Mutace viru odřízla Británii. Lidé nemají vycházet, vláda uklidňuje, že léků je dost

Od neděle je Velká Británie odříznutá od okolního světa. Nová mutace koronaviru, která se šíří velmi rychle, přiměla mnoho zemí přerušit letecké, pozemní i lodní spojení se Spojeným královstvím. Formou otázek a odpovědí pro vás shrnujeme všechny podstatné informace o nové formě nemoci covid-19 i situaci v Británii.
Je to smrtelně vážné. Omezte ještě víc kontakty, zní z Británie postižené novou mutací koronaviru. | Video: Reuters, Asociated Press, Aktuálně.cz

Co je nová mutace koronaviru a jak je nebezpečná?

Lékaři ji označují jako VUI - 202012/01. Poprvé se objevila u člověka nakaženého koronavirem, jehož imunitní systém nezvládl virus zničit. Namísto toho měl dost času, aby v organismu dotyčného zmutoval.

Britští lékaři tvrdí, že nový kmen je až o sedmdesát procent nakažlivější než původní koronavirus. V místech, kde se nejvíce objevuje - především v Londýně a jihozápadní Anglii -, prudce roste počet nakažených i hospitalizovaných. Potvrzují to nejnovější čísla: v neděli přibylo rekordních více než 35 tisíc pozitivně testovaných osob.

Dosavadní analýzy ukazují, že nová mutace nezpůsobuje horší průběh nemoci covid-19 a není na ni vyšší úmrtnost než na původní koronavirus. Vakcíny, kterými Británie a další země začínají očkovat své občany, by i na tuto mutaci měly účinkovat.

Kdy se nová mutace objevila?

Britští lékaři ji identifikovali poprvé v říjnu na vzorku, který odebrali z pacienta v září. V Londýně a okolí se touto mutací nakazilo více než dvě třetiny z celkového počtu lidí, kteří byli pozitivně testováni.

Rozšířila se nová mutace do dalších zemí?

Potvrzené případy zatím hlásí Austrálie, Nizozemsko, Dánsko a Itálie. I přes celkově omezené cestování od začátku roku patří Londýn stále mezi města, do kterých přilétá a z nichž odlétá mnoho lidí, takže rozšíření mutace VUI - 202012/01 do velkého počtu zemí je pravděpodobné.

Jak zareagovaly evropské státy na informaci o nakažlivější a rychleji se šířící mutaci koronaviru?

Ruší veškeré lety z Velké Británie, zastavená je i vlaková a nákladní doprava do Francie i Belgie. Vlaky z Londýna nejezdí do Paříže, Bruselu ani Amsterdamu. Německo pozastavilo lety z Británie už včera, Česká republika dnes. Cestující, kteří o víkendu přiletěli do Prahy, se musí odebrat do izolace. Letecké spojení s ostrovy přerušila také Kanada, Izrael Britům zakázal vstup na své území.

Jak se v Británii projeví de facto uzavření země před okolním světem?

Britský ministr dopravy Grant Shapps prohlásil, že zásoby potravin a léků ve Spojeném království jsou dostatečné a obyvatelé se při nákupech nemusí nijak omezovat. Podle agentury Reuters uzavření evropských přístavů a hranic způsobí propad vývozu ryb ze Skotska do Evropy, do britských supermarketů se naopak nedostane čerstvá zelenina. Británie vyzvala Francii, aby povolila vjezd kamionů. Paříž naznačuje, že možná ještě v pondělí udělí pro kamiony výjimku.

Premiér Boris Johnson svolal na pondělí mimořádné krizové zasedání vlády, v jižní a jihozápadní Anglii platí od víkendu zpřísněná opatření. Lidé s výjimkou nezbytně nutných případů nebo nákupů nemají vycházet.

Podívejte se na rozhovor DVTV: Bez očkování pandemie nikdy neskončí

Cirkulace viru v populaci je, musíme očkovat, jestli chceme normální život, říká Roman Chlíbek, vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy