Odborníci jsou zhrozeni. Jaderná hrozba v Kurské oblasti je závažnější, než se zdá

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
před 3 hodinami
Ukrajinské drony mířily na Kurskou jadernou elektrárnu, hlásala na začátku října ruská média. Kremelští úředníci a vojenští blogeři ale takovou operaci označili za nesmyslnou. Pokud by k ní došlo, šlo by zřejmě o nejnebezpečnější útok, kterému byla elektrárna vystavena od zahájení ukrajinské ofenzivy v ruské Kurské oblasti.
Odborníci varují: Ruská jaderná elektrárna Kursk je blízko fronty a neodolá případnému útoku. | Video: Reuters

Kurská jaderná elektrárna se nachází necelých třicet kilometrů od současné frontové linie nedaleko města Kurčatov. Podle ruského opozičního serveru Verstka ale nemá dostatečnou ochranu proti přímým vojenským úderům. Zranitelnosti elektrárny se obává i šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi, zdroje blízké společnosti Rosatom a nezávislí odborníci.

Podle poradce ekologické nadace Bellona Alexandera Nikitina se při výstavbě každé jaderné elektrárny počítá s mimořádnými událostmi, které by ji mohly ohrozit. V minulosti se ale mezi ně nikdy nepočítaly vojenské údery. Nikitin označil současnou situaci za stav nouze, který nemá obdoby.

"Žádná civilní energetická infrastruktura, ať už jde o jadernou elektrárnu nebo jakoukoli jinou elektrárnu, není konstruována tak, aby odolala úderům řízených střel. Zejména Kurská elektrárna, kterou postavili před 40 až 50 lety s použitím materiálů a technologií, které zdaleka nedosahují dnešních standardů," vysvětlil jeden ze zdrojů z Rosatomu pro Verstku.

Reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva jsou v Kurské elektrárně relativně zabezpečené. Část vyhořelého paliva je ale uložena v chladicích bazénech, které jsou podle jiného zdroje Rosatomu chráněny jen o něco lépe než železobetonové civilní budovy. "Poškození takového zařízení by mohlo vést k ekologické katastrofě," varoval zdroj.

Nikitin přirovnal potenciální dopady takového incidentu k "špinavé bombě", kdy dojde k rozptýlení radioaktivního materiálu, aniž by to vyvolalo jadernou řetězovou reakci. "Reaktory v Kurské elektrárně mají poměrně slabou ochranu, a pokud se dostanou pod palbu, nevydrží," varoval Nikitin. 

Elektrárna původně provozovala čtyři reaktory RBMK-1000, které byly identické s reaktory v Černobylu, kde došlo v roce 1986 k jaderné havárii. Dnes je v provozu pouze jeden, dva byly vyřazeny a jeden prochází údržbou. Vedle staré elektrárny se navíc staví nová. Ta už je ale navržena tak, aby odolala přímému nárazu letadla.

"Systematicky vybavujeme zařízení detekčními a protidronovými systémy, které již několikrát prokázaly svou účinnost. Armáda přijímá veškerá možná opatření, aby zabránila útokům ukrajinských sil," uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s činností Rosatomu ohledně Kurské elektrárny.

Nikitin se ale domnívá, že riziko havárie je v ní potenciálně nebezpečnější než ve větší Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině, která se dlouhodobě nachází v bojové zóně. "Záporožská elektrárna je zcela 'studená', všechny její reaktory jsou odstaveny. V Kursku je ale jeden reaktor stále v provozu. A to je alarmující," dodal poradce ekologické nadace Bellona.

Pocit tísně se znovu šíří. Z okupované jaderné elektrárny může být zákeřná zbraň (celý článek s videem zde)

V Rusy okupované jaderné elektrárně v Záporoží hořela chladící věž. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy