Rebelové ovládli metropoli Středoafrické republiky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 3. 2013 18:25
Prezident François Bozizé, který vládl zemi 10 let, není k nalezení

Bangui - Hlavní město Středoafrické republiky Bangui padlo po dni bojů do rukou povstalcům z hnutí Séléka. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Bozizého poradce.

Podle nich prezident François Bozizé uprchl přes řeku do sousedního Konga - to ale konžská vláda to popřela. Velitelé povstalců považují neděli za rozhodující pro osud prezidenta.

Mluvčí konžské vlády řekl agentuře AFP, že Bozizé nepožádal o vstup do Konga a ani tam nepřijel. AFP také tvrdí, že Bozizé nasedl do vrtulníku, ale kam odletěl, není jasné.

Z Bangui byla slyšet od rána silná palba, která se postupně přibližovala k paláci. Povstalci z hnutí Séléka do Bangui vstoupili v sobotu a vyzvali prezidenta, aby se vzdal moci. Prezident se vrátil do vlasti v pátek a od té doby se na veřejnosti neukázal. Jeho poradce sdělil, že ráno Bozizé uprchl přes řeku Ubangi do Konga.

Podle agentury Reuters požádalo Kongo Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, aby pomohl s převozem Bozizého rodiny.

Boje a rabování

Prezidentův mluvčí Gaston Mackouzangba prohlásil, že město kontrolují povstalci. "Doufám, že se vše obejde bez odvety," sdělil.

Povstalecký velitel Djouma Narkoyo vyzval vojáky z kontingentu středoafrických států a z Jihoafrické republiky, kteří střežili prezidentské sídlo, aby odevzdali zbraně.

Podle agentury AFP se ve městě začalo rabovat a při bojích o město padlo šest jihoafrických vojáků. "Ozbrojení muži rozbíjejí dveře, loupí a pak přijdou civilisté a kradou ještě po nich. Mám strach, nikam nevycházím," řekl agentuře AFP telefonicky jeden z obyvatel Bangui. Mluvčí povstalců řekl, že členové Séléka začnou město střežit a zajistí bezpečnost.

Bozizé se ujal moci po převratu v roce 2003. Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentu, ačkoliv je bohatá na nerostné suroviny. Nezávislost na Francii získala roku 1960, ale od té doby se potýká s násilím.

Francie posiluje své jednotky v zemi

Francie požádala o mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN a poslala své vojáky chránit letiště v Bangui. Kromě toho rozhodla o posílení své posádky ve Středoafrické republice o 350 vojáků. Doposud jich v zemi působilo 250.

Ve Středoafrické republice žije zhruba 1200 francouzských civilistů.

Povstalecká koalice Séléka sdružuje tři ozbrojené skupiny a loni v prosinci obsadila asi desítku měst. V lednu povstání ukončila a připojila se k vládě. Dohoda však měla krátkého trvání. Teď povstalci tvrdí, že politici nesplnili jejich požadavky a nepropustili politické vězně.

 

Právě se děje

Další zprávy