Odpírači holokaustu mají sraz. V Íránu

Red Zah
11. 12. 2006 15:28
Teherán - Na 70 delegátů konference o holokaustu diskutuje, jestli byly při vyhlazování Židů použity plynové koomory. Západ setkání odsoudil.
Podle íránského ministra zahraničí Munačíra Mutakího byl odpor světa vůči konferenci předpovídatelný.
Podle íránského ministra zahraničí Munačíra Mutakího byl odpor světa vůči konferenci předpovídatelný. | Foto: Reuters

Organizátoři dvoudenní akce s názvem "Přehodnocení holokaustu: globální vize" se zaštiťují svobodou slova.

"Cílem konference není popřít nebo potvrdit holokaust," řekl v uvítacím proslovu íránský ministr zahraničí Munačír Mutakí . "Hlavním cílem je dát prostor myslitelům, kteří se v Evropě nemůžou svobodně vyjádřit."

Účastníci konference

  • Americký akademik David Duke je bývalý republikínský kongresman z Lousiany a vůdce Ku Klux Klanu. Íránský režim za pořádání konference pochválil.
  • Francouzský autor Georges Thiel byl ve své rodné zemi odsouzen za šíření revizionistických teorií o masovém vyhlazování Židů. Podle něj byl holokaust "obrovskou lží".
  • Další francouz Robert Faurisson byl za teze popírající genocidu Židů několikrát odsouzen.
  • Australan Frederick Toben vyvolal protesty tamní židovské komunity kvůli antisemitskému obsahu svých interentových stránek. V roce 1999 strávil sedm měsíců v německém vězení kvůli podněcování k rasové nenávisti.
  • Podle Tobena přijela na konferenci i jeho krajanka Lady Michele Renoufová. Ta popisuje judaismus jako "učení dominance a rasové nadvlády". Známá je také pro své blízké přátelství s kontroverzním historikem Davidem Irvingem.
  • Jeden z nejznámějších popíračů holokaustu, David Irving, do Íránu neodjel. Za jeho zpochybňování existence plynových komor v Osvětimi ho v únoru rakouský soud poslal na tři roky do vězení.

Írán celý seznam účastníků konference nezveřejnil. Z dostupných informací ale vyplývá, že do Teheránu se sjelo i několik předních světových popíračů hromadného vyvražďování Židů za druhé světové války.

Konferenci odsoudily západní vlády, generální tajemník OSN Kofi Annan, organizace hájící lidská práva, přeživší holokaustu i židovské organizace.

Účastní se i šéf Ku Klux Klanu

Konferenci inicioval sám íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který od svého nástupu k moci v srpnu 2005 několikrát nazval holokaust mýtem a Izrael nádorem, čímž způsobil na Západě pobouření.

Semináře s názvy jako "Holokaust: následky a zneužití", či "Demografie: popření nebo potvrzení" organizuje přímo íránské ministerstvo zahraničí a jeho Institut pro politická a mezinárodní studia.

Podle mluvčího ministerstva Manúchehra Mohammadího chtějí akademici z více než třiceti zemí zkoumat základní otázky holokaustu.

"První otázkou je: stal se vůbec holokaust? Druhá zní: pokud ano, jaký byl jeho rozsah?"

Mezi účastníky debat je například americký akademik David Duke, bývalý republikánský kongresman. "Je skandální, že nemůžeme o holokaustu svobodně diskutovat," řekl vůdce Ku Klux Klanu agentuře Reuters a dodal: "to zavírá lidem oči před izraelskými zločiny proti Palestincům".

Nejsme antisemité

Írán veškeřá nařčení z antisemitismu popírá. Odvolává se přitom na pětadvacetitisícovou židovskou komunitu, která v zemi žije.

Jediný tamní židovský poslanec, Morris Motamed, nicméně pořádání konference odsoudil.

"Pořádání této konference poté, co v Íránu byla vyhlášena soutěž karikatur o holokaustu, vyvolalo velký tlak na Židy po celém světě. Může to u cizích národů a vlád vyvolat o Íránu negativní dojem," řekl Motamed.

Spojené státy označily konferenci za "další hanebný čin teheránského režimu na toto téma".

O holokaustu nepochybuje, přijet nemohl

Do Teheránu se chystal i izraelský Arab, právník Kasáb Mahamid. V Nazarethu zřídil malé muzeum, které učí návštěvníky o vyvražďování šesti milionů Židů během druhé světové války.

Na konferenci přijela i pětice rabínů z organizace Neturei Karta odmítající sionismus a stát Izrael..
Na konferenci přijela i pětice rabínů z organizace Neturei Karta odmítající sionismus a stát Izrael.. | Foto: Reuters

"Chtěl jsem se střetnout s popírači holokaustu a dokázat jim, že by měli holokaust uznat," řekl Mahamíd. "Uznání holokaustu by mohlo pomoci nastartovat odlišnou politiku, postavenou na tom, co vytváří z devadesáti procent židovskou identitu."

Poté, co do Íránu zaslal veškeré informace, včetně faktu, že žije v Izraeli, se mu už nikdo neozval. Íránská ambasáda v Jordánsku mu pak odmítla dát vízum.

"Byl jsem zklamaný. Chtěl jsem být vyslancem Židů a Palestinců na této konferenci proto, aby trpění obou národů mohlo vést k mírovému řešení a společné existenci," řekl BBC Mahamíd.

 

Právě se děje

Další zprávy