Od ovcí k ropě. Faklandy mají poprvé placené politiky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 11. 2013 11:49
Nově zvolené zákonodárné shromáždění má osm členů.
Foto: Reuters

Port Stanley - Falklandské ostrovy si zvolily nové zákonodárné shromáždění.

A poprvé v dějinách půjde o profesionály. Ti mají na plný úvazek přeměnit malé britské území v jižním Atlantiku z ovčích pastvin v ropné eldorádo, napsala agentura AP.

Výměnou za plat se ale zvolení zástupci lidu musejí vzdát jiných zaměstnání.

Zákonodárců je celkem osm. Pět členů nového sněmu reprezentuje hlavní město ostrovů Port Stanley, další tři byli zvoleni za volební obvod Camp, zahrnující zbytek řídce osídleného území v jižním Atlantiku sestávající z ovčích farem a malých osad.

Účast nad 70 procent

Volební účast v Port Stanley činila 75 procent, na venkově překročila 85 procent. Čili v hlavním městě odhlasovalo 1046 voličů a na venkově dalších 242.

Kromě přetrvávajících argentinských nároků na ostrovy se hlavní výzvou, před kterou sněm stojí, jeví podle AP příprava na zvládnutí přílivu bohatství z těžby ropy v pobřežních vodách.

Již průzkum nalezišť přináší místní ekonomice miliony dolarů a většina obyvatel ostrovů se zdá být znepokojena příchodem nových časů s množstvím potenciálních problémů.

"Někteří z nás se bohužel nechali zaslepit čísly, o nichž se mluví, ale musíme postupovat obezřetně, než poteče ropa a poplatky poplynou," uvedl jeden ze zvolených zákonodárců Jan Cheek.

Další, Michael Poole, soudí, že Falklandy by měly více jednat s latinskoamerickými státy, aby mohly lépe čelit argentinským kampaním za získání svrchovanosti nad ostrovy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy