Od převratu zemřelo v Středoafrické republice 78 lidí

ČTK ČTK
30. 3. 2013 7:52
Oznámili to dobrovolníci Červeného kříže, kteří převezli mrtvé do márnic

Bangui - Nejméně 78 mrtvých těl našli dobrovolníci Červeného kříže v ulicích metropole Středoafrické republiky Bangui od minulého víkendu, kdy město padlo do rukou vzbouřenců.

Ti se nyní snaží v zemi obnovit politickou stabilitu po svržení prezidenta Françoise Bozizého, napsala agentura AFP.

"Od minulé soboty do pátku našli naši lidé 78 těl, která byla převezena do márnic. Nyní vyzýváme obyvatele, aby do těchto zařízení přišli, těla identifikovali a převzali si je k pohřbení," řekl AFP činitel Červeného kříže Albert Yomba Eyamo.

OSN mezitím varovala, že desítkám tisíc lidí v této chudé a chronicky nestabilní zemi hrozí vážný nedostatek potravin. V některých částech hlavního města byly přerušeny dodávky pitné vody a elektřiny.

Rebelové znovu zaútočili

Středoafričtí rebelové sdružení do koalice Séléka dobyli Bangui v neděli. Znovu zaútočili poté, co porušili lednové příměří a vystoupili z vlády národní jednoty. Prezidenta Bozizého obviňují z nedodržování již dříve uzavřených mírových dohod.

Vůdce rebelů Michel Djotodia v úterý oznámil, že pozastavil platnost ústavy a rozpustil parlament i vládu.

Zemi chce vládnout dekrety sám Djotodia, který slíbil, že po třech letech vypíše svobodné a transparentní volby. Armáda ve čtvrtek dala najevo, že hodlá nové vládce země podporovat.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy