"Je americká vláda ve svém konání pomalá? Ovšemže jsme ve svých činech pomalí. Jako vždycky," prohlásil před několika měsíci americký herec George Clooney a připomněl předchozí zpozdilé americké intervence ve Rwandě a na Balkáně.
Clooney cestoval po Dárfúru v dubnu se svým otcem, bývalým televizním zpravodajem a kameramanem, aby společně zdokumentovali otřesné životní podmínky v uprchlických táborech.
Zisky z ropy? Súdánská vláda je nedostane
Zákon, který schválil americký Kongres minulý měsíc za silné podpory republikánů i demokratů, je jasným krokem vpřed.
Umožňuje zmrazit bankovní účty a další majetek jednotlivcům i organizacím podezřelým z účasti na zločinech a zabránit jim ve vstupu do USA.
Americká vláda tak může súdánské vládě viněné z odpovědnosti za zabíjení civilistů v Dárfúru zabránit v přístupu k ziskům z prodeje ropy.
Konflikt v Dárfúru mezi místními nearabskými povstalci a arabskými milicemi podporovanými súdánskou vládou si od roku 2003 vyžádal na 200.000 mrtvých a více než dva miliony obyvatel musely opustit své domovy.
Přes dohodu nejistota trvá
V květnu letošního roku podepsala súdánská vláda mírovou dohodu s jednou z hlavních povstaleckých skupin.
Namísto uklidnění situace ale vypukly nové boje mezi znepřátelenými frakcemi rebelů.
Rada bezpečnosti OSN přijala v srpnu rezoluci, na jejímž základě mělo v Dárfúru od října nahradit 7000 nedostatečně vybavených vojáků Africké unie 22.500 "modrých přileb" OSN.
Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír však opakovaně odmítl dát souhlas ke vstupu mezinárodních mírových jednotek na území Súdánu. AU v září rozhodla prodloužit mandát svých vojáků v oblasti do konce roku.