V Bangkoku je výjimečný stav, armáda odmítá zakročit

Red Zah
2. 9. 2008 12:59
V bitce mezi příznivci a odpůrci vlády zahynul člověk
Vojáci v ulicích Bangkoku od sebe oddělují znesvářené tábory odpůrců a příznivců vlády
Vojáci v ulicích Bangkoku od sebe oddělují znesvářené tábory odpůrců a příznivců vlády | Foto: Reuters

Bangkok - Probíhající politická krize v Thajsku přinesla první oběť. V pondělí večer se strhla bitka mezi příznivci a odpůrci thajského premiéra Samaka Sundaravedže. Zemřel jeden člověk a 34 dalších utrpělo zranění.

Bezprostředně po incidentu vyhlásil premiér v hlavním městě výjimečný stav, který zakazuje lidem veřejně se shromažďovat a médiím zveřejňovat informace, které by mohly podněcovat k rebelii. Opatření budou podle něj trvat jen několik dní, dokud se situace nezklidní.

Armáda nezasáhne

Armáda sice může až do odvolání využít veškeré prostředky, aby udržela veřejný pořádek, její šéf už ale oznámil, že nehodlá proti demonstrantům, kteří už týden okupují prostranství kolem sídla premiéra používat násilí.

"Pokud bychom se domnívali, že můžeme nasadit policisty a vojáky a vyhnout se násilí, učinili bychom to. Máme ale za to, že bychom jen vytvořili další problémy," oznámil na tiskové konferenci armádní šéf Anupong Paočinda.

Policie se už minulý týden pokusila odpůrce premiéra od sídla vlády vytlačit, došlo i k potyčkám
Policie se už minulý týden pokusila odpůrce premiéra od sídla vlády vytlačit, došlo i k potyčkám | Foto: Reuters

Vojáci proto podle něj nebudou ozbrojeni a v ulicích budou fungovat jen jako nárazník mezi znesvářenými tábory premiérových stoupenců a odpůrců. To podle pozorovatelů znamená, že konfrontační situace bude pokračovat.

"Vyhlášení výjimečného stavu je jistě na místě. Znamená to ale začátek konce? Ne, to rozhodně ne," cituje agentura Reuters Puwadola Lapudomsuka, analytika společnosti Asia Plus Securities.

Protivládní protesty

Politická krize v zemi se vystupňovala letos v květnu, kdy začaly v Bangkoku pouliční protesty proti premiérovi.

Protivládní hnutí Lidová aliance za demokracii (PAD) jej obviňuje z korupce a z toho, že je pouhou loutkou v rukou bývalého premiéra Thaksina Šinavatry, jenž byl svržen vojenským pučem před dvěma lety v roce 2006 a jemuž soud loni zakázal politickou činnost v zemi.

Naposledy na sebe stoupenci PAD výrazně upozornili minulý týden, kdy obsadili prostranství kolem oficiálního sídla premiéra v centru Bangkoku. Právě tam k pondělním střetům došlo.

Návštěvu památek v centru Bangkoku, kde stále vládne napjatá situace, si v těchto dnech raději odpusťe, doporučuje české ministerstvo zahraničí
Návštěvu památek v centru Bangkoku, kde stále vládne napjatá situace, si v těchto dnech raději odpusťe, doporučuje české ministerstvo zahraničí | Foto: Pavla Skurovcová

Přítomné policejní síly nebyly schopny násilnostem zabránit. Na pomoc policii, která znesvářené tábory nedokázala oddělit, poslala armáda do hlavního města čtyři stovky vojáků.

Informace pro turisty

České ministerstvo zahraničí v souvislosti se situací v Thajsku vydalo doporučení, aby se turisté raději vyhnuli centru hlavního města. Zároveň uvedlo, že Čechům v Thajsku nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.

V provozu už by mělo být i letiště na ostrově Phuket, které v minulých dnech blokovali demonstranti.

Některé státy, například Jižní Korea, doporučily svým občanům, aby do Thajska vůbec nejezdili.

Oslovené české cestovní kanceláře nicméně považují Thajsko i nadále za velmi bezpečnou zemi a nebudou zatím žádné zájezdy do této asijské země rušit.

Související:

 

Právě se děje

Další zprávy