Moskva - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nepodepisoval zákon o nežádoucích nevládních organizacích, který podle kritiků kriminalizuje ruskou opozici. Pokud podle OBSE zákon vstoupí v platnost, budou v Rusku ohrožena základní demokratická práva.
Kontroverzní zákon, který po dolní parlamentní komoře ve středu odhlasoval i ruský senát, staví mimo zákon nevládní organizace, které za nežádoucí označí generální prokuratura. Mohou být postiženy pokutami, jejich funkcionáři mohou být odesláni k nuceným pracím nebo až na šest let do vězení.
Do kategorie nežádoucích se mohou dostat prakticky jakákoli domácí či mezinárodní hnutí, která podle prokuratury ohrožují ruský ústavní pořádek nebo bezpečnost státu.
Zmocněnkyně OBSE pro svobodu tisku Dunja Mijatovičová v prohlášení uvedla, že nejasné a příliš obecné formulace zákona mohou "ohrozit široké spektrum demokratických práv, včetně svobody slova a tisku". Vyzvala prezidenta, aby zákon vetoval "v zájmu zachování plurality".
Jeden z předkladatelů zákona Alexandr Tarnavskij agentuře TASS řekl, že zákon míří hlavně na zahraniční nevládní a neziskové organizace. "V dnešní době si nelze nevšimnout, že některé zahraniční organizace se nechovají dobře. Některé to dělají na žádost tajných služeb, jiné z jiných příčin," prohlásil poslanec.
Rozhodnutí o tom, zda právní norma vstoupí platnost, má nyní po splnění parlamentních procedur v rukou prezident Putin. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov odmítl o jeho mínění spekulovat s tím, že hlava státu se rozhodne až po pečlivém prostudování zákona. Kdy se tak stane, Peskov neřekl.