Bagdád - Ozbrojenci zaútočili na dvě budovy v irácké metropoli Bagdádu. Útok si podle úřadů vyžádala nejméně 33 mrtvých a 18 zraněných.
Mezi oběťmi bylo 29 žen, uvedla policie s tím, že útočníci na místo dorazili ve vozidlech, a poté začali pálit do lidí.
Zpráva přichází necelý den poté, co organizace Human Rights Watch (HRW) nařkla armádu a provládní milice, že popravily nejméně 255 vězňů.
Všichni zastřelení byli sunnité, zatímco většina příslušníků armády a vlády jsou v drtivé většině šíité.
K popravám došlo v šesti městech - v Mosulu, Tal Faru, Bákubě, Jumarkhe, Rawe a Hille. Nejmladším mrtvým bylo podle ochránců lidských práv teprve 18 let.
Podle všeho se jedná o odplatu za násilnosti na šíitských zajatcích, jichž se dopouští extremisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Jen tento týden irácká armáda oznámila, že v již zmíněné Hille našla těla 53 zavražděných mužů.
HRW je proto přesvědčena, že by měla být zřízena mezinárodní komise, která by se zabývala porušováním mezinárodního práva na obou stranách konfliktu.
"Zatímco svět odsuzuje násilí páchané ISIL, neměl by zavírat oči nad podobnými činy ze strany vládních a provládních sil," prohlásil zástupce ředitele pro Blízký Východ Joe Stork.
Vláda však už v minulosti popřela jakákoliv tvrzení o popravách zajatců, k nejnovějším případům se podle HRW nevyjádřila.
Obsazený sklad chemických zbraní i ropná pole
Vládním složkám se stále nepodařilo postup oddílů ISIL zastavit. Islamisté se tak tento týden například zmocnili někdejšího skladu chemických zbraní.
V zařízení severozápadně od Bagdádu se nacházely mimo jiné i rakety, které byly dříve napuštěny nervovým plynem sarinem. Podle americké vlády jsou však rakety pro vojenské účely nepoužitelné.
Kromě ISIL se však vláda potýká i s kurdskými separatisty. Jejich jednotky koncem tohoto týdne obsadily dvě ropná pole u severoiráckého Kirkúku. Kurdové z nich vyhnali všechny arabské zaměstnance a nahradili je vlastními.