval k moci Tony Blair, s tou současnou kolem Obamy srovnatelná. Blair střídal v Downing Street konzervativní vládu po dlouhých osmnácti letech vládnutí. Britové toužili po změně, Majorova vláda byla navíc tou dobou mimořádně nepopulární. Republikáni jsou v USA u moci "pouze" osm let, ale čas, i ten politický, běží v Americe o něco rychleji. Za posledních 50 let se stalo jen jednou, že by ve volbách zvítězil kandidát, který usiloval o to, aby protáhl osmileté "panování" své strany nad Bílým domem - povedlo se to Georgi Bushovi staršímu v roce 1988, všechny ostatní pokusy (Nixon v roce 1960, Humphrey v roce 1968, Ford v roce 1976, Gore v roce 2000) selhaly.

Nemyslím si tedy, že by Obama vzal McCainovi přímo středopravicový vítr z plachet, jak píšete. Amerika je zralá na změnu a malá, avšak rozhodující skupina nerozhodnutých voličů pouze čekala, zda se pro ni Obama stane volitelnou alternativou, pro níž budou moci s klidným svědomím hlasovat. Můj dojem ze dvou předvolebních debat je takový, že přesně tento cíl se Obamovi zatím daří plnit.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:25Autor: David

Otázka: Nemyslíte si, že boj o prezidenstské křeslo nakonec rozhodne latentní rasismus, tj. američané zvolí bělocha, když v předvolebních průzkumech sice veřejně propagují Obamu, ale do "uren" (když je nikdo nevidí) hodí lístek s bílím kandidátem ?

Pavel Tomášek: Velmi dobrá otázka, díky za ni. Je to zřejmě v tuto chvíli největší neznámá blížících se voleb. Univerzitní odborníci v USA propočítali, že Obama - nemít tmavou barvou pleti - by mohl získal až o šest procent více hlasů. Ještě důležitější je však ta otázka, kterou kladete vy, tedy jak věrohodné jsou předvolební průzkumy a jak masový může být fenomén nepřiznání se k rasově motivovanému hlasování. V tuto chvíli se hraje o méně než deset procent nerozhodnutých voličů a je těžko zjistitelné, co bude u nich konečnou motivací pro to, kterému kandidátovi odevzdají svůj hlas. Sami Obamovi stratégové přiznávají, že aby si byli jisti vítězstvím, potřebují mít "den před volbami" 48 procent "jistých" hlasů. Z toho je možné odvodit, že s určitým "rasovým" odlivem počítají, měl by však být maximálně v jednotkách procent.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:38Autor: martin

Otázka: dobrý den, jaký je Obamův pohled na protiraketovou základnu v Česku a konflikty v Asii? V čem je nej rozdíl mezi uchazeči-co by mohli přinést pozitivního či negativního světu. Jaká je pozice USA ve světě a objevuje se strach z Číny či Indie? Souhlasíte s Huntingtovou verzí světové politiky v budoucn

Pavel Tomášek: Dobrý den, pokud jde o Obamův postoj k protiraketové obraně, jeho zahraničně politický poradce se nechal minulý týden slyšet, že jeji vybudování podporují, jako důvod mimojiné uvedl i změny v chování Ruska na mezinárodní scéně.

Jakkoli je střet mezi Obamou a McCainem v otázkách zahraniční politiky velmi ostrý, na takto obecně formulovanou otázku bych odpověděl, že rozdíl mezi nimi není zásadní. Ani jeden není izolacionistou, oba dva podporují intenzivní angažmá USA ve světě (viz například odpovědi obou dnes v noci na možnost tzv. humanitárních intevencí ve světě), dávají přednost diplomacii před vojenskou silou. Největší rozdíl tak může být v tom, že zatímco Obama je větší pragmatik, McCain dá i při formulování svých zahraničně politických postojů víc na ideologii.

Pokud jde o pozici USA ve světě a její vývoj v budoucnosti, to je téma na dizertaci. Tady bych se omezil na doporučení nejnovější knihy Fareeda Zakarii, která se jmenuje Post-American World. Její hlavní teze, stručně řečeno, říká, že oslabování amerického postavení je dáno především tím, že roste vliv třetího světa, tedy právě těch zemí, které jmenujete. Tento trend bude nepochybně pokračovat.

Vaše věta týkající se Huntingtona bohužel není dopovězena, takže se k ní nemohu vyjádřit.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:41Autor: Martin I.

Otázka: Dobrý den,
umíte si představit etnicky různorodou Evropu v takovém rozsahu soužití všech etnik, jako je tomu v USA?

Pavel Tomášek: Dobrý den,

Evropu jako celek nikoli, některé evropské země však mají etnicky tak různorodou populaci, že si s USA příliš nezadají.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:43Autor: Oskar

Otázka: Velký bílý otec ve Washingtonu bude černý? Vždyť z toho Indiáni zblbnou!

Pavel Tomášek: Mohu odkázat pouze na svoji předchozí odpověď týkající vlivu latentního rasismu na volební chování.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:46Autor: LACO

Otázka: Myslíte, že tyto volby budou zase podvod? Předcházející dvoje totiž podvod byly. Jakou taktiku myslíte, že jistí lidé zvolí nyní? Vyškrtnutí oprávněných voličů ze seznamů, (Florida 2000) nebo podvodné vyhodnocení výsledků volebními automaty, neumožňujícími audit (Ohio 2004)?

Pavel Tomášek: Nemyslím si, že by letošní volby byly podvod. Když jsem byl letos v USA, setkal jsem s šéfkou volební komise ve státě Arkansas. Mohl jsem vyzkoušet stroje, které budou letos pro hlasování použity, a jakkoli nejsem technologicky nejzdatnější, odnesl jsem si dojem, že hlasování je z technického hlediska proti zfalšování rozumným způsobem zajištěno.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:48Autor: Jana Kantová

Otázka: Nevím, jak si někdo může vážit Barracka Husseina Obamy, který lhal o svém původu (jeho fotr nebyl žádný chudý keňský pastevec, ale významný moslimský potentát), naoko přestoupil ke křesťanství, má za manželku militantní feministku a kamarádí s Farrakhanem. Lže tedy stejně jako Dr. Rath

Pavel Tomášek: Vážená paní Kantová, mohu napsat jen to, že s vaším pohledem na věc nesouhlasím. Je řada věcí, které se mi na Obamovi jako politikovi nelíbí, nejsou to však ty, které zmiňujete vy.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:52Autor: Brůnová

Otázka: Četla jsem v Rytmu života, že Obama má asi nemanželskou dceru ještě z dob studií. Vytáhli to proti němu McCainovci. Nepřijde vám, že tohleto štrachání v minulosti a tahání sexuálních deliktů je trochu - zastaralé? Neunavilo to už Ameriku za Clintona? Proč tomu v USA dávají takovou váhu?

Pavel Tomášek: Můj dojem je podobný, jaký zmiňujete vy. Jakkoli Američané těmto otázkám stále připisují daleko větší význam, než máme ve zvyku tady v Evropě, nemyslím si, že by mohly rozhodnout letošní volby. Současná ekonomická krize zcela ovládla předvolební debatu v USA a je zřejmé, že to budou postoje kandidátů k ní, které volby rozhodnou.

Odpovězeno: 08. 10. | 13:58Autor: Simča

Otázka: Nemyslíte si, že McCain teď hluboce lituje, že si vybral do týmu Palinovou? To je přece - co věta, to ostuda.

Pavel Tomášek: Těžko říct, neměl jsem možnost s ním o té věci hovořit. Za sebe bych řekl, že přínos Palinové pro republikánskou kandidátku, tak jak jej odrážely průzkumy veřejného mínění, se vyvíjel v čase. McCainovi krátce pomohl k předstižení Obamy (během zhruba dvou týdnů po republikánském konventu), tento příliv sympatií se ale relativně brzy vyčerpal. I dnes platí, že Palinová McCainovi pomohla "pobláznit" tvrdé jádro pravicových, konzervativně smýšlejících voličů, s jejich podporou měl McCain problémy. To je plus, které platí a bude platit i v den voleb. Je však zároveň zřejmé, že mimo republikánskou základnu je přínos Palinové mizivý, ne-li nulový. Může za to docela jistě i probíhající finanční krize. Nebýt jí, mohl být vliv Palinové a její konzervativní postoje v sociálních otázkách větší, v tuto chvíli ale řeší Američané jiné věci související s jejich ekonomickou situací.

Odpovězeno: 08. 10. | 14:08Autor: bob

Otázka: nepřipadá Vám strašidelné, kdyby se McCain-Palin dostali do Bílého domu?A to nepíšu jako odpůrce všeho republikánského.Strašidelné by to bylo proto, že už v současném světě stačí lidi, kteří jsou unaveni přemýšlet, zastrašit, že někdo nesdílí jejich hodnoty, je odlišný a moc chytrý a lidi jdou volit

Pavel Tomášek: Nepřipadá (stejně jako mi nepřipadá strašidelné, pokud se do Bílého domu dostane Obama s Bidenem). Tak jak já znám politickou kariéru Johna McCaina, a stačí si vzít třeba posledních pět šest let, tak nezapadá do žádné ze škatulek, které jste popsal. Těžko byste v Senátu a celém Kongresu hledal republikána, který by tak často a s takovou vehemencí chystal zákony s lidmi, kteří vyznávají hodně odlišné hodnoty než on. Je autorem zásadních reformních předloh, na kterých spolupracoval například s Edwardem Kennedym či Russem Feingoldem, dvěma prominentními liberály v řadách demokratů. McCain se s nimi v sociální oblasti shodne v máločem, přesto spolu prosadili klíčové zákony. Jsem přesvědčen, že pokud by McCain byl zvolen, bude jeho administrativa jednou z nejaktivněji spolupracujících s oběma politickými stranami (kromě jiného i proto, že by docela jistě čelila Kongresu ovládanému demokraty).

To, že na vás v probíhající předvolební kampani McCain působí jinak (jako neochotný přemýšlet a zastrašující lidi nesdílející jeho hodnoty) je smutný fakt, chyba není na vaší straně, ten dojem není falešný. Z části bych to připsal charakteru předvolebního boje jako takového, z části je to důsledek toho, že McCain vede velmi mizernou kampaň a má kolem sebe skupinu stratégů, která z něj za účelem volebního vítězství (které se nyní tak jako tak stává stále iluzivnější) dělá někoho jiného, než kým ve skutečnosti jako politik je.

Díky za všechny vaše otázky.

Pavel Tomášek

 

Právě se děje

Další zprávy