Oceán vyplavil tuny odpadu na pláže korálového ostrova. Úplně mi to vyrazilo dech, říká vědkyně

František Typovský
17. 5. 2017 11:34
Hendersonův ostrov v jižním Pacifiku, který je zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO, zaplavilo velké množství plastového odpadu. Ostrov je neobydlený a dlouho unikal větší pozornosti vědců, kteří znečištění monitorují. Na plážích každým dnem přibudou další tisíce kusů smetí. Současných téměř 18 milionů tun odpadu je světovým rekordem – větší hustotu smetí ještě vědci nikde nezaznamenali. Odpadky na plážích jednoho z nejodlehlejších míst planety mohou zničit tamní vzácnou přírodu.
Oceán vyplavil tuny odpadu na pláže korálového ostrova | Video: Reuters

Sydney - Když se Jennifer Laversová, vědkyně z Tasmánské univerzity v Hobartu, blížila se svým týmem k pobřeží neobydleného Hendersonova ostrova v jižní části Tichého oceánu, nestačila se divit. 

Pláže kolem malého kamenného korálového ostrůvku, který je jedním z nejodlehlejších míst planety, totiž pokrývaly tisíce kusů odpadu. "To množství mi úplně vyrazilo dech. Nepořádek je na všech plážích, ale tohle překonalo má očekávání," řekla vědkyně deníku The Guardian

Vědkyně tu napočítala 671 kusů plastu na metr čtvereční. Ostrov podle odhadu jejího týmu obklopovalo na 38 milionů kusů plastu, dohromady vážících přes 17 milionů tun. To by představovalo prozatímní světový rekord. Větší hustotu rozmístění odpadu ještě vědci nikde jinde nezaznamenali.

"Na základě vzorků z pěti různých lokalit odhadujeme, že na ostrově je přes 17 tun plastového odpadu," uvedla Laversová.

Tým Laversové zjistil, že přibližně stejné množství vyprodukuje lidstvo za dvě vteřiny.

Smetiště pod povrchem

Odpadky viditelné lidskému oku však tvoří sotva třetinu jeho celkového objemu na ostrově.

Podle vědců se zhruba 68-70 procent odpadků nachází pod zemí, v hloubce větší než deset centimetrů pod povrchem, do níž šly vědecké sondy. Vědci navíc počítali pouze kousky smetí větší než dva milimetry.

Každým dnem k ostrovu navíc připlouvá na 13 tisíc nových kusů odpadu. 

Smetí z moře momentálně slouží jako domov krabům, kteří si v něm vystavěli svá obydlí. Žijí v toxických lahvích s kosmetikou či v konzervách.

Laversová popisuje, že se jeden z krabů "nastěhoval" i do vyplavené hlavy od panenky. "Bylo to docela tragické vidět ty nádherné kraby cupitat mezi naším lidským nepořádkem," dodala vědkyně.

Korálový Hendersonův ostrov je součástí čtveřice takzvaných Pitcairnových ostrovů. Leží v jižní části Tichého oceánu poblíž Velikonočního ostrova. Pro svou unikátnost je zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO

Skupina australských vědců volá po snížení produkce mořského odpadu. Podle Laversové je klíčem urgovat vlády jednotlivých zemí. "Nečekejme na vědu. Nedebatujme o tom. Množství odpadu v oceánech je obrovské, a s tím musíme něco udělat," tvrdí odhodlaně vědkyně. 

 

Právě se děje

Další zprávy