Od převratu zemřelo v Středoafrické republice 78 lidí

ČTK ČTK
30. 3. 2013 7:52
Oznámili to dobrovolníci Červeného kříže, kteří převezli mrtvé do márnic

Bangui - Nejméně 78 mrtvých těl našli dobrovolníci Červeného kříže v ulicích metropole Středoafrické republiky Bangui od minulého víkendu, kdy město padlo do rukou vzbouřenců.

Ti se nyní snaží v zemi obnovit politickou stabilitu po svržení prezidenta Françoise Bozizého, napsala agentura AFP.

"Od minulé soboty do pátku našli naši lidé 78 těl, která byla převezena do márnic. Nyní vyzýváme obyvatele, aby do těchto zařízení přišli, těla identifikovali a převzali si je k pohřbení," řekl AFP činitel Červeného kříže Albert Yomba Eyamo.

OSN mezitím varovala, že desítkám tisíc lidí v této chudé a chronicky nestabilní zemi hrozí vážný nedostatek potravin. V některých částech hlavního města byly přerušeny dodávky pitné vody a elektřiny.

Rebelové znovu zaútočili

Středoafričtí rebelové sdružení do koalice Séléka dobyli Bangui v neděli. Znovu zaútočili poté, co porušili lednové příměří a vystoupili z vlády národní jednoty. Prezidenta Bozizého obviňují z nedodržování již dříve uzavřených mírových dohod.

Vůdce rebelů Michel Djotodia v úterý oznámil, že pozastavil platnost ústavy a rozpustil parlament i vládu.

Zemi chce vládnout dekrety sám Djotodia, který slíbil, že po třech letech vypíše svobodné a transparentní volby. Armáda ve čtvrtek dala najevo, že hodlá nové vládce země podporovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy