Muskovy nálady děsí bitcoinery. Po dalších slovech šéfa Tesly přišly hluboké výkyvy

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2021 10:25
Nejznámější kryptoměna bitcoin v pondělí při obchodování v Asii klesla až na nejnižší hodnotu za tři měsíce, následně začala opět drražovat. Investoři prodávají kryptoměny v reakci na nedělní tweet šéfa Tesly Elona Muska, který může naznačovat, že automobilka zvažuje prodej svých bitcoinů. Následně to však Musk vyvrátil.
Elon Musk
Elon Musk | Foto: ČTK/AP/Jae C. Hong

Při asijském obchodování bitcoin klesl až na 42 185 dolarů (téměř 885 000 Kč), nejníže od 8. února, a ztrácel tak devět procent. Další z měn ether klesala o osm procent a dogecoin o téměř sedm procent. Bitcoin se následně stabilizoval v reakci na Muskovo sdělení, že Tesla své bitcoiny neprodala. Cena vystoupila nad 44 000 dolarů.

Musk v minulosti podpořil trh s kryptoměnami svým nadšením pro tato aktiva. Tyto zprávy zásadně pomohly bitcoinu k absolutnímu cenovému rekordu, jejž dosáhl v polovině letošního dubna, kdy se prodával za takřka 65 tisíc dolarů, v přepočtu do české měny za více než 1,4 milionu korun.

V poslední době se však zdá, že jeho nadšení pro bitcoiny opadlo, zajímá se ale o dogecoiny, jakousi parodii na bitcoiny. Jeho změny názorů začínají děsit i dlouhodobé obchodníky s kryptoměnami. V porovnání se svým maximem bitcoin do dnešního rána přišel zhruba o půl milionu korun své hodnoty. 

Minulý týden Musk uvedl, že Tesla přestane přijímat bitcoiny při platbách za svá elektroauta. Jako důvod uvedl obavy o životní prostředí, protože při zpracování transakcí s těmito měnami se spotřebuje obrovské množství energie. V neděli pak naznačil, že Tesla už možná také prodala bitcoiny, které dříve koupila.

Bezmála čtrnáctiprocentní pokles, v přepočtu do české měny o zhruba 140 tisíc korun, zapříčinilo jediné slůvko, "Indeed". Musk jej použil, když v neděli odpovídal na jeden z tweetů. 

V odpovědi na neověřený účet na Twitteru majitele @CryptoWhale, který uvedl, že Tesla prodala své bitcoiny, ale také, že na Muska se snesla vlna nenávisti, Musk reagoval slovem "opravdu". Není ale jasné, zda potvrdil prodej, či, že čelil nenávisti.

Minulý týden Musk uvedl, že Tesla nebude prodávat své bitcony, kryptoměna však klesla téměř o čtvrtinu kvůli tomu, že Tesla nebude přijímat bitcoiny při platbách za své vozy.

V pondělí ráno ovšem Musk přišel s dalším zlomovým tweetem, v němž ujistil, že Tesla žádné bitcoiny neprodala. Cena kryptoměny bezprostředně vylétla na cenu více než 45 tisíc dolarů, v korunách tedy přidala přes 50 tisíc korun. "Pro kryptokomunitu znamená tento Muskův tweet určitou úlevu, přesto však nelze nevnímat, jak enormně je cena bitcoinu závislá na subjektivních názorech a rozhodnutích jedné konkrétní osoby, což není z hlediska běžného investora nijak vítaná situace," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Dogecoin také ještě plně neoživil z propadu způsobeného Muskovým prohlášením, ve kterém ho označil za švindl, i když předtím naopak výrazně cenu této kryptoměny zvýšil. Od počátku letošního roku dogecoin stoupl zhruba stonásobně. Ethereum posílilo čtyřnásobně a bitcoin o 45 procent, napsala agentura Reuters.

Minulý týden rovněž vyšlo najevo, že Tesla se uchází o začlenění do americké obdoby programu emisních povolenek. Bidenova administrativa nyní program rozšiřuje nejvýrazněji v celé jeho historii - zřízen byl za vlády George Bushe mladšího. Tesla by mohla po začlenění do něj získávat peníze od podniků z tradičních odvětví fosilních paliv, které by si musely od reprezentantů "čisté energie", potenciálně včetně právě Tesly, povolenky nakupovat.  

Podle Kovandy si chce Musk svým viditelným zanevřením na bitcoin zjevně úřady naklonit. "To vysvětluje jeho názorovou otočku, kterou ve věci využívání bitcoinu v platebním styku Tesly učinil. Lze spekulovat, že pokud by v loňských prezidentských volbách v USA zvítězil Donald Trump, Musk by nyní dále hromadil bitcoiny. Trump by totiž tak masivní program na podporu ekonomiky a obnovitelných zdrojů nespustil, takže Muskovi by nestálo za to, aby na bitcoin takto zanevřel," domnívá se ekonom.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Při vichřici zahynuli na jihu Polska čtyři lidé

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala dnešní vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. "Popadané stromy zablokovaly silnice a také železniční tratě, mnoho domů je bez elektřiny," napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína.

Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodal deník.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na 50.000 odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do zítřka.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy