Bangkok - Politická kariéra Samaka Sundaraveje je po čtyřiceti letech zřejmě definitivně u konce. Stáhl totiž svou kandidaturu na post premiéra, který musel tento týden z rozhodnutí soudu opustit, a kam se ještě dnes ráno chtěl vrátit.
Nyní už o to nestojí, jak řekl novinářům jeho blízký spolupracovník Thrirapol Noprampa.
"Řekl, že pro záchranu demokracie udělal, co mohl. Teď už je to na straně, aby se rozhodla, co dál," cituje Thirapolova slova agentura Reuters.
Samakovo rozhodnutí s největší pravděpodobností ovlivnila zjevná ztráta podpory uvnitř vládní Strany lidové moci (PPP), které Samak předsedá a která ovládá téměř polovinu křesel v thajském parlamentu.
Fiasko v parlamentu
Na dnešním mimořádném zasedání sněmovny měl být Samak původně znovu schválen coby premiér.Jelikož se ale nesešlo potřebné kvórum, byla volba odložena na středu.
Podle thajských médií bylo fiasko v parlamentu způsobeno vzpourou uvnitř vládní koalice, kde pětice menších stran, jež spolu s PPP tvoří vládu, dala jasně najevo, že je pro ni Samak nadále jako šéf kabinetu nepřijatelný.
Podobné hlasy navíc zazněly i uvnitř samotné PPP, kde údajně existuje 70členná skupina odpůrců Samakovy opětovné nominace.
Sám Samak byl i tak rozhodnut se do čela vlády vrátit, a to i přes pokračující protesty protivládních demonstrantů, kteří už třetím týdnem okupují prostranství před sídlem premiéra v centru Bangkoku.
Ukončení svého protestu podmiňovali právě odstoupením Samaka, jehož považují za loutku v rukou bývalého premiéra Thaksina Shinawatry, který si podle nich udržel vliv na rozhodování v zemi i poté, co byl v září 2006 svržen vojenským pučem.
Loni soud Thaksinovi udělil za korumpování volebního procesu pětiletý politický distanc a nařídil jeho stranu Thajci milují Thajsko (TRT) rozpustit. Většina členů TRT ale přešla do nově vytvořené PPP, která pak také zvítězila v prosincových parlamentních volbách. Samaka do čela PPP navrhl podle znalců dění v Thajsku právě Thaksin.
Čtěte také: Thaksin uprchl z Thajska, nevěří tamní justici