Krizi v Thajsku má podle vlády vyřešit referendum

pav
5. 9. 2008 13:35
Odpůrci kabinetu nápad odmítli, dál požadují demisi
V ulicích Bangkoku jsou nadále rozmístěny vojenské a policejní jednotky. Nemají však zbraně, aby nemohlo ani nedopatřením dojít ke krveprolití
V ulicích Bangkoku jsou nadále rozmístěny vojenské a policejní jednotky. Nemají však zbraně, aby nemohlo ani nedopatřením dojít ke krveprolití | Foto: Reuters

Bangkok - Thajská vláda premiéra Samaka Sundaravedže, jehož sídlo už druhý týden obléhá dav stoupenců Lidové aliance pro demokracii (PAD) požadující demisi kabinetu hodlá nechat o svém osudu rozhodnout voliče.

Datum referenda, na jehož konání se ministři dohodli ve čtvrtek, zatím nebylo stanoveno a známo není ani to, k čemu přesně by se thajská veřejnost měla v hlasování vyjadřovat.

Podle ministra kultury Somsaka Kietsuranonda by ale mezi možnými otázkami mělo být, zda má vláda odstoupit, zda má být rozpuštěn parlament a co si lidé myslí o probíhajících protestech.

Čtěte také: Thajskou vládu opustil ministr zahraničí, napětí trvá

Zákon o referendu

"Kabinet se pro tuto chvíli dohodl na principu," řekl ve čtvrtek Somsak, citovaný agenturou AP. "Zda k tomu (referendu) může dojít a kdy přesně, bude záviset na schválení zákona o všelidovém hlasování," vysvětlil.

Protest stoupenců Lidové aliance pro demokracii (PAD) před sídlem premiéra v Bangkoku
Protest stoupenců Lidové aliance pro demokracii (PAD) před sídlem premiéra v Bangkoku | Foto: Reuters

V současné chvíli v Thajsku žádný zákon o referendu není. Projednávání legislativního návrhu na ustavení institutu všelidového hlasování už ale začalo. Dnes jej v prvním čtení schválil thajský Senát. Než však bude legislativní proces dokončen, může uplynout dalších 90 dní. 

Představitelé PAD, kteří už deset dní táboří v zahradě před sídlem premiéra a odmítají prostor vyklidit, dokud vláda nepodá demisi, myšlenku na uspořádání referenda v prvních reakcích odmítli.

"Je to jen politická hra ze strany vlády. Problémy, o kterých PAD hovoří, to neřeší. Náš protest má za cíl zajistit, aby chyby, které tato vláda napáchala, byly napraveny," prohlásil bývalý místopředseda Senátu Pichet Pattanachote, který se k protestujícím připojil.

PAD, jejíž členové se rekrutují z řad monarchistů, odborářů, zástupců středních vrstev i bangkocké smetánky, zahájili svou pouliční kampaň za odstoupení Samakovy vlády v květnu.

Kořeny protestu

Před dvěma lety jejich podobné mnohaměsíční úsilí o odstranění tehdejšího premiéra Thaksina Shinawatry vyvrcholilo vojenským pučem a nastolením junty, která byla rozpuštěna až po loňských parlamentních volbách.

"Kapitán opouští potápějící se loď až jako poslední. Mám za posádku zodpovědnost. Neodstoupím, musím ochránit demokracii v této zemi," zopakoval premiér Samak Sundaravej své stanovisko ve svém posledním projevu k národu
"Kapitán opouští potápějící se loď až jako poslední. Mám za posádku zodpovědnost. Neodstoupím, musím ochránit demokracii v této zemi," zopakoval premiér Samak Sundaravej své stanovisko ve svém posledním projevu k národu | Foto: Reuters

V těch ale zvítězila Strana lidové moci (PPP) v čele se Samakem, který je kritiky považován za pouhou loutku v rukou expremiéra Thaksina, jenž si údajně udržel velký vliv na rozhodování v zemi i poté, co byla jeho vlastní politická strana Thajci milují Thajsko (Thai Rak Thai, TRT) rozhodnutím soudu loni rozpuštěna a její vedení dostalo několikaletý zákaz politické činnosti v zemi.

PAD tvrdí, že západní forma demokracie v Thajsku nefunguje, protože umožňuje, aby výsledek voleb určovala masa chudého venkovského obyvatelstva, které se nechá snadno uplatit. Místo toho chtějí posílit roli thajského monarchy a navrhují, aby většinu členů parlamentu jmenoval on, nikoli voliči.

Thaksin, který u thajských soudů čelí několika obviněním z korupce, zůstává na thajském venkově stále populární. Podle analytiků vyhrála v prosinci PPP volby především jeho zásluhou a stejný výsledek by se podle znalců dal očekávat i v případě nových, předčasných voleb.

Čtěte také: Thaksin uprchl z Thajska, nevěří tamní justici

 

Právě se děje

Další zprávy